اسلامی: ۲ بازرس آژانس الان در ایران هستند/ هیچ بازرسی را اخراج نکردیم

اسلامی: ۲ بازرس آژانس الان در ایران هستند/ هیچ بازرسی را اخراج نکردیم


محمد اسلامی گفت: سال گذشته در همین ایام گفتیم سازمان در توسعه رادیوداروها، اثربخشی آن‌ها در بخش رادیوداروی درمانی و دقت و قدرت تشخیص تمرکز می‌کند و این سه رادیودارو نتیجه این تلاش است.

وی گفت: ۵۰ نوع رادیو دارو تولید می‌کنیم و ۱۰ رادیودارو نیز در فرایند بالینی قرار دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: رادیوداروها عمر کوتاه دارند. هر دوز اینها در بازار امروز متوسط ۴ هزار دلار است و به لحاظ تحریم و گران بودن امکان واردات آن را نداریم اما خودمان با تلاش متخصصان آنها را تولید کردیم.

اسلامی درباره مذاکرات درباره دو مکان دیگر پادمانی تصریح کرد: با این تعریف که آژانس گفت ما دیگر سوالی نداریم می‌گوییم موضوع دو مکان بسته شده است و درباره دو مکان دیگر هم روشنگری و صحبت شده و امیدواریم اراده سیاسی بستن این موضوعات وجود داشته باشد مثل آنچه در قالب پی ام دی انجام شد.

وی درباره اظهارات اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در نشست شورای حکام در رابطه با کیفیت همکاری ایران در چارچوب برجام و پادمان جامع گفت: ما در چارچوب پادمان همکاری و عمل می‌کنیم و وقتی آنها بازرس معرفی می‌کنند ما حق داریم بررسی کنیم و هیچ مقام و قانونی اجازه ندارد بازرسی را به ما تحمیل کند. استفاده از واژه «محکوم می‌کنم» فاقد وجاهت قانونی است.

اسلامی اظهار کرد: ما حدود ۱۲۰ بازرس را پذیرفتیم و همین الان که خدمات شما هستیم، دو بازرس به طور سرزده و البته در چارچوب پادمان بازدید دارند. اینها یک امر تعریف شده است. هیچ فعالیتی غیر از چارچوب پادمان و ان پی تی بین ما و آژانس وجود ندارد. آژانس گزارشی که می‌دهد بر اساس برجام است و این یک امر روشن است، اما وقتی طرفین دیگر به تعهداتشان عمل نکردند فشار سیاسی و روانی به ایران که عین برجام عمل کند، درست نیست و به این مساله هم پاسخ دادیم.

اسلامی گفت ما در بیانیه تهران اعلام کردیم در اسفند ماه، طبق چارچوب همکاری‌مان بر مبنای ان پی تی و پادمان جامع عمل می‌کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره مکان‌های باقی مانده گفت: امیدواریم تعاملات‌مان در این مورد هم ادامه یابد که در این دو مورد هم به سمت بسته شدن برویم.

وی درباره اجرای برجام اظهار کرد: در موضوع برجام فقط آمریکا از ان خارج شده و کشورهایی که باقی ماندند به تعهداتشان عمل نمی‌کنند. ما در چارچوب برجام ملاک‌مان قانون راهبردی است و هدف ما لغو تحریم‌هاست. این یک تعهدی است که ایجاد شده و ما بی‌تعهدی نکردیم. اینها به برجام می گویند «JCPOA» در حالی که ما به آن می‌گوییم «ICPOA» چرا که این ایران است که دارد به آن عمل می‌کند.

اسلامی درباره موضوع بازرسان و برخی اظهارت در مورد اینکه ایران بازرسان را اخراج کرده است با رد این ادعا اظهار کرد: ما هیچ بازرسی را اخراج نکردیم. پنج تن از بازرسانی که ما اعتبارنامه آنها را تایید نکردیم اصلا به ایران نیامده بودند و بعد از لغو اعتبارنامه پنج تن، اعتبارنامه پنج تن دیگر را تایید کردیم. ما در یک کمیته‌ای اینها را ارزیابی می‌کنیم و آنها که تایید می‌شوند اجازه ورود پیدا می کنند. خیلی از اینها اصلا به ایران نمی‌آیند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تهدید رژیم صهیونیستی به استفاده از سلاح هسته‌ای در غزه گفت: نه تنها وزیر اسرائیلی تهدید به استفاده از بمب هسته‌ای علیه غزه کرد، بلکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، ایران را در سازمان ملل تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای کرد. ما این مسائل را در نامه‌ای به آژانس متذکر شدیم و مدیرکل باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند. اسرائیل عضو ان پی تی نیست و آژانس باید پاسخگو باشد و به وظیفه ذاتی خود برای شفاف سازی عمل کند. این نامه را ما رسما برای همه کشورها فرستادیم. در نشست اخیر شورای حکام این مساله در دستور کار قرار نگرفت اما کشورها به این مساله پرداختند و با اقدامات و مصاحبه‌ها یی که مدیر کل داشت نشان دادند یک نهاد بین‌المللی هسته‌ای از مسیر خود خارج شده و ابزار دست صهیونیسم و استکبار است.

311311

منبع خبر : www.khabaronline.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *