گزارش ایندیپندنت از حجم زیاد خرابی‌ها در غزه

گزارش ایندیپندنت از حجم زیاد خرابی‌ها در غزهمدارس، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، منازل، تاسیسات آب، برق و سوخت‌رسانی و مغازه‌ها در غزه همگی یا به طور کامل از بین رفته و نابود شده یا دیگر قابل استفاده نیستند.

به گزارش ایسنا، روزنامه ایندیپندنت در گزارشی می‌نویسد: نمادهای اصلی زندگی روزمره در بسیاری از مناطق نوار غزه با بمبارانی که به سومین ماه خود می‌رسد، از بین رفته است.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا با اشاره به بمباران بی ‌رویه، آن را محکوم کرد؛ مساله‌ای که بسیاری از فلسطینی‌ها احساس می‌کنند هر اتفاقی که در آینده بیفتد ممکن است خیلی دیر باشد.
“دیانا باتو”، وکیل فلسطینی و مشاور حقوقی سابق سازمان آزادی بخش فلسطین می‌گوید: تخریب انجام شده است. غزه اکنون دیگر قابل بازسازی نیست. خرابی‌ها و تخریب فیزیکی را نمی‌توان درست کرد.
وی که با سازمان آزادی بخش فلسطین و رژیم صهیونیستی در جریان آخرین مذاکرات صلح فلسطین و این رژیم در ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ کار کرده بر این باور است که درگیری کنونی در غزه به درجه‌ای رسیده که بازگشتی برایش قابل تصور نیست.
او ادامه داد: فرض کنید که بمباران همین فردا تمام شود. اکثر منازل غیرقابل سکونت هستند. خوب این همه آدم را کجا می‌فرستید؟ چطور می‌خواهید برایشان خانه تهیه کنید؟ مغازه‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس کجا هستند؟ برای بازسازی مکان‌های قابل سکونت چندین سال طول می‌کشد و مردم در این بازه زمانی باید کجا بروند؟
سازمان ملل اعلام کرده که از آژانس تحلیل ماهواره‌ای خود UNOSAT استفاده کرده و مشخص شده بخش اعظم زیرساخت‌های اصلی غزه از زمان حملات اکتبر ویران شده است.
بر اساس اعلام دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، این تصاویر شامل دستکم ۶۰ درصد از تمامی واحدهای مسکونی و ۵۰ درصد از تمامی زیرساخت‌های شمال غزه می‌شود. این زیرساخت‌ها شامل منازل، بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و دانشگاه‌هاست.
بیش از ۷۷ درصد از بیمارستان‌های غزه بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر غیرفعال هستند و از هر ۱۰ فلسطینی ۹ نفر طبق برنامه جهانی غذا هر روز غذا نمی‌خورند. گفته می‌شود بیش از ۸۵ درصد از جمعیت غزه، حدود ۱.۹ میلیون نفر، آواره شده‌اند.
سازمان ملل در ادامه هشدار داده که فروپاشی زیرساخت‌های غیرنظامی با خود یک فروپاشی قریب‌الوقوع جامعه فلسطینی را به همراه دارد.
یکی از سخنگوهای آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاورنزدیک (آنروا) نیز گفت: ما شاهد آغاز فروپاشی نظم مدنی در فلسطین هستیم. مردم به شدت خشمگین، به شدت گرسنه و نگران هستند. مردم به یکی از مراکز اصلی توزیع غذا در خان یونس می‌روند و بدون آنکه منتظر بمانند برای خود غذا می‌گیرند.  
“ژولیت توما”، مدیر آژانس امداد و کار سازمان ملل گفته که غزه دیگر قابل سکونت نیست. این چالش برانگیزترین لحظه در تاریخ سازمان ملل و آنرواست. مردم غزه به تاریکترین ساعت زندگی خود رسیده‌اند. این درگیری به هیچکدام از درگیری‌های قبلی در این باریکه شباهتی ندارد. هیچ جایی برای کودکان یا انسان وجود ندارد. آنها در یک جهنم زندگی می‌کنند.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *