تبلیغ و تبیین روح حرکت حوزه‌های علمیه است

تبلیغ و تبیین روح حرکت حوزه‌های علمیه استایسنا/قم مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: رسالت حوزه فهم محققانه دین و تبیین حقایق دین است؛ وظیفه حوزه تربیت و تطبیق و پیاده‌سازی معارف و ارزش‌های الهی در جامعه است، در این منظومه فهم مجتهدانه و پیاده‌سازی دین، تبلیغ و ترویج و تربیت درست جایگاه مهمی دارد که همه باید به آن اهتمام ورزیم.

آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه امروز هفتم دی‌ماه در سیزدهمین اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد، با بیان این که مصوبات اجلاسیه‌های قبلی در حد وسع در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: در خصوص امر تبلیغ آنچه در کمیسیون‌ها مطرح شده در مجموعه مباحث تبلیغ و برنامه‌هایی که همکاران ما در مدیریت و نهادهای تبلیغی دنبال می‌کنند، مورد توجه جدی قرار خواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، وی تبلیغ و تبیین را رسالت بزرگ و روح حرکت حوزه‌های علمیه دانست و گفت: این اصل مورد توجه شورا و مدیریت بوده و با توجه به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب نیاز به اهتمام بیشتر دارد؛ حق نهادها و حوزویان است که این مسئله را از ما مسئولان حوزه مطالبه کنند.
اعرافی با استناد به آیه نفر، تبلیغ را از مهمترین رسالت‌های علما و روحانیت دانست و  افزود: رسالت حوزه فهم محققانه دین و تبیین حقایق دین است؛ وظیفه حوزه تربیت و تطبیق و پیاده‌سازی معارف و ارزش‌های الهی در جامعه است، در این منظومه فهم مجتهدانه و پیاده‌سازی دین، تبلیغ و ترویج و تربیت درست جایگاه مهمی دارد که همه باید به آن اهتمام ورزیم.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور اظهار کرد: از اصول مهمی که بر عهده ما و نهاد حوزه قرار گرفته، آن است که تبلیغ را به شکل جامع و فراگیر ببنیم و برای آن تدبیر کنیم، نهادهای مسئول خود را در در برابر این قضیه باید موظف بدانند.
وی اضافه کرد: تبلیغ جامع همه قلمروهای محتوایی و ساحت‌های مورد نیاز از جمله اعتقادات، اخلاق، سبک زندگی و رفتاری را هدف گیری می‌کند؛ همه این ساحت‌های فردی و اجتماعی تقسیمی است که در تبلیغ جامع باید مدنظر قرار گیرد. ما از عمق روستا تا شهر و کشور و تا همه آفاق عالم باید مدنظر و مورد توجه نهاد دین و حوزه قرار گیرد.
اعرافی بیان کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی آفاقی به روی ما گشوده که باید به همه آفاق توجه کنیم، نمی‌شود به بخشی بدون توجه به بخش دیگر پرداخت. برش‌های مذهبی، معنوی و انواع تقسیمات در مخاطبان قرار دارد که در نظام تبلیغ باید مدنظر قرار گیرد. همچنین شیوه‌های تبلیغ نیازمند توجه کافی است، هم باید از ابزارهای سنتی همچون منبر و روضه بهره بگیریم و هم از جدیدترین ابرازها و هوش مصنوعی و سایر شیوه‌های متنوع بهره بگیریم.
مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر این که تبلیغ جامع را باید مدنظر قرار دهیم، تبلیغ در نظامات حوزه را به مثابه روح برای همه نظام‌ها و بخش‌ها دانست و خاطرنشان کرد: تبلیغ بر همه نظامات و بخش‌ها باید سایه بیفکند، مدرس و تدریس ما باید نگاهی به تبیین و گره‌گشایی مسائل جامع داشته باشد.
اعرافی با اشاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب پاسخگویی به سؤالات را نیازمند فهم محققانه دانست و گفت: اگر روزی تبلیغ را از سرچشمه آموزش و پژوهش جدا کردیم نمی‌تواند تبلیغ راهگشا و اثرگذار باشد؛ علامه طباطبایی مشکلات را شناخت و حکمت و تفسیر و قرآن را با اوج عقلی و حکمی و اجتهاد معطوف به مسائل درهم آمیخت.
وی  با تاکید بر این که پشتوانه تبلیغ باید فقاهت، اجتهاد و حکمت متعالی باشد، عنوان کرد: نظام آموزشی و پژوهشی و تربیتی باید همه بدانند ما برای خدا و رسالت‌های بزرگ الهی هستیم و در برابر نسل امروز و جهان امروز با این همه مسئله و سؤال و در برابر انقلاب اسلامی مسئولیم.
تهیه طرح جامع تبلیغ حوزه علمیه
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ضمن تاکید بر لزوم توجه به شیوه‌های جدید تبلیغی، افزود: منبر حسینی و روش‌های سنتی ما امروز هم همچنان راهگشا است، ذره‌ای از اصالت، عمق و ارزش آن نباید کاسته شود در عین حال صدها شیوه و روش جدید وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور از تهیه طرح جامع برای مسائل تبلیغی در حوزه بعد از فرمایشات مهم رهبر معظم انقلاب خبر داد و گفت: در مجموعه طرح‌های حوزه بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمینه مباحث تبلیغی، طرح جامعی در حوزه تهیه شده است که در آن به ابعاد مهمی توجه شده است که جزئیات آن ارائه خواهد شد.
 اعرافی در پایان بر همبستگی عمیق حوزه‌های علمیه و روحانیت با جبهه مقاومت و حزب‌الله و مردم مظلوم غزه تاکید و آرزو کرد خدای متعال آن‌ها را در برابر رژیم غاصب صهیونیستی توفیق عطا کند.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

همزمان با دهمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *