شمارش معکوس برای بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲؛ سودآوری ماینینگ بیشتر می‌شود؟

شمارش معکوس برای بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲؛ سودآوری ماینینگ بیشتر می‌شود؟

تنظیم مجدد سختی استخراج بیت کوین که حدود ۳ روز دیگر اتفاق می‌افتد، ممکن است بزرگترین کاهش سختی امسال باشد. این تغییر محسوس می‌‌تواند فعالیت ماینرها را در شرایط دشوار کنونی تا حدی آسان‌تر از قبل کند.به گزارش «The Block»، سختی استخراج بیت کوین سه‌شنبه این هفته مجدداً تنظیم می‌شود و طبق برآوردها قرار است در این دوره سختی استخراج این ارز دیجیتال بین ۸ تا ۷درصد کاهش یابد. پلتفرم‌هایی که تغییرات این نرخ را پیش‌بینی می‌کنند، از جمله لاکسور (Luxor)، بریانز (Braiins) و بیت‌راور (Bitrawr) به‌ترتیب انتظار دارند در این دوره میزان سختی استخراج ۷.۹۸درصد، ۷.۹درصد و بین ۷.۹ تا ۷.۵درصد کاهش یابد.این برآوردها ممکن است طی روزهای باقی‌مانده تا دوره جدید دست‌خوش تغییر شوند و تغییرات آن به این بستگی دارد که چه تعداد دستگاه ماینر در این مدت روشن یا خاموش شوند. با وجود این، تصویری که این برآوردها در اختیار ما قرار می‌دهند، شرایط کنونی صنعت ماینینگ را به‌خوبی به نمایش می‌گذارد.ماینرهای زیادی در حال حاضر متحمل ضرر شده‌اند. یکی از بزرگترین آنها از نظر هش ریت، مجموعه کور ساینتیفیک (Core Scientific) است که طبق اعلام مدیران خود، ممکن است به‌زودی اعلام ورشکستگی کند. فعالان صنعت ماینینگ تحت‌تأثیر افزایش هزینه‌های انرژی و کاهش قیمت بیت کوین، در این مدت فشار زیادی را تحمل کرده‌اند و برخی از مجموعه‌ها مشخصاً با بحران نقدینگی و بدهی‌های سنگین مواجه هستند.اتان وِرا (Ethan Vera)، از مدیران مجموعه لاکسور، گفته است:

تنظیم مجدد سختی استخراج بیت کوین در این دوره به‌میزان قابل‌توجهی با کاهش همراه خواهد بود و دلیل آن هم رسیدن قیمت هش (Hashprice) به سطوحی مقاومتی خود هم‌زمان با منفی‌شدن سود‌آوری ماینینگ است.

هش پرایس یا قیمت هش درآمدی است که ماینرها به ازای هر واحد هش ریت (مثلاً تراهش بر ثانیه) در یک بازه زمانی خاص (مثلاً یک روز) کسب می‌کنند.

نمودار قیمت هش بیت کوین.

وِرا افزود:

بسیاری از ماینرها که اکنون در وضعیت آشفته‌ای به سر می‌برندِ مشغول خاموش‌کردن دستگاه‌های خود و نقل مکان به جایی دیگر [با هزینه انرژی کمتر] هستند و این جریان فشار نزولی بیشتر بر سختی شبکه وارد خواهد کرد.

جف بورکی (Jeff Burkey)، معاون بخش توسعه کسب‌وکار مجموعه استخراج فاندری (Foundry)، دراین‌باره می‌گوید:

کاهش [شدید] سختی استخراج بیت کوین در این دوره، نتیجه توقف فعالیت ماینرهایی است که به‌خاطر نداشتن سودآوری دستگاه‌های خود را خاموش کرده‌اند.

ویلیام فاکسلی (William Foxley)، مدیر رسانه‌ای کامپس ماینینگ (Compass Mining) گفته است:

انتظار دارم شاهد کاهش دیگری هم در سختی استخراج باشیم؛ چراکه فروش دستگاه‌های ماینر در قیمت‌های فعلی هم سودآوری ندارد. بسیاری از ماینرهای مدل S۱۹J Pro در شرایط کنونی دیگر دارای بازدهی نیستند.

با افزایش عرضه دستگاه‌های ASIC به بازار، قیمت این ماینرها در مقایسه با دسامبر سال گذشته (آذر ۱۴۰‍۱) چیزی حدود ۸۰درصد کاهش یافته است.

شمارش معکوس برای بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲؛ سودآوری ماینینگ بیشتر می‌شود؟
نمودار قیمت ماینرهای مختلف به‌ازای هر تراهش قدرت پردازشی و به تفکیک بازده انرژی.

همچنین بخوانید: قیمت ماینر در بازار ایران؛ عوامل مؤثر بر قیمت دستگاه استخراجسختی شبکه در واقع میزان دشواری یا پیچیدگی فرایندهای مربوط به استخراج بیت کوین است که تقریباً هر دو هفته یک‌بار (هر ۲٬۰۱۶ بلاک) به‌صورت خودکار و به‌تناسب هش ریت کلی مجدداً تنظیم می‌شود. گفتنی است هش ریت بیت کوین از دوره تنظیم مجدد قبلی در ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) تا به امروز بیش از ۷درصد کاهش یافته است. بزرگترین کاهش سختی در سال ۲۰۲۲ نیز به ماه ژوییه (تیر) باز می‌گردد که با سقوط ۵.۰۱درصدی این نرخ همراه بود.کاهش سختی استخراج تا این اندازه، می‌تواند جایی برای نفس‌کشیدن ماینرها در شرایط سخت کنونی فراهم کند.وِرا در این رابطه گفته است:

این کاهش سختی به‌نفع ماینرهایی خواهد بود که هزینه‌های عملیاتی کم و دستگاه‌های با بهره‌وری بالا در اختیار دارند و می‌توانند در این شرایط با پایین‌بودن قیمت هش کنار بیایند.

تغییر سختی استخراج در این دوره، در تضاد کامل با افزایش سختی در ابتدای اکتبر (مهر) است. کوین ژانگ (Kevin Zhang)، معاون مجموعه فاندری، درباره علت این افزایش سختی در ابتدای پاییز می‌گوید که دمای هوا در تابستان امسال ملایم بود و به همین خاطر ماینرها این دوره را به‌عنوان فرصتی مناسب برای فعالیت، همراه با کاهش محدودیت‌های عملیاتی در نظر گرفتند.علاوه بر این، نسل جدید ماینرهای بیت کوین از جمله Antminer S۱۹ XP با ۱۴۰ تراهش بر ثانیه قدرت پردازشی، اکنون در مزارع استخراج مستقر شده‌ است.وِرا در پایان افزود:

در نیمه اول سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ شاهد عرضه نسل جدید ماینرهای بیت کوین و استقرار آنها در مزارع استخراج بودیم؛ اتفاقی که به‌ضرر مزارع دارای دستگاه‌های قدیمی و پرهزینه‌تر تمام خواهد شد.

منبع خبر : arzdigital.com

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

به دنبال تداوم روند صعودی قیمت بیت کوین طی هفته‌های گذشته، ارزش این ارز دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *