۱۳۱ کتاب درسی قدیمی بر روی وبگاه فرهنگستان زبان

۱۳۱ کتاب درسی قدیمی بر روی وبگاه فرهنگستان زبانبه منظور تسهیل کار پژوهشگران و دسترسی آسان به منابع، مجموعه‌ای از ۱۳۱ عنوان کتاب درسی زبان و ادب فارسی که با عنوان «گنجینه کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی» گردآوری شده، بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بارگذاری شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در طرح‌ پژوهشی «کتاب‌شناسی کتاب‌های درسی زبان و ادب فارسی مدارس از ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ شمسی» که فرناز صادقی، عضو هیئت علمی و پژوهشگر گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی اجرای آن را برعهده داشته است، کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی صد سال گذشته همه پایه‌های تحصیلی گردآوری شده است و نسخۀ الکترونیک این آثار برای بهره‌برداری پژوهشگران و علاقه‌مندان بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دسترس قرارگرفته است.
فرناز صادقی بیش از هفت‌ سال صرف گردآوری این مجموعه کرده است. این گنجینه شامل کتاب‌های درسیِ زبان و ادبیات فارسی همه مقاطع تحصیلیِ مدارس است. برخی از این کتاب‌ها را استادان و علاقه‌مندان، به گروه آموزش زبان و ادبیات فارسیِ فرهنگستان اهدا کرده‌اند. از چاپ برخی از این کتاب‌ها بیش از یک سده گذشته است. قدیمی‌ترین کتاب‌های این مجموعه متعلق به دورۀ مکتبخانه است که از روی اسکن این کتاب‌ها (اهدایی دکتر حسن ذوالفقاری) چاپ شده است.
برخی از کتاب‌های این مجموعه چاپ سنگی هستند. برخی از کتاب‌ها نیز به قلم استادانی چون ناصرالدین زرین‌کلک،‌ نورالدین زرین‌کلک، محمد سلحشور، جواد شریفی صالحی، محمد احصایی، احمد میرخانی، حسین میرخانی،‌ احمد نجفی زنجانی و… کتابت شده‌اند.
 انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آینده نزدیک پژوهش‌های فرناز صادقی را درباره کتاب‌های درسی در قالب کتابی منتشر خواهد کرد.
برای دریافت نسخۀ الکترونیک این کتاب‌ها اینجا را ببینید.


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

اندیشه‌های پدر علوم ارتباطات ایران بازخوانی می‌شود

همزمان با دهمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *