تاثیر اشتراکات تمدنی، زبانی و فرهنگی در گسترش مناسبات بین ایران و تاجیکستان

تاثیر اشتراکات تمدنی، زبانی و فرهنگی در گسترش مناسبات بین ایران و تاجیکستانوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اشتراکات تمدنی، زبانی، فرهنگی و مذهبی میان ایران و تاجیکستان می‌تواند شتاب‌دهنده‌ توسعه‌ی مناسبات بین دو کشور باشد.

 به گزارش ایسنا، «حسین امیرعبداللهیان» با اشاره به سفر روز گذشته رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان و دیدار او با مقامات ارشد این کشور همسایه، در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس در این ارتباط نوشت:در جریان سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان ۱۸ سند همکاری دوجانبه در زمینه‌های تجاری، فناوری، هنری، ترانزیت و انرژی به امضا رسید. بر لزوم توقف فوری جنایات صهیونیست‌ها در غزه نیز تاکید شد. اشتراکات تمدنی، زبانی، فرهنگی و مذهبی میان  ایران و تاجیکستان می‌تواند شتاب‌دهنده‌ توسعه‌ مناسبات دو کشور باشد.
براساس این گزارش روز گذشته در جریان سفر «سید ابراهیم رئیسی» به دوشنبه ، روسای جمهور و مقامات عالی‌رتبه ایران و تاجیکستان یک بیانیه مشترک و ۱۸ سند و تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
در مراسم امضای اسناد همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان، سید ابراهیم رئیسی و «امامعلی رحمان» بیانیه مشترک تعمیق روابط راهبردی و بلندمدت دوجانبه را به امضا رساندند.
یادداشت تفاهم نقشه راه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بلندمدت برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰، لغو رویداد، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حمل و نقل و ترانزیت، مدیریت بحران، ایجاد منطقه آزاد مشترک، فرهنگ و هنر، آموزش عالی، تحقیقات فناوری و نوآوری، خدمات پستی، امور ورزشی و خواهر خوانندگی میان شهرهای یزد و خجند تاجیکستان از جمله اسناد و تفاهم‌نامه‌های همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان بود که توسط مقامات دو کشور به امضا رسید.
این اسناد همکاری میان وزیران امور خارجه، نیرو و فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران با وزرای رشد اقتصاد، فرهنگ، معارف، نقلیات و صناعت تاجیکستان امضا شد.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *