بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین از سال ۲۰۲۱؛ ماینرها همچنان ناراضی‌اند

بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین از سال ۲۰۲۱؛ ماینرها همچنان ناراضی‌اند

سختی استخراج بیت کوین امروز ۷.۳۲درصد کاهش یافت و این در حالی است که بخشی از ماینرها به‌خاطر سود‌آوری پایین استخراج در ماه‌های اخیر، دستگاه‌های خود را خاموش کرده‌اند.به گزارش کوین دسک، این اصلاح دوره‌ای سختی که در بلاک شماره ۷۶۶٬۰۸۰ شبکه بیت کوین اتفاق افتاد، بزرگترین کاهش سختی شبکه از ژوییه سال ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) محسوب می‌شود. ژوییه سال گذشته بخش قابل‌توجهی از ماینرها به‌خاطر ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین از شبکه خارج شده بودند. تا پیش از آن، چین به‌عنوان بزرگترین مرکز استخراج بیت کوین در جهان شناخته می‌شد.طبق برنامه‌ریزی موجود در بلاک چین بیت کوین، میزان سختی استخراج به‌صورت دوره‌ای (تقریباً هر دو هفته یک‌بار) و به‌تناسب هش ریت کلی تنظیم می‌شود (یعنی افزایش یا کاهش می‌یابد) تا زمان لازم برای استخراج هر بلاک در شبکه بیت کوین به‌طور میانگین در حدود ۱۰ دقیقه ثابت بماند. بنابراین هرچه تعداد ماینرهای فعال در شبکه بیشتر باشد، سختی استخراج نیز افزایش می‌یابد و برعکس، با کاهش تعداد ماینرهای فعال، این نرخ (تحت‌تأثیر افت هش ریت) ریزش خواهد کرد.طی چند ماه گذشته ماینرهای بیت کوین از یک سو با کاهش درآمد خود به‌خاطر پایین‌ماندن قیمت این ارز دیجیتال مواجه بودند و از سوی دیگر با افزایش هزینه‌های انرژی دست‌وپنجه نرم‌ می‌کردند. برخی از مجموعه‌های بزرگ استخراج بیت کوین از جمله کور ساینتیفیک (Core Scientific) و آرگو بلاک چین (Argo Blockchain) همین حالا هم با مشکلات مالی مواجه هستند و بدتر از این دو، مجموعه کامپیوت نورث (Compute North) نیز رسماً اعلام ورشکستگی کرده است.با تحویل دستگاه‌های استخراج جدید و کارآمدتر به مزارع و رشد هش ریت تحت‌تأثیر بیشترشدن تعداد ماینرهای فعال طی ماه‌های قبل، سودآوری پایین ماینینگ و تبعات آن تشدید شد. در واقع بین اوایل اوت (مرداد) تا آخرین رشد نرخ سختی در ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان)، سختی استخراج و هش ریت کلی شبکه هر دو چیزی حدود ۳۳درصد رشد کردند.

مقایسه نرخ هش (خط بنفش) و قیمت هش (خط زرد) بیت کوین.

اکنون به نظر می‌رسد زمستان ارزهای دیجیتال این صنعت را عمیقاً تحت‌تأثیر قرار داده است و بخشی از ماینرها ناچار به خاموش‌کردن دستگاه‌های خود شده‌اند. این جریان، به‌وضوح از کاهش هش ریت کلی شبکه از اواسط نوامبر (آبان) پیداست. با این حال، نرخ هش همچنان بالاتر از سطوحی است که در زمان آغاز ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین شاهد بودیم.شاخص هش پرایس یا قیمت هش که در نمودار بالا با رنگ زرد مشخص شده‌، درآمدی است که ماینرها به ازای هر واحد هش ریت (مثلاً تراهش بر ثانیه) در یک بازه زمانی خاص (مثلاً یک روز) کسب می‌کنند. طبق داده‌های پلتفرم لاکسور (Luxor) این شاخص تنها طی ۳۰ روز گذشته ۲۰درصد افت داشته است.یاران ملرود (Jaran Mellerud)، یکی از تحلیلگران لاکسور، گفته است در شرایط آشفته کنونی حتی ماینرهایی که از دستگاه‌های کارآمدی مثل «Antminer S۱۹j Pro» استفاده می‌کنند، صرفاً در حالی از فعالیت خود کسب سود می‌کنند که بهای پرداختی‌شان به ازای هر کیلووات ساعت برق کمتر از ۰.۰۸ دلار باشد. او می‌گوید متوسط بهای پرداختی به ازای هر کیلووات ساعت برق در شبکه بیت کوین ۰.۰۵ دلار است و این در حالی است که بسیاری از ماینرها بین ۰.۰۷ تا ۰.۰۸ دلار برای انرژی مورد نیاز خود هزینه می‌کنند.افزون بر این، قیمت برق و گاز در برخی کشورها طی چند روز گذشته نیز افزایش یافته است. ملرود می‌گوید:

ماینرهایی که برق را با قیمت لحظه‌ای بازار خریداری می‌کنند و از قبل در وضعیتی نزدیکی به درآمد سربه‌سر (نه سود و نه ضرر) فعالیت می‌کردند، ممکن است به‌خاطر افزایش دوباره هزینه‌های انرژی در وضعیت زیان‌دهی قرار گرفته باشند.

شایان ذکر است که این کاهش سختی و افت هش ریت اخیر قرار نیست شبکه بیت کوین را در برابر حملات احتمالی آسیب‌پذیرتر کند. ضمن اینکه قدرت محاسباتی شبکه بین ۵ استخر بزرگ و ۱۲ استخر کوچک‌تر تقسیم شده است.

بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین از سال ۲۰۲۱؛ ماینرها همچنان ناراضی‌اند
سهم استخرهای استخراج مختلف از هش ریت شبکه بیت کوین.

منبع خبر : arzdigital.com

 


حتما ببینید

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

به دنبال تداوم روند صعودی قیمت بیت کوین طی هفته‌های گذشته، ارزش این ارز دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *