ویتالیک بوترین یک مرحله جدید به نقشه راه اتریوم اضافه کرد

ویتالیک بوترین یک مرحله جدید به نقشه راه اتریوم اضافه کرد

پس از انجام موفق به‌روزرسانی مرج، اتریوم با دو مشکل بزرگ مواجه شد؛ سانسور تراکنش‌ها و حرکت به‌سمت متمرکزشدن. این مشکلات باعث شد درنهایت ویتالیک بوترین، مرحله جدیدی را به نقشه راه این شبکه اضافه کند. مرحله‌ای که هدف آن بهبود مقاومت در برابر سانسور و غیرمتمرکزکردن شبکه اتریوم است.
به گزارش کوین تلگراف، بوترین در برنامه‌ جدید شبکه اتریوم، یک نقشه راه ۶ قسمتی را با بخش جدیدی به نام اِسکِرج (The Scourge) در یک پست توییتری در ۵ نوامبر (۱۴ آبان) معرفی کرد.
پس از تغییر مکانیسم اجماع شبکه به اثبات سهام (PoS) در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)، اتریوم وارد مرحله دوم به نام سِرج (The Surge) شد. هدف از این مرحله، دستیابی به قابلیت پردازش ۱۰۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه با استفاده از فناوری رول‌آپ‌ها (Rollup) است.
نقشه راه به‌روزشده کنونی، اِسکِرج را پیش از مراحل شناخته‌شده قبلی، وِرج (The Verge)، پِرج (The Purge) و اسپلرج (The Splurge)، به‌عنوان مرحله سوم در نظر می‌گیرد.

با توجه به نقشه راه اتریوم، هدف مرحله اِسکِرج اطمینان از پذیرش تراکنش‌های قابل‌اعتماد و بی‌طرفانه و جلوگیری از متمرکز‌شدن و سایر خطرات مربوط به پروتکل‌ از جمله بحث «MEV» است.
از آنجا که استخراج‌کنندگان پیش‌تر به سوءاستفاده از تراکنش‌های شبکه اتریوم به نفع خود متهم شده‌اند، بنیان‌گذار اتریوم به‌دنبال ایجاد یک لایه اجماع بی‌طرفانه‌تر در شبکه است.
ویتالیک بوترین، پیش‌تر یک مکانیسم کاملاً بی‌طرف را مکانیسمی توصیف کرده بود که به سود یا زیان عده‌ای خاص نباشد و تبعیض قائل نشود.
ارزش قابل‌استخراج ماینر (MEV) زمانی ایجاد می‌شود که یک استخراج‌کننده با تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام تراکنش‌ها و با چه ترتیبی در یک بلاک قرار می‌گیرند، در کسب پاداش از سایر استخراج‌کنندگان در شبکه پیشی بگیرد.
به این ترتیب این امکان برای استخراج‌کنندگان فراهم می‌شود که پیشنهادهایی با کارمزد بیشتر را از ممپول انتخاب کرده و تراکنش‌های خود را پیش از معامله‌گران آربیتراژی یا هر کسی که سعی در کسب سود دارد، پردازش کنند.
در نتیجه، اتریوم پس از به‌روزرسانی مرج سانسور و تمرکز بیشتری را در شبکه تجربه کرد.
به‌دنبال تغییر سازوکار شبکه به مدل اثبات سهام، نرخ بلاک‌های منطبق با قوانین تحریمی آمریکا در ۳ نوامبر (۱۲ آبان) به ۷۳درصد رسید؛ رقمی که به‌نظر بسیاری از افراد به‌شدت زیاد است.
آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، سرمایه‌گذار اتریوم و بنیان‌گذار «Daily Gwei» در ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) در یک پست توییتری گفته بود در شرایط کنونی مقاومت در برابر سانسور از مقیاس‌پذیری مهم‌تر است.
او دراین‌باره نوشته است:

به‌روزرسانی‌های پروتکل اتریوم به‌ترتیب اهمیت در ۶ تا ۱۲ ماه آینده:برداشت (اتریوم سهام‌گذاری‌شده) از بیکن چین
به‌روزرسانی‌های PBS و crLists مرتبط با مقاومت در برابر سانسور
پیشنهاد پروتو-دنک‌شاردینگ (EIP-4844)فقط به‌نظر این بنده حقیر، در حال حاضر مقاومت در برابر سانسور از مقیاس‌پذیری مهم‌تر است.توییت آنتونی ساسانو

در حالی که جزئیات مرحله اِسکِرج هنوز مشخص نشده، بنیان‌گذار اتریوم به‌تازگی راه‌حل «مزایده بخشی از بلاک» (Partial Block Auction) را پیشنهاد کرده است که بر اساس آن سازنده بلاک فقط حق تصمیم‌گیری درباره برخی از محتویات بلاک را دارد.
پیشنهادهای دیگری نیز برای مبارزه با سانسور در لایه اجماع اتریوم ارائه شده است؛ مانند راه‌حلی از شرکت تحقیق و توسعه اتریوم فلش‌باتز (Flashbots) به نام «مزایده‌های یکپارچه برای اختصاص ارزش» (SUAVE).
همچنین، بوترین انجام به‌روزرسانی وِرج را تأیید کرد که شامل اضافه‌شدن فناوری استدلال مختصر غیر‌تعاملی دانش یا اسنارک (SNARK) در شبکه اتریوم خوهد بود.

افزودن اسنارک ویژگی‌های بسیار ضروری حفظ حریم خصوصی را به شبکه اتریوم اضافه کرده و در عین حال امکان ردیابی تراکنش‌های ناشناس را فراهم می‌کند.
علاوه بر این، بوترین خاطرنشان کرد که نقش صریح‌تری برای رمزنگاری پساکوانتومی (Quantum-Proofness) در مراحل مختلف نقشه راه اتریوم به‌عنوان یک جزء ضروری از پروتکل «پایان بازی» پیاده‌سازی خواهد شد.

منبع خبر : arzdigital.com

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

به دنبال تداوم روند صعودی قیمت بیت کوین طی هفته‌های گذشته، ارزش این ارز دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *