پایان بحران FTX؛ بیت کوین آماده یک صعود ادامه‌دار است؟

پایان بحران FTX؛ بیت کوین آماده یک صعود ادامه‌دار است؟

قیمت بیت کوین در نوامبر (آبان) سال گذشته، مدتی پس از ورشکستگی صرافی FTX به ۱۵٬۶۲۵ دلار سقوط کرد. اکنون که محاکمه سم بنکمن فرید، بنیان‌گذار این صرافی به پایان رسید و او می‌تواند به بیش از ۱۰۰ سال زندان محکوم شود، شاهد آن هستیم که این ارز دیجیتال بار دیگر به محدوده ۳۵٬۰۰۰ دلاری بازگشته است. اما آیا افزایش احتمال تأیید ETF‌ها، بهبود اقتصاد ایالات متحده و هاوینگ آینده می‌تواند بیت کوین را آماده یک صعود ادامه‌دار کند؟به گزارش کوین‌دسک، زمستان عمیق و تاریک بازار ارزهای دیجیتال با سقوط صرافی FTX در نوامبر (آبان) گذشته، همراه با ازدست‌رفتن احتمالی میلیاردها دلار سرمایه مشتریان و سرکوب این صنعت توسط قانون‌گذاران آغاز شد. یک سال پس از این حادثه، این مکان وجود دارد که ۹۰درصد از وجوه مشتریان با فروش دارایی‌ها FTX به آن‌ها بازگردد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین طی یک سال گذشته

افزایش کاربردپذیری و ETF‌ها محرک رشد قیمت بیت کوین

زمان زیادی طول نکشید که بیت کوین بر ترس گسترده در بازار ارزهای دیجیتال غلبه کرد و توانست به‌ جایگاه خود پیش از سقوط بازگردد. این ارز دیجیتال در ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) توانست تا تمام کاهش قیمت ناشی از سقوط FTX را جبران کند.مطمئناً شرایط اقتصاد کلان در تسریع بهبود قیمت بیت کوین نقش داشت، اما نمی‌توان نقش مهم روند روبه‌رشد توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر بلاک چین را نادیده گرفت. جیسون فانگ (Jason Fang)، یکی از مدیران سورا ونچرز (Sora Ventures) دراین‌باره گفت:

صرفاً معاملات سفته‌بازی باعث نخواهد شد که قیمت بیت کوین به ۲۰۰٬۰۰۰ دلار یا ۴۰۰٬۰۰۰ دلار برسد، بلکه رشد آن به این دلیل رخ می‌دهد که ارزش بیت کوین را در کاربردی‌پذیری‌اش می‌بینند.

فانگ که شرکتش در حوزه توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کند، عقیده دارد که افزایش قیمت این ارز دیجیتال در آینده، در ابتدا ناشی از فناوری آن خواهد بود. او خاطرنشان کرد که غیرمتمرکزبودن بخشی از مزیت‌های بیت کوین است.تا زمانی که اتریوم یا دیگر راه‌حل‌های لایه ۲ برجسته مانند سولانا به ارائه‌دهندگان خدمات ابری مانند «آمازون وب سرویس» متکی هستند، جای سؤال دارد که تا چه حد می‌توانند غیرمتمرکز باشند. فانگ، همچنین اشاره می‌کند که اتریوم و دیگر پروژه‌ها برای توسعه فناوری‌شان به بنیادهای خود متکی هستند که درصورت بروز مشکل برای آن‌ها، چالش بزرگی خواهد بود.او افزود:

‌این پروژه‌ها در بخش فناوری و تأمین مالی خود متمرکز هستند، پس اگر یکی از این دو مورد دچار مشکل شود، به دردسر می‌افتند. اما بیت کوین توسط ماینرها تأمین مالی می‌شود که دریافت پاداش، مشوق آن‌ها برای پشتیبانی از این شبکه است. این سازوکار منجر به کسب‌وکاری سودآورتر برای آن‌ها می‌شود. مسیر بیت کوین منحصربه‌فرد است و به سازگاری با اتریوم نیاز ندارد و این مسئله روایت آن را قدرتمندتر نیز می‌کند.

البته، نمی‌توان گفت که اتریوم یا سولانا طی یک سال گذشته عملکرد بدی داشته‌اند.

پایان بحران FTX؛ بیت کوین آماده یک صعود ادامه‌دار است؟
عملکرد قیمت بیت کوین نسبت به اتریوم و سولانا در یک سال گذشته

قیمت اتریوم نسبت به سال گذشته حدود ۱۷درصد و قیمت سولانا نیز حدود ۲۶درصد افزایش یافته است. اگرچه بیت کوین شاهد رشد ۷۰درصدی ارزش خود بوده است. لوسی هو (Lucy Hu)، تحلیلگر ارشد متالفا (Metalpha) این مسئله را در نتیجه انتظار بازار نسبت به تأیید درخواست ETFهای اسپات و تغییر مسیر فدرال رزرو می‌داند.او توضیح داد:

قیمت بیت کوین، در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، با تأیید ETF‌ها، کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو، افزایش احساسات صعودی سرمایه‌گذاران نهادی مانند مایکرواستراتژی و همچنین رویداد هاوینگ در نیمه اول سال آینده تعیین خواهد شد.

درحال‌حاضر، بازار انتظار دارد که مجوز ETF‌های اسپات بیت کوین در بازار آمریکا احتمالاً در ژانویه (دی) ۲۰۲۴ تأیید شوند و تعداد زیادی از نام‌های بزرگ، از جمله بلک‌راک و فیدلتی در حال آماده‌شدن برای این اتفاق هستند.

حجم بالای معاملات بازار در پایان سال

یک ETF که به نظر می‌رسد ماه‌ها تا تأیید آن فاصله دارد و افزایش دوباره علاقه مؤسسات مالی به ارزهای دیجیتال، توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده است.حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال در بیشتر ایام سال پایین بود و کوین‌بیس با انتشار گزارش درآمد خود در طول سال این مسئله را نشان داد. به‌گونه‌ای که حجم فعالیت در بازارهای اسپات ارزهای دیجیتال در ماه سپتامبر (شهریور) به پایین‌ترین حد خود در ۴.۵ سال گذشته رسید.اما پس از آن، در اواخر اکتبر (مهر) شاهد آن بودیم که با افزایش احتمال تأیید ETF و آب‌شدن یخ بازار، حجم معاملات افزایش یافت. بر اساس گزارش کوین‌شیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال تا پایان ماه اکتبر (۸ آبان) بیشترین حجم سرمایه ورودی هفتگی خود را در ۱۵ ماه گذشته با ۳۲۶میلیون دلار به ثبت رساندند.فانگ گفت:

بیت کوین انعطاف‌پذیری خود را به‌ویژه پس از فروپاشی صرافی FTX ثابت کرد، قیمت آن به صفر نرسید و نشان داد که بلاک چینی برای کلاهبرداری نیست. بیت کوین آمده است تا بماند. در مقابل، بسیاری از ۲۰ توکن برتر بازار هنوز در مراحل ابتدایی رشد خود هستند و با بازار نزولی واقعی مواجه نشده‌اند. بااین‌حال انتظار می‌رود که بیت کوین از رکودهای متعدد جان سالم به در ببرد و برای بلند‌مدت دوام بیاورد.

منبع خبر : arzdigital.com

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

به دنبال تداوم روند صعودی قیمت بیت کوین طی هفته‌های گذشته، ارزش این ارز دیجیتال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *