آزمایش «سنجاقکی» که به کاوش قمر زحل می‌رود

آزمایش «سنجاقکی» که به کاوش قمر زحل می‌رودناسا آن‌ چه را که از بالگرد پیشگامانه نبوغ مریخ آموخته است برای ایجاد یک خودرو پرنده پیچیده‌تر برای کاوش قمر تیتان سیاره زحل مورد استفاده قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال‌ترندز، این پهپاد جدید دراگون‌فلای نام دارد که به زبان فارسی به معنای حشره سنجاقک است.
در حالی که بالگرد نبوغ(Ingenuity) دارای یک ملخ است و ارتفاع تنها ۱۹.۳ اینچ(۴۹ سانتی‌متر) دارد، دراگون‌فلای(Dragonfly) دارای هشت روتور بوده و ابعادی به اندازه یک خودرو کوچک دارد.
گروهی از محققان به سرپرستی آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز(APL) در مریلند، مزیت جو غلیظ تیتان را در نظر دارند که پرواز در آن آسان‌تر از جو بسیار رقیق‌تر مریخ است. گرانش کم آن همچنین به این پهپاد کمک می‌کند تا در هوا باقی بماند.
پاتریشیا تالبرت(Patricia Talbert) از ناسا در مورد پیشرفت توسعه دراگون فلای گفت که تیم ماموریت به طور منظم از مرکز تحقیقات لانگلی(Langley) آژانس فضایی در همپتون ویرجینیا بازدید می‌کند تا سیستم‌های پرواز دراگون‌فلای را در داخل تونل‌های باد مختلف این مرکز آزمایش کند. داده‌هایی که به آن‌ها کمک می‌کند تا طراحی هواپیما را بهبود بخشند.
این تیم در آخرین سفری که به لانگلی داشتند یک دراگون‌فلای با ابعاد نصف پهپاد اصلی را با تمرکز دو پیکربندی خاص پرواز آزمایش کردند. آن‌ها فرود دراگون‌فلای و انتقال آن به مرحله پرواز پس از رسیدن به تیتان و پرواز رو به جلو بر فراز سطح این قمر را بررسی کردند.
برنادین جولیانو(Bernadine Juliano) از آزمایشگاه فیزیک کاربردی در بیانیه‌ای گفت: ما شرایط را در انواع سرعت‌های باد، سرعت ملخ‌ها و زوایای پرواز آزمایش کردیم تا عملکرد آیرودینامیکی خودرو را ارزیابی کنیم. ما بیش از ۷۰۰ مرحله را تکمیل کردیم که شامل بیش از ۴۰۰۰ نقطه داده منفرد می‌شود. تمام اهداف آزمایشی با موفقیت انجام شد و داده‌ها به افزایش اعتماد به مدل‌های شبیه‌سازی ما در زمین قبل از برون‌یابی به شرایط تیتان کمک می‌کند.
دراگون فلای تنها ماموریت ناسا به سطح یک جهان اقیانوسی دیگر است. انتظار می‌رود که این ماموریت در سال ۲۰۳۴ پس از پرتاب از زمین در سال ۲۰۲۷ به تیتان برسد. تیتان شباهت‌هایی به زمین اولیه دارد و دانشمندان امیدوارند با مجموعه دوربین‌ها، حسگرها و نمونه‌برداری‌ها، این پهپاد بتواند اکتشافاتی انجام دهد که به ما نشان می‌دهند چگونه ممکن است حیات در سیاره ما آغاز شده باشد.
کن هیبارد(Ken Hibbard)، مهندس سیستم‌های ماموریت دراگون‌فلای در آزمایشگاه فیزیک کاربردی می‌گوید: با دراگون‌فلای، ما داستان‌های علمی تخیلی را به واقعیت‌های اکتشافی تبدیل می‌کنیم. این ماموریت بخش به بخش در حال تکمیل شدن است و ما برای هر گام بعدی به سوی ارسال این پهپاد انقلابی در آسمان و روی سطح تیتان هیجان زده هستیم.

منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه ریزی برای حل شدن مشکل دکل …

2 نظر

  1. عین سگ دروغه تا حالا هیچ کس حتی نتونسته کره ماه هم بره دروغه همه بدونن دروغه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *