اظهارات معاون قرآن و عترت در مورد برنامه هفتم توسعه: برنامه را برای دکور و بودجه نمی‌نویسیم

اظهارات معاون قرآن و عترت در مورد برنامه هفتم توسعه: برنامه را برای دکور و بودجه نمی‌نویسیممعاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رای بیان میزان تحقق برنامه‌های قبل از برنامه اول تا ششم اعداد مختلفی گفته شده است، عدد تحقق ۳۰ درصدی، ۲۰ درصدی و حتی ۱۰ درصدی هم شنیده شده است، آنچه مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده کمتر از ۳۰ درصد است. این عدد در حوزه فرهنگ زیر ۲۰ درصد و در حوزه قرآن حدود ۱۰ درصد است. بنابراین میزان تحقق سند یک مسئله است، ما که برنامه هفتم را در دولت و مجلس می‌نویسیم، باید نگاه کنیم چرا میزان تحقق برنامه‌های قبلی پایین بوده است. برنامه را برای دکور و بودجه نمی‌نویسیم بلکه برای اجرا می‌نویسیم.  

به گزارش ایسنا، علیرضا معاف -معاون قرآن و عترت- شامگاه دوشنبه(۱ آبان‌ماه) در برنامه صف اول شبکه خبر به منظور بررسی مهم‌ترین تحولات و برنامه‌های قرآنی کشور حضور یافت.
معاف در ابتدای سخن خود با اشاره به پسوند اسلامی در وزارت فرهنگ اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها وزارتخانه در دولت است که این پسنود را دارد که تشریفاتی هم نیست بلکه به نظر ما حقیقی و علی‌العرض است و اگر قرار باشد این پسوند محقق شود، باید اولویت و محوریت و مرکزیت کارهای فرهنگی کشور مسئله تبلیغ، ترویج و توسعه فرهنگ قرآن و عترت باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر معاونت قرآن و عترت در یک دامنه رشدی در مجموعه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسیر خود را طی کرد تا جایی که امروز هماهنگ‌کننده همه ارکان دولت در حوزه قرآن همین معاونت است. ما در دولت باید توسعه فرهنگ قرآن را جدی بگیریم، آن هم قرآنی که همگان در همه ارکان به آن عمل کنند.
معاون قرآن و عترت با اشاره به موضوع فلسطین و واکنش جامعه قرآنی به این اتفاقات خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در موضوع فلسطین و غزه به قرآن عمل می‌کند و کار قرآنی انجام می‌دهد، در واقع دولت قرآنی است و قرآن باید در همه شئون آن از سیاست خارجی تا اقتصاد، فرهنگ و … پیاده و به مرحله عمل و اجرا برسد.
معاف در مورد ساختار معاونت قرآن و عترت و برنامه‌های این معاونت بیان کرد: ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت قرآن و عترت به دنبال تحقق دولت قرآنی و فرهنگ اسلامی و قرآنی در وزارتخانه‌متبوع و معاونت‌های تخصصی آن است، همچنین در لایه دیگر به دنبال پرداختن به مسائل قرآنی و تمشیت فعالیت‌ها در حوزه تلاوت، حفظ، مسابقات، نمایشگاه و … است.  
وی با تأکید بر اینکه امروز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مساله قرآن، مسئله اول است، ابراز کرد: قرآن اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و وزیر فرهنگ نیز بارها بر روی این موضوع تاکید داشتند که این باید در ساختار و بودجه خود را نشان دهد.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: ما در حال حاضر یک طراحی انجام داده‌ایم که بر اساس آن سلسله نشست‌ها و مجموعه برنامه‌هایی ذیل عنوان حکمرانی قرآنی اجرا می‌شود. ما معتقد هستیم حکمرانی غیر از حکومت کردن است، حکمرانی، همراهی کردن مردم با حکومت هم به شمار می‌رود و  اگر قرار است در لایه نظریه‌پردازی و در لایه پردازش‌های عملیاتی و نگاشت نهادی هر دستگاهی وظیفه‌ای داشته باشد، اینجا و در حکمرانی قرآنی باید تعیین تکلیف شود. در واقع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهد دولت و حکمرانی قرآنی را تبدیل به گفتمان کند.  
معاف در مورد برنامه هفتم توسعه و نسبت آن با قرآن کریم نیز تصریح کرد: برای بیان میزان تحقق برنامه‌های قبل از برنامه اول تا ششم اعداد مختلفی گفته شده است، عدد تحقق ۳۰ درصدی، ۲۰ درصدی و حتی ۱۰ درصدی هم شنیده شده است، آنچه مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده کمتر از ۳۰ درصد است. این عدد در حوزه فرهنگ زیر ۲۰ درصد و در حوزه قرآن حدود ۱۰ درصد است. بنابراین میزان تحقق سند یک مسئله است، ما که برنامه هفتم را در دولت و مجلس می‌نویسیم، باید نگاه کنیم چرا میزان تحقق برنامه‌های قبلی پایین بوده است. برنامه را برای دکور و بودجه نمی‌نویسیم بلکه برای اجرا می‌نویسیم.  
وی در ادامه افزود: دغدغه ما در دولت سیزدهم، نوشتن برنامه برای اجرا است، در اصل ما به دنبال برنامه‌ای هستیم که قرار است هر سال یک پنجم پیشرفت آن قابلیت ارزیابی را داشته باشد. این در حالی است که برنامه‌های قبلی اجرا نشده و هنوز ۱۰ درصد از مطالبه رهبر معظم انقلاب در موضوع حفظ قرآن هم محقق نشده است. نظام آموزش و پرورش ما که ۱۶ میلیون دانش‌آموز دارد، باید بخشی از این بار را به دوش بکشد. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دو هزار و ۵۰۰ مؤسسه قرآنی مجوزدار داریم که اینها در زمینه تحقق همین هدف فعالیت می‌کنند.
معاون قرآن و عترت بیان کرد: یک نکته مهم این است که برنامه پنج ساله توسعه باید قرآن‌بنیان نوشته شود. ما مخالف برخورد سکولار با قرآن هستیم، نگاه جمهوری اسلامی ایران به قرآن این نبوده و نیست. نسبت نظام و قرآن مثل نسبت پدر و فرزندی است و نظام ما مانند فرزند قرآن است. نگاهی که رهبر معظم انقلاب به قرآن دارند مضیق قرآن به برخی بندها نیست. بخشی از اینها در فرآیندهای مجلس تکمیل می‌شود و بخشی هم تکمیل شده است.
معاف بیان کرد: الان در احکام دائمی ماده ۳۷ بند خوبی داریم که بر اساس آن همه دستگاه‌ها موظف به توسعه فرهنگ قرآنی ذیل اهداف منشور هستند. نکته‌ای که الان در مورد آن با مجلس در گفت‌وگو هستیم بحث یک درصد بودجه نهادها و مجموعه‌ها به امور فرهنگی است که در قانون بودجه هم آمده است. این موضوع که به بند ۹ تبصره «ه» معروف شده است، عدد قابل توجهی می‌شود، بر همین اساس دستگاه‌ها موظف هستند یک درصد بودجه را به حوزه فرهنگ بدهند که بند اول آن هم به قرآن اختصاص یافته است.  
وی در ادامه با اشاره به برخی مصادیق در نظر گرفته شده برای توسعه فرهنگ قرآنی در برنامه‌ توسعه، از تولید انیمیشن با موضوع حضرت ابراهیم(ع) خبر داد که این انیمیشن با همکاری فارابی تولید می‌شود و در حال حاضر مرحله پیش‌تولید را سپری می‌کند.
به گفته معاون قرآن و عترت، موضوع مؤسسات قرآن و عترت نیز از آن دست موضوعاتی است که رشد کمی برای آن در نظر گرفته شده و در برنامه هفتم توسعه باید سالانه ۲۵ درصد رشد کمی داشته باشند. در موضوع حافظان نیز تا تربیت سالانه یک میلیون نفر برنامه‌ریزی شده است.  
معاف اظهار کرد: ما در برنامه هفتم توسعه که مبنای بودجه‌ریزی سالانه و کنترل‌ نهادهای نظارتی است، یک سری عدد مشخص داریم و می‌گوییم تا پایان برنامه این میزان رشد را باید شاهد باشیم. خوشبختانه برنامه هفتم توسعه یک برنامه روبه جلو در حوزه قرآن کریم است.
وی در ادامه به برنامه تلویزیونی محفل اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای ویژه‌ای که در حوزه قرآن انجام شده است همین برنامه است، البته تولید کارهای جذاب قرآنی در رسانه کار سخت و البته بلندمدتی است، ما برای تولید همین پویانمایی حضرت ابراهیم(ع) بیش از یک سال و نیم رفت و برگشت داشته‌ایم. یک بخش از کار، بردن فعالیت در فضای رسانه و پیدا کردن فرم‌های جدید ارائه محتوا در رسانه است. برنامه محفل برنامه‌ای موفق و یک کار جبهه‌ایِ شبکه‌ای از سوی قرآنی‌ها بود. بر اساس آمار، این برنامه حدود ۲۰ درصد بیننده داشته و با بازتولید آن در فضای مجازی توانست قرآن را به طبقه خاکستری ببرد.  
معاون قرآن و عترت خاطرنشان کرد: ما بسیار مراقب هستیم که قرآن را در حوزه فرهنگ و هنر سکولارانه پیگیری نکنیم و قرآن به صورت حداقلی نباشد. برای همین امروز مسئول قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گلوگاه ورودی و خروجی سینما حضور دارد. ما زمانی به دنبال این هستیم که پنج فیلمنامه قرآنی داشته باشیم اما زمان دیگر دنبال این هستیم که خط‌کشی وجود داشته باشد تا بر اساس آن کار غیر قرآنی تولید نشود. زمان دیگر هم به دنبال این هستیم که این حرف‌ها در سینما اشراب شود، این خیلی سخت است و نیاز به برنامه دارد.  
معاف با اشاره به جشنواراه فیلم کوتاه یادآور شد: در همین جشنواره که در تهران و چند شهر برگزار می‌شود، برای شناسایی استعدادها فعالیت داریم، ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال استعدادها می‌گردیم. من بارها از فیلم‌نامه‌نویس‌ها خواسته‌ام وارد این فضا شوند.
دبیر کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم در ادامه به جابجایی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی اشاره و اظهار کرد: اخیراً تشتت ساختاری در شورای توسعه فرهنگی رخ داد. به این گمان که شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات واگذار شده است. این شورا واگذار نشده است، بلکه ناظر به بحث چابک‌سازی، مقرر شده دبیرخانه شوراها به دستگاه‌ها برود تا تنها از حیث بودجه و نیروی انسانی کمک‌کننده باشند. بحث تعیین دبیر کمیسیون‌ها و روال کمیسیون‌ها مانند سابق است.  
وی در پایان در مورد انس مردم با قرآن کریم گفت: برخلاف تصور رایج، گرایش مردم به قرآن خوب است. من این را با افکارسنجی می‌گویم، جلسات جزءخوانی قرآن در ماه مبارک را نگاه کنید و استقبال چند ده میلیونی مردم را ببینید. نمایشگاه قرآن در همین دو سال اخیر با حجم خوبی از استقبال مواجه بوده است. بالای ۹۵ درصد مردم به قدسیت قرآن قائل هستند، در همین قضیه اهانت به  ساحت مقدس قرآن همه دیدیم و دیدید که هنرمندان، ورزشکاران و اقشار مختلف از طیف‌های گوناگون به میدان آمدند، الان بالای ۸۰ درصد مردم حامی فلسطین هستند و این یعنی جامعه، قرآنی است.  

منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

همزمان با دهمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *