بازدهی بورس هفته اول مهر/ استقبال سرد بازار سهام از پاییز

بازدهی بورس هفته اول مهر/ استقبال سرد بازار سهام از پاییز


معاملات هفته اول مهرماه تحت تاثیر صحبت‌های مهرداد بذرپاش وزیر راه‌ و شهرسازی بود. چرا که بذرپاش بورس کالا را مقصر گرانی مسکن می‌دانست و اذعان کرد: راهکار کنترل بازار مسکن خروج سیمان و فولاد از بورس کالا است. همین موضوع فضای معاملاتی بورس را به شدت ملتهب کرد. به طوری که گروه سیمان و فولاد در این هفته نزولی بودند و کلیت بازار نیز به دنبال این دو گروه حرکت کرد.

اگر معاملات این هفته بازار سهام بررسی شود، مشخص می‌کند که شاخص کل از چهار روز معاملاتی تنها در یک روز مثبت بود و آن هم تنها ۲۵۰ واحد رشد کرد. به نحوی می‌توان گفت سرکوب معاملات این هفته بازار سرمایه تنها یک دلیل داشت و آن هم صحبت‌های بذرپاش بود. صحبت‌هایی که نااطمینانی در بازار را به اوج خود رساند. این در حالی بود که خاندوزی پیش از این از اجتناب دولت برای تصمیماتی که نااطمینانی وارد بازار سرمایه می‌کنند، حرف زده بود.

اما اکنون باید دید مسیر بازار سرمایه در هفته جاری به کدام سمت می‌رود؟ کارشناسان معتقدند در حال حاضر مسیر بازار سهام در اختیار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌های بورسی است و جهت‌گیری بازار به آن‌ها بستگی دارد.

سود سرمایه‌گذاری در بورس چقدر بود؟/ فراز و فرود بازار سهام در نیمه اول سال

بورس در هفته اول مهرماه

با پایان بورس امروز تکلیف کندل هفتگی اولین هفته مهرماه نیز مشخص شد. نگاهی به چارت هفتگی شاخص کل نشان می‌دهد، کندل هفتگی نماگر بازار مطابق سه هفته گذشته، نزولی بسته شد. بررسی معاملات اولین هفته از مهرماه نشان می‌دهد، شاخص کل طی چهار روز معاملاتی این هفته از تراز دو میلیون و ۱۲۱ هزار واحد با کاهش ۱.۱ درصدی به دو میلیون و ۹۷ هزار واحد رسید.

شاخص هم‌وزن در این مسیر چهار روزه همراه شاخص کل بود و معادل ۰.۴۴ درصد پایین آمد. به طوری که شاخص هم‌وزن در این هفته از سطح ۷۲۱ هزار و ۸۰۰ واحد به ۷۱۷ هزار و ۸۱۸ واحد رسید.

حجم و ارزش معاملات

قدرت معاملات نیز در هفته اول مهرماه چنگی به دل نمی‌زد. نگاهی دقیق‌تر به معاملات چهار روز کاری این هفته نشان می‌دهد بورس در این هفته، روزانه به طور میانگین هفت میلیارد و ۲۵۰ میلیون برگه سهم حجم خورد و ارزش معاملات چهار هزار و ۱۵۱ میلیارد تومانی را رقم زد. در نهایت نیز باید گفت برآیند معاملات این هفته بازار تنها خروج هزار و ۴۶ میلیارد تومانی پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه بود.

۲۱۷


منبع خبر : www.khabaronline.ir


حتما ببینید

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

علی بهادری‌جهرمی درباره بودجه سال ۱۴۰۳ و موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی افزود: لایحه بودجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *