چرا رزاق کریمی مستند احمد خمینی را ساخت؟

چرا رزاق کریمی مستند احمد خمینی را ساخت؟


مصطفی رزاق کریمی گفت: مستند «احمد» برای حوزه علمیه و افراد سن و سال‌دار نیست، اتفاقا برای جوانانی ساخته شده است که من وقتی از آنها پرسیدم سید احمد خمینی را می‌شناسید؟! او را نمی‌شناختند و کنجکاوی برای من شد که این فیلم را بسازم تا بدانم احمد خمینی قبل و بعد از انقلاب چه کسی است؟! و رابطه مرید و مرادی ‌اش چگونه با امام خمینی (ه) شکل می‌گیرد.

این فیلم‌ساز که با فیلم «احمد» روایتی از احمد خمینی در جشنواره سینما حقیقت حضور دارد به ایسنا گفت: ۵ سال قبل که فیلم «بانو قدس» (درباره همسر امام خمینی (ره)) را کار می‌کردم، احساس کردم کسی درباره احمد خمینی حرفی نمی‌زند و این حس کنجکاوی باعث شد که بیشتر تحقیق و ممارست کنم، بیش از یک سال و ۸ ماه تحقیقات میدانی و کتابخانه ای داشتم و دوست داشتم ابتدا حاج احمد آقا را بشناسم و بعد تصمیم بگیرم که درباره او کار کنم یا نه؟!
وی یادآور شد: اواخر تحقیق و پژوهش بودم که احساس کردم، سوژه پرچالش و جذابی برای خودم است بنابراین تصمیم گرفتم که مستند «احمد» را بسازم.

رزاق کریمی تاکید کرد: من چه در ایران و چه در اتریش که زندگی و کار می‌کنم، فیلم‌ساز مستقلی هستم و کاری به حواشی و اتفاقاتی که در فضای سیاسی و اجتماعی می‌افتد، ندارم، فقط سوژه و جذابیت آن برایم مهم است که در زمان ساخت «بانو قدس» که حیاط خلوت بیشتری داشتم، ترغیب شدم درباره سید احمد خمینی بیشتر تحقیق کنم و بعد از تحقیقات زیاد احساس کردم که ویژگی‌های زیادی برای کار دارد. 

وی ادامه داد: در عوام احمد خمینی به احمد گریان و احمد نگران معروف است اما وقتی اطلاعات و تاریخ را بازنگری می‌کنیم به اطلاعات و جذابیت‌هایی می رسیم که به نظرم نیازمند است، نسل جدید به آن آشنایی پیدا کند.
رزاق کریمی تاکید کرد: مستند احمد برای حوزه علمیه و افراد سن و سال‌دار نیست، اتفاقا برای جوانانی ساخته شده است که من وقتی از آنها پرسیدم سید احمد خمینی را می‌شناسید؟! آن را نمی‌شناختند و کنجکاوی برای من شد که این فیلم را بسازم تا بدانم احمد خمینی قبل و بعد از انقلاب چه کسی است؟! و رابطه مرید و مرادی‌اش چگونه با امام خمینی (ه) شکل می‌گیرد؟!
این کارگردان راوی مستند «احمد» را همسرش خانم طباطبایی معرفی کرد و ادامه داد: این مستند روایت از تولد تا درگذشت سید احمد خمینی است و فراز و نشیب‌های زندگی‌اش است که در آن به درگذشت امام خمینی (ره) هم پرداخته‌ایم.
وی یادآور شد: وقتی این فیلم را ساختم دوست داشتم با رجل مختلف سیاسی که حتی الان در مقام‌های سیاسی‌شان نیستند، مصاحبه کنم، در حقیقت رَجُل‌ که بگویند دوست احمد هستند نه آنکه احمد را روایت کنند بلکه بگویند احمد آن روز که فلان اتفاق سیاسی و اجتماعی افتاد، چه حالی بود.
مصطفی رزاق کریمی تاکید کرد: حتما هر مستندی جای نقد دارد اما من دروغ نگفتم و تحریف نکردم چون مبنای کارم بر پژوهش بود و چهار سال کار و تحقیق کردم و هر ۶ سال یک بار فیلم ساختم. بنابراین سفارشی موضوعی به من تحمیل نشده و دلی آن را ساختم.

رزاق کریمی پیش از فیلم «احمد»، مستندهای «خاطراتی برای تمام فصول» و «بانو قدس ایران» را ساخته است.  
 
مستند «احمد» که در سکوت خبری تولید شد و اطلاعات و تصاویر کمی از آن موجود است، درباره مرحوم حجت الاسلام احمد خمینی فرزند امام خمینی (ره) است.

اولین نمایش مستند «احمد» در تاریخ چهارشنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۹:۳۰ در پردیس چارسو، پنجشنبه ۳۰ آذر ساعت ۲۰ در موزه سینما وجمعه اول دی ماه ساعت ۱۵ در پردیس چارسو سومین نمایش فیلم خواهد بود.
عوامل این فیلم عبارتند از: کارگردان مصطفی رزاق کریمی، تهیه کننده: غلامعلی اصغریان، فیلمبردار: محمدرضا سکوت، تدوینگر: امیر اصانلو، طراحی و ترکیب صدا: بهروز شهامت، آهنگساز: ماهور آشور، با مشارکت سرود راستین وحدت، طراح پوستر: مازیار علی‌یاری.


چرا رزاق کریمی مستند احمد خمینی را ساخت؟

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

پیرهادی: برخوردهای گشت ارشاد در شأن مردم نبود /فراجا صرفا در هنگام برهنگی و عریان بودن فرد می‌تواند دخالت کرد /زدوخوردی بین گشت ارشاد و مهسا امینی نشد

پیرهادی: برخوردهای گشت ارشاد در شأن مردم نبود /فراجا صرفا در هنگام برهنگی و عریان بودن فرد می‌تواند دخالت کرد /زدوخوردی بین گشت ارشاد و مهسا امینی نشد

محسن پیرهادی، عضو هیأت رئیسه مجلس یازدهم با حضور در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *