رئیس جمهوری: حوزه و دانشگاه اتاق فکر دولت است

رئیس جمهوری: حوزه و دانشگاه اتاق فکر دولت استرئیس جمهوری، ایران را مهد فلسفه و علوم عقلی در جهان دانست و اظهار کرد: باید نقش نگاه های بلند را در تمدن سازی و جامعه سازی قرآنی که از نقش بسیار ارزشمندی برخوردار است، مورد توجه قرار دهیم.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی، در آئین اختتامیه کنگره بین المللی علامه طباطبایی، با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش و تأکید بر این که روز فلسفه را باید در طول سال و در تمام مراکز علمی و پژوهشی دنبال کرد، گفت: نقش فلسفه در تعالی و پیشرفت جوامع و گسترش عقلانیت و خداباوری و لایه های تمدنی بشر بسیار مهم و ضروری است.
وی با بیان این که باید به تمام لایه های فلسفه اهم از انسان، هستی، فلسفه اخلاق، علم اجتماعی، هنر و معماری به ویژه فلسفه های مضاف توجه کرد، افزود: علامه طباطبایی احیاگر معارف الهی در دوران معاصر است، فیلسوف، مفسر، متکلم، محدث، ریاضی دان و به معنای واقعی کلمه عالم واصلی است که به خود رسیده و در جایگاهی از قله قرار دارد که نمی گوید بروید می گوید بیایید، یعنی سیاقت ندارد بلکه قیادت دارد.
رئیس جمهور، علامه طباطبایی را عالم واصل به صفات برجسته انسانی در مقام قرآنی برشمرد  عالمی که در نگاه به هستی و انسان و همه آنچه که امروز مورد بحث است، نگاهی کاملا توحیدی داشت.
رئیسی با بیان این که علامه در مواجهه فلسفه الهی و فلسفه غربی اصول فلسفه و روش رئالیسم رادر چهارده مقاله به چالش کشید، خاطر نشان کرد: علامه در تعریف از انسان، نطق را فصل الفصول انسان نمی داند و تعریف او از انسان آن است که الانسان حی متأله، که انسان حیات خدایی باید داشته باشد.
وی به بعد تفسیر قرآن به قرآن علامه طباطبایی اشاره و اظهارکرد: ندای علم القرآن و بعد خلق الانسان در آیات شریفه نشان دهنده دو خلقی بودن انسان است و تجلی جسمی و جانی آن است .
وی در ادامه با بیان این که پژوهش های علوم انسانی ما باید از یک خودباوری برخوردار باشد، عنوان کرد: علامه در عمل این رویه را به اثبات رساند و انسان های وارسته ای را تربیت کرد.
رئیس جمهوری همچنین خاطرنشان کرد: باید به برکت روح بلند بزرگانی چون علامه خودباوری که در علوم مهندسی و پزشکی داریم را در علوم انسانی نیز ایجاد نموده، با نقش آفرینی بایسته اندیشمندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه سهم خود را در علوم انسانی جهانی ارتقاء دهیم.
وی ایران اسلامی را مهد فلسفه و علوم عقلی در جهان دانست و اظهار کرد: باید نقش نگاه های بلند را در تمدن سازی و جامعه سازی قرآنی که از نقش بسیار ارزشمندی برخوردار است، مورد توجه قرار دهیم.
رئیسی با تأکید بر این که حوزه و دانشگاه اتاق فکر دولت و مجموعه دست اندرکاران است، افزود: در این مجموعه اندیشه ورز شدیدا نیازمند نو آوری و ابتکارات و خلاقیت ها در تمام حوزه ها از جمله حوزه علوم انسانی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه ها باید در تمام عرصه ها در کنار تجلی کار و تلاش با بهره گیری از فناوری های روز حضور پررنگی داشته باشند.
رئیسی با اشاره به مسائل کشور و نوع سوالات و شبهات مطرح در میان آحاد ملت،تصریح کرد: باید در حوزه دانش افزایی و معرفت افزایی و بهره گیری از فضای ارتباطی و بهره گیری از بسترهای دیجیتال بیش از پیش نقش آفرینی نماییم، پاسخ های روشن و دقیقی برای سوالات و شبهات نسل جوان امروزی ارائه نماییم، باید به دست شما فرهیختگان حوزه و دانشگاه این شبهات مرتفع شود.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

خطیب نماز جمعه تهران: دشمنان همیشه به دنبال تحریم انتخابات هستند

خطیب نماز جمعه تهران: دشمنان همیشه به دنبال تحریم انتخابات هستند

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: ماجرای فتنه ۸۸ هیچ وقت نباید از حافظه تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *