بدرقه بیتا فرهی زیر باران با آوازخوانی علی زند وکیلی

بدرقه بیتا فرهی زیر باران با آوازخوانی علی زند وکیلیبیتا فرهی بازیگر سینمای ایران، زیر بارش‌های پراکنده باران پاییزی و با آوازخوانی علی زند وکیلی به سمت خانه ابدی بدرقه شد.

به گزارش ایسنا، جمعی از هنرمندان سینمای ایران برای وداع با بیتا فرهی که دو روز قبل از دنیا رفت، امروز 7 آذر ماه به خانه سینما خیابان وصال آمدند.
رخشان بنی‌اعتماد، داریوش فرهنگ، لیلا حاتمی، سهیلا رضوی، عزیز ساعتی، شهره سلطانی، منوچهر شاهسواری، اندیشه فولادوند، فرخ نعمتی، لاله اسکندری، آزیتا موگویی، شایسته ایرانی، سام قریبیان، همایون ارشادی، بهاره افشاری، پژمان بازغی، ستاره اسکندری، علی دهکردی(مدیرعامل خانه سینما)، ساره بیات، اکرم محمدی، کوروش سلیمانی،احترام برومند،سعید خانی، مجید توکلی، و… از جمله حاضران در این مراسم بودند.
پیکر این بازیگر پیش از حضور در خانه سینما برای آخرین وداع به منزلش برده شده بود.
این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم با اجرای ستاره اسکندری شروع شد.
قرائت بیانیه انجمن بازیگران توسط کوروش سلیمانی / بانوی سینمای ایران از قطار پیاده شد
او در همان ابتدا از کورش سلیمانی برای قرائت بیانیه انجمن بازیگران سینمای ایران دعوت کرد که در بخشی از این بیانیه آمده بود: بانوی سینمای ایران بیتا خانوم فرهی هم از قطار پیاده شد. هنوز مشغول تسلیت برای این بازیگر بودیم که خبر درگذشت پروانه معصومی رسید.
در این بیانیه اشاره شده بود که برای درک عمق تلخی این چند سال باید نام کسانی که از دنیا رفته‌اند مرور شود.
سپس اسامی هنرمندانی از امین تارخ گرفته تا داریوش مهرجویی نام برده شد.

همچنین در بیانیه آمده بود: شمایل زن روشنفکر و مدرن ایران را در بیتا فرهی می‌شد دید. در نخستین تجربه بازیگری اش در «هامون» مهشید را عالی بازی کرد تا سینما او را کشف کند. او به بیشتر آثار سینماگران صاحبان تفکر دعوت شده بود و مردم‌داری در کنار هنرمندی، شخصیتی ماندگار از او ساخت.
سلام ما را به خسرو شکیبایی و آقای مهرجویی برسانید.

پیام مسعود کیمیایی برای درگذشت بیتا فرهی

مسعود کیمیایی هم متن کوتاهی را برای درگذشت بیتا فرهی فرستاده بود که اسکندری آن را قرائت کرد.
کیمیایی در یادداشت خود با تشبیه درگذشت بیتا فرهی به ریزش برگی از درخت به همکاری خود با این بازیگر در سینما (فیلم اعتراض) اشاره کرده بود.
داریوش فرهنگ: این چه سوگ وحشتناکی است که سراغ ما آمده است
در ادامه داریوش فرهنگ با حضور در جایگاه و با بیان اینکه «یکی از جان‌های شیفته هنر پر کشید و رفت» گفت: بانوی خاص سینما، پس از درگذشت یا سلاخی سینماگری دیگر (داریوش مهرجویی) از دنیا رفت.این چه سوگ وحشتناکی است که سراغ ما و علاقه‌مندان سینما آمده است؟ کار ما این شده که به جای زندگی از مرگ و به جای نور و روشنایی از تاریکی صحبت کنیم. مگر این دل پاره پاره شده ما چقدر توان دارد؟
این کارگردان و بازیگر افزود: بیتا فرهی به واقع بانوی خاص سینما بود. به عکس‌هایش‌ نگاه کنید، انگار از ازل برای سینما ساخته شده بود. چه خوب وارد سینما شد و چه بد از بین ما رفت.
فرهنگ با اشاره به اینکه چند روز قبل از فوت بیتا فرهی به بیمارستان و عیادت او رفته بود، یادآور شد: خیلی توان صحبت نداشت ولی ‌با ایما و اشاره پرسید که اوضاع سینما چطور است؟! و جویای وضعیت بود. او از من خواست که کار کنیم چون تا شقایق هست زندگی باید کرد.من قدردان کسانی هستم که در شرایط سخت آلودگی و سرما و این همه رنج و مشقت و نیز در دوران کرونا کار کردند و کار می‌کنند تا روح کسانی همچون بیتا فرهی شاد باشد. قدردان همکارانی هستم که اجازه نمی‌دهند پرچم این کار روی زمین باشد.

سخنرانی لیلا حاتمی 
پس از داریوش فرهنگ، لیلا حاتمی دیگر بازیگری بود که به جایگاه دعوت شد و او پیش از هر چیز به مهسا قریشی (دختر بیتا فرهی) تسلیت گفت.

سهیلا رضوی از جای خالی بیتا فرهی گفت

سهیلا رضوی هم در ادامه متنی کوتاه را به یاد این بانوی سینما خواند و گفت: او مثل اسمش بیتا بود و دریغ که من دیگر شاهد حضورش نیستم. 
سهیلا رضوی که همسایه بیتا فرهی هم هست از درگذشت‌اش ابراز تاسف کرد و از جای خالی‌اش گفت.
علی دهکردی: سینما این همه تاب از دست دادن ستاره‌هایش را ندارد

علی دهکردی هم که برای اولین بار به عنوان مدیرعامل خانه سینما در مراسمی حاضر شده بود، در سخنانی بیان کرد:‌ بانوی سینمای ما، بیتای عزیز ستاره‌ای بود که در آسمان بود و هست. از درگذشت او متاسفم واز طرف تمام کسانی که در سینما کار می‌کنند، تسلیت می‌گویم. سینما این همه تاب از دست دادن ستاره‌هایش را ندارد، هر چند باید تاب بیاوریم.
او گفت:سخت است که هنوز خبر درگذشت بیتا فرهی را هضم نکرده بودیم، خبر رفتن خانم پروانه معصومی را هم شنیدیم. 

ادامه دارد 

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

همزمان با دهمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *