این ۱۱ جمله‌ را فقط از افرادی با هوش عاطفی بالا می‌شنوید

این ۱۱ جمله‌ را فقط از افرادی با هوش عاطفی بالا می‌شنوید


به گزارش لوقمه، افراد با هوش عاطفی بالا شنوندگان خوبی هستند که باعث می شوند دیگران احساس کنند شنیده شده و درک می شوند و در حل مسالمت آمیز تعارضات و ایجاد روابط قوی و حمایتی عالی هستند. آنها از عبارات خاصی در مکالمات خود استفاده می‌کنند که اگر می‌خواهید آنها را یاد بگیرید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

۱) من درک می‌کنم که چه احساسی دارید
همشهری در گزارشی آورده که وقتی افراد با هوش عاطفی بالا احساس دیگران را دریافت می کنند، به آنها می گویند که واقعاً سعی می کنند خود را به جای دیگران بگذارند.
این بدان معناست که آنها فعالانه گوش می دهند و احساس همدلی می کنند و در عین حال سعی می کنند تفاوت های ظریف و عمق احساسات خود را درک کنند.
تحقیقات روان‌شناختی نشان می‌دهد که پاسخ‌های همدلانه به افراد کمک می‌کند احساس کنند شنیده شده و درک می‌شوند و به روابط سالم‌تر کمک می‌کنند.

۲) از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک گذاشتید متشکرم
هیچ چیز برای درک متقابل و گفتگوی سازنده بهتر از گوش دادن فعال نیست.
افراد با EQ بالا با گفتن «از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک گذاشتید متشکرم» نشان می‌دهند که برای تنوع افکار ارزش قائل هستند و به دیدگاه‌های مختلف احترام می‌گذارند.

۳) متاسفم، اشتباه کردم
عذرخواهی خالصانه به معنای اعتراف به کاستی های خود و پذیرفتن مسئولیت اعمال خود است.
این بدان معنی است که شما واقعاً پشیمان هستید و متعهد به جبران هستید. با اعتراف به اشتباهات خود، فروتنی و درستکاری را نشان می دهید که برای ایجاد اعتماد و ترمیم روابط ضروری است.
و اگر بتوانید این کار را انجام دهید، آشکارا از نظر احساسی باهوش هستید. بسیار خوب، اما اگر پاسخ روشنی برای یک موقعیت یا شاید یک بحث وجود نداشته باشد، چه؟ این چیزی است که افراد EQ بالا می گویند:

۴) بیایید کمی استراحت کنیم و بعداً این موضوع را مرور کنیم
از نظر روانشناسی، شما باید خودآگاهی و همدلی داشته باشید تا تعارضات را به طور مؤثر و منصفانه حل کنید.
تشخیص نیاز به وقفه نشان دهنده بلوغ عاطفی و تعهد به ارتباط سازنده است. این به هر دو طرف اجازه می دهد تا عقب نشینی کنند و با دیدگاهی تازه به موضوع بپردازند.
با این حال، استراحت به معنای اجتناب از مشکل نیست. این فقط یک مکث استراتژیک برای جلوگیری از تشدید و حل موثرتر مشکل است.

۵) از این وضعیت چه می‌توانیم بیاموزیم؟
باید به گذشته نگاه کنید و سعی کنید در واقع چیزی از آن بیاموزید. به این ترتیب، بحث یا یک موقعیت دشوار بیهوده نخواهد بود. این طرز فکر به ما کمک می کند تا از چالش ها یاد بگیریم و رشد کنیم و ما را سازگارتر و انعطاف پذیرتر می کند.
اما باید به تجربیات گذشته فکر کنید، بینش های ارزشمندی را به دست آورید و آنها را در موقعیت های آینده به کار ببرید.

۶) چگونه می‌توانم از شما حمایت کنم؟
می دانیم که افراد باهوش عاطفی دلسوز هستند. به همین دلیل جای تعجب نیست که وقتی کسی را در حال مبارزه می بینند، کمک و حمایت می کنند.
اما پشتیبانی فقط ارائه راه حل نیست. شما باید نگرانی واقعی و تمایل خود را برای کمک به هر طریقی که لازم است نشان دهید.
آنها گاهی اوقات، کمک عملی ارائه می‌کنند و گاهی اوقات، به سادگی گوش شنوایی هستند.

۷) من برای شما اینجا هستم
حمایت از طرف شخصی که در کنار شما ایستاده است به شما قدرت و اعتماد به نفس می دهد تا با چیزی یا کسی کنار بیایید.
علاوه بر این، روان‌شناسی نشان می‌دهد که حمایت عاطفی باعث ایجاد انعطاف‌پذیری و تقویت پیوندها می‌شود و باعث می‌شود احساس امنیت و ارتباط بیشتری داشته باشیم.

۸) اشکالی ندارد احساس ناراحتی کنید
زندگی پر از فراز و نشیب است: همه در زندگی با چالش ها و شکست هایی مواجه می شوند که می تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی، غم یا خشم شود.
تحقیقات نشان می دهد که سرکوب یا انکار احساسات می تواند منجر به افزایش استرس و ناراحتی روانی شود.
با تصدیق و پذیرش احساسات یک نفر، به او کمک می کنیم تا بهتر با موقعیت های دشوار کنار بیاید و احساسات خود را به روشی سالم مدیریت کند.
شما ارتباطات باز را تشویق می کنید و به آنها اجازه می دهید احساسات خود را بدون ترس از قضاوت یا طرد شدن به اشتراک بگذارند.

۹) من به قضاوت شما اعتماد دارم
وقتی شخصی با EQ بالا می گوید: «من به قضاوت شما اعتماد دارم»، اساساً می گویند: «من به توانایی شما برای تصمیم گیری خوب اعتقاد دارم.»
تصور کنید با یک تصمیم سخت روبرو هستید و دوستی به شما می گوید: من به قضاوت شما اعتماد دارم.
این حرف آنها را تشویق می کند که به غرایز خود اعتماد کنند و مسئولیت تصمیمات خود را بر عهده بگیرند، که می تواند واقعاً قدرت بخش باشد.

۱۱) دوستت دارم، مهم نیست که چه شود
وقتی فردی با هوش هیجانی بالا می‌گوید: «دوستت دارم، مهم نیست که چه شود»، در اصل می‌گوید: من برای شما اینجا هستم.

آنها برای شما به خاطر آنچه هستید ارزش قائل هستند، نه فقط برای آنچه انجام می دهید یا ظاهرتان. با انجام این کار، آنها احساس امنیت و اعتماد را در رابطه ایجاد می کنند زیرا می دانید که می توانید بدون ترس از انتقاد یا انکار، خودتان باشید.

سخن نهایی

نحوه ارتباط ما با دیگران کیفیت روابط ما را شکل می دهد.
افراد باهوش عاطفی به خوبی از این موضوع آگاه هستند و به همین دلیل است که تلاش آگاهانه ای برای ارتباط با مردم انجام می دهند که گفتگوی باز، احترام گذاشتن و اعتبار دادن به دیدگاه های مختلف را تشویق می کند.
اگر این ایده‌ها را در تعاملات روزانه‌مان عملی کنیم، می‌توانیم روابط قوی‌تری ایجاد کنیم، اختلافات را به طور مؤثرتری مدیریت کنیم و فضای اجتماعی شادتر و حمایت‌کننده‌تری ایجاد کنیم.

۲۱۷

منبع خبر : www.khabaronline.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید.

حتما ببینید

خواص بی‌نظیر شلغم برای سلامتی

خواص بی‌نظیر شلغم برای سلامتی

به گزارش لوقمه، مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، شلغم را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *