آنچه می‌خواهید از «فتاح ۲»، «شاهد ۱۴۷» و «مهران» بدانید

آنچه می‌خواهید از «فتاح ۲»، «شاهد ۱۴۷» و «مهران» بدانید


در جریان بازدید صبح امروز فرمانده کل قوا از تازه‌ترین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران، موشک کروز هایپرسونیک «فتاح ۲»، سامانه پدافندی متحرک «مهران» و پهپاد «شاهد ۱۴۷» رونمایی و آخرین اقدامات و پیشرفت‌ها در بخش موشک ماهواره‌بر و ارسال ماهواره به فضا اعلام شدند.

به گزارش ایسنا، در این نمایشگاه که شامل بخش‌های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضایی بود، دستاوردهای جدید و به‌روز شده دانشمندان و متخصصان جوان نیروی هوافضای سپاه پاسداران تحت عنوان «از ایده تا محصولِ تمام ایرانی» به نمایش گذاشته شده بود. همزمان با حضور رهبر انقلاب اسلامی در این نمایشگاه، از موشک کروز هایپرسونیک «فتاح ۲»، سامانه پدافندی متحرک «مهران» و سامانه ارتقا یافته «۹ دی» و همچنین پهپاد «شاهد ۱۴۷» رونمایی شد.

موشک هایپرسونیک فتاح ۲

فتاح ۲ موشک هایپرسونیکی از انواع موشک‌های بالستیک ایرانی است که مجهز به سرجنگی با قابلیت گلاید و کروز است و در تسلیحات HGV و HCM دسته‌بندی می‌شود. ایران با موشک هایپرسونیک فتاح 2 به پنجمین کشور دارنده این فناوری بدل شد.
تسلیحات Hypersonic glide vehicles (HGV) نوعی از موشک‌های هایپرسونیک است که با یک موشک تا ارتفاع بالا (بیرون جو) هدایت می‌شود و پس از بازگشت به داخل جو تا رسیدن به هدف خود مانور می‌دهد. پرتابه‌های HGV به‌جای ارتفاع‌گرفتن همانند شیوه پرتابه‌های بالستیک، در ارتفاع بسیار کمتری به همراه امکان تغییر مسیر مکرر به سمت هدف طی مسیر کرده و در نتیجه رادارهای هشدار زودهنگام پدافند دشمن در شناسایی آن‌ها دچار مشکل و احتمال غافلگیرکردن مجموعه دفاع موشکی دشمن بسیار بیشتر می‌شود.
تسلیحات hypersonic cruise missile (HCM) نیز از دیگر انواع موشک‌های هایپرسونیک است که با یک موشک به سرعت مافوق صوت می‌رسد و پس از آن با استفاده از موتور تنفس طبیعی اسکرم‌جت به حرکت خود ادامه می‌دهند. مزیت استفاده از این نوع، استفاده از موشک‌های کوچک‌تر برای پرتاب به سوی اهداف هستند که به هزینه کمتر و سهولت پرتاب منجر می‌شود.

آنچه می‌خواهید از «فتاح ۲»، «شاهد ۱۴۷» و «مهران» بدانید
سامانه پدافندی متحرک «مهران»

سامانه پدافندی متحرک «مهران» دیگر دستاورد در این نمایشگاه است که می‌تواند با انواع اهداف هوایی درگیر شود و برد آن ۳۲۰ کیلومتر است. رادار، موشک و پست فرماندهی این سامانه روی یک خودرو قرار دارد و هر سامانه نیز مجهز به ۴ فروند موشک مهران – ۱ با برد ۳۲۰ کیلومتر است.

آنچه می‌خواهید از «فتاح ۲»، «شاهد ۱۴۷» و «مهران» بدانید
پهپاد شاهد ۱۴۷

پهپاد شاهد ۱۴۷ که تازه‌ترین دستاورد پهپادی هوافضای سپاه است یک هواپیمای پهن‌پیکر با طول بال ۲۶ متر است که می‌تواند تا ارتفاع ۶۰ هزار پا پرواز کند و تا بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را در محدوده شناسایی خود قرار دهد.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

خطیب نماز جمعه تهران: دشمنان همیشه به دنبال تحریم انتخابات هستند

خطیب نماز جمعه تهران: دشمنان همیشه به دنبال تحریم انتخابات هستند

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: ماجرای فتنه ۸۸ هیچ وقت نباید از حافظه تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *