روشن ماندن چراغ کتابخانه‌های سمنان در گرو عمل شهرداری‌ها به قانون نیم درصد

روشن ماندن چراغ کتابخانه‌های سمنان در گرو عمل شهرداری‌ها به قانون نیم درصد


ایسنا/سمنان مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان سمنان “پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری‌ها از محل درآمدهای مالیاتی مردم به کتابخانه‌های عمومی را حق بدیهی کتابخانه‌های عمومی ارزیابی کرد و گفت: روشن ماندن چراغ کتابخانه‌های عمومی در گرو عمل شهرداری‌ها به این قانون مصوب مجلس است.

محمد طاهری ۱۸ آبان‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با گلایه از سرپیچی برخی شهرداران از این قانون اظهار کرد: متاسفانه برخی شهرداری‌ها به این قانون، آنگونه که باید ، توجه نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه در صورت عدم پرداخت این حق قانونی از سوی شهرداری‌ها در نهایت این سهم نیم درصد از سرجمع اعتبارات شهرداری‌ها کسر و به حساب کتابخانه های عمومی کشور واریز می‌شود افزود: انتظار ما از شهرداران این است که این سهم نیم درصدی را در موعد مقرر پرداخت کنند تا در کتابخانه های عمومی استان هزینه شود.
وی با بیان اینکه قانون نیم درصد درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها به طور کامل اجرا نمی‌شود ادامه داد: البته برخی شهرداری‌های استان نیز به صورت کامل به این قانون عمل کردند و حتی در مواردی نیز بیش از تکالیف قانونی خود با اداره کل کتابخانه های عمومی استان همراهی کردند.
وی با اشاره به درآمد بالای چهار شهرداری بزرگ استان تصریح کرد: انتظار می‌رود که این شهرداری ‌ها نیز با پرداخت کامل سهم نیم درصد، به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان و شهر خود کمک کنند.
مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه البته در چند سال اخیر شهرداران استان همکاری بهتری با اداره کل داشتند افزود: برخی از شهرداری‌های استان ۵۰درصد و برخی نیز ۷۰ و حتی برخی تا قریب ۱۰۰درصد این اعتبار را پرداخت کردند که از همه آنها تقدیر می‌کنیم . البته انتظار ما از شهرداری های بزرگ استان که منابع درآمدی بیشتری دارند، نیز بیشتر است و امیدواریم که با پرداخت این حق قانونی به توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای در استان کمک کنند.
طاهری با بیان اینکه هزینه های غیر جاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان عمدتا باید از محل همین قانون نیم درصد تامین شود خاطرنشان کرد: برای توسعه فعالیت های فرهنگی و کتابخانه‌ای که بی‌تردید در کاهش بزه‌هکاری‌ها در جامعه نقش مهمی دارد، نیازمند اعتبار هستیم و عمده این این اعتبار نیز براساس قانون باید از محل همین “قانون نیم درصد” تامین شود.
وی با تقدیر از حمایت‌های استاندار سمنان گفت: استاندار سمنان در همین راستا از شهرداری‌های استان درخواست کرده که به تکالیف قانونی خود در این بخش عمل کنند.
اجرای ۴۲۱ عنوان برنامه در هفته کتاب
وی با اشاره به سی یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: برنامه‌های بزرگداشت سی و یکمین دوره هفته کتاب در استان که از ۱۳ آبان آغاز شده تا پنجم آذرماه ادامه‌ دارد و در این ایام ۳۵۶ عنوان برنامه کتابخانه‌ای و ۷۵ ویژه برنامه استانی و شهرستانی و در مجموع ۴۲۱ برنامه در استان اجرایی می‌شود.
طاهری از برپایی نمایشگاه کتاب در دامغان به عنوان یکی از برنامه های این هفته نام برد و اضافه کرد: عموم علاقه‌مندان به کتاب می‌توانند از فرصت نمایشگاه کتاب دامغان که تا سوم آذرماه امسال برپاست بهره ببرند.
مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان از سخنرانی مدیران این اداره در نماز جمعه شهرستان‌های مختلف استان خبر داد و گفت: فردا نیز مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه مرکز استان است.
وی از امکان عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب خبر داد و افزود: برپایی میز خدمت، دیدار با ائمه جمعه، تقدیر از نویسندگان، برپایی جلسات نقد کتاب، برگزاری لیگ کتابخوانی استان، تجلیل از کتابخوانان برتر استان، تجلیل از کتابداران برتر، افتتاح بوستان کتاب در شهر امیرآباد دامغان، برگزاری نشست انجمن کتابخانه های استان با حضور عالی‌ترین مقام اجرایی استان، جشن استانی کتاب، دیدار با خانواده معظم شهدا، برپایی آیین های رونمایی کتاب، شب شعر و…از مهمترین برنامه های پیش‌بینی شده در هفته کتاب و کتابخوانی در استان است.
سرانه فضای کتابخانه‌ای در سمنان بالاتر از میانگین‌های کشوری
این مدیر مسوول همچنین از تلاش برای سفر به شهرستان های هشتگانه استان در هفته کتاب خبر داد و اضافه کرد: تلاش شده که در هفته کتاب برنامه‌های شاخصی در همه شهرستان‌های استان برگزار شود. ضمن اینکه در طول ایام هفته کتاب حداقل یک روز به صورت خاص برای هر شهرستان در نظر گرفته شده است.
وی از افزایش جذب کمک های خیرین برای توسعه کتابخانه های عمومی در استان خبر داد و افزود: در همین ارتباط امسال یک پدر شهید در روستای مغان یک قطعه زمین برای ساخت کتابخانه اهدا کردند که با کمک های یک خیر دیگر این کتابخانه ساخته شد. همچنین پیش از آن نیز خیرین در روستاهای دیزج و جزن نسبت به ساخت فضاهای کتابخانه ای اقدام کردند. در همین ارتباط یک خیر دامغانی نیز برای مشارکت ۵ میلیارد تومانی در ساخت کتابخانه عمومی شهر دامغان اعلام آمادگی کردند.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در پاسخ به پرسشی در ارتباط با سرانه کتاب در کتابخانه های عمومی استان اظهار کرد: خوشبختانه استان سمنان چه از نظر سرانه کتاب و چه از نظر شاخص سرانه فضاهای کتابخانه ای شرایطی بهتر از نرم کشوری این شاخص‌ها دارد.
وی با بیان اینکه به ازای هر شهروند در استان ۱.۵۲کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد تصریح کرد: خوشبختانه از نظر فضای کتابخانه ای نیز به ازای هر ۲۵ هزار نفر ۲.۵ کتابخانه عمومی در سطح استان وجود دارد لذا استان سمنان چه از منظر سرانه کتاب و چه از منظر متراژ کتابخانه‌ها شرایطی بالاتر از میانگین‌های کشوری دارد.
عضویت ۶.۲درصد از جمعیت استان سمنان در کتابخانه های عمومی
طاهری از وجود بیش از ۵۰ هزار عضو فعال در کتابخانه های عمومی این استان خبر داد و گفت: در مجموع ۷۶ کتابخانه عمومی شامل ۵۶ کتابخانه نهادی، ۱۷ کتابخانه مشارکتی و سه کتابخانه مستقل در سطح شهرستان‌های هشتگانه استان فعالیت دارند.
مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از عضویت ۶.۲درصد از جمعیت استان در کتابخانه های عمومی استان خبر داد و افزود:افزون بر یک میلیون و ۵۵ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی این استان وجود دارد.
دبیر انجمن کتابخانه های عمومی استان از اهدای بیش از 15 هزار نسخه کتاب به کتابخانه های استان از ابتدای سال تا کنون خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه بر اساس آمار رسمی مردم این استان مردمی کتابخوان و علاقه‌مند به حوزه کتاب و کتابخوانی هستند و همین بسترهای مناسبی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان فراهم کرده است.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

همزمان با دهمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *