دو پیش‌بینی عجیب از قیمت مسکن تا پایان سال/ مشاوران املاک: خانه بخرید؛ صبر نکنید

دو پیش‌بینی عجیب از قیمت مسکن تا پایان سال/ مشاوران املاک: خانه بخرید؛ صبر نکنید

مریم فکری: با وجود انتشار آمارهای دولتی از کاهش قیمت مسکن، اما مشاهدات میدانی از میان خریداران بازار مسکن حاکی از آن است که خریداران هنوز اعتمادی به این آمارها ندارند و از قیمت‌هایی بالاتر از آنچه گزارش‌های رسمی از بازار مسکن وجود دارد، روایت می‌کنند.

گزارش‌های میدانی خبرگزاری خبرآنلاین، از قیمت‌های عجیب ملک در مناطق مختلف تهران حکایت دارد؛ از قیمت یک خانه در زعفرانیه که متری ۳۰۰ میلیون تومان قیمت دارد تا خانه‌ای در میدان شهدا که متری ۵۰ میلیون تومان قیمت گذاشته شده است. با این حال، آن‌طور که مشاوران املاک می‌گویند، در منطقه میانی تهران به طور متوسط کمتر از متری ۱۰۰ میلیون تومان نمی‌توان هزینه کرد.

این در حالی است که داده‌های جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که در مهر ۱۴۰۲ قیمت هر مترمربع مسکن در تهران به ۷۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسیده است.

پیش‌بینی مشاوران املاک از قیمت‌ها

کارشناسان اعتقاد دارند وضعیت خاصی که این روزها در بازار مسکن حاکم است، عملا پیش‌بینی آینده قیمت‌ها را دشوار کرده است. با این وجود، داود بیگی نژاد، نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقد است: بازار مسکن در شرایط کنونی با رکود تورمی مواجه است و همین امر باعث شده که مشتری چندانی در این بازار نباشد.

وی می‌افزاید: متقاضیان هر زمانی که به بازار مسکن مراجعه کنند، بهترین زمان برای خرید به شمار می‌رود چراکه خرید مسکن هر زمانی زودتر صورت گیرد با توجه به شرایط تورم به نفع متقاضیان است.

بیگی نژاد یادآور می‌شود: در نیمه دوم هر سال هم با توجه به آنکه فصل جابه جایی و نقل وانتقالات تمام شده، مالکان از قیمت‌های اعلامی خود کوتاه می آیند.

رکود تورمی در بازار مسکن

فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن نیز اعتقاد دارد: با توجه به اینکه بازار مسکن در شرایط رکورد تورمی قرار دارد اکنون بهترین فرصت و زمان خوبی برای خرید خانه از سوی مردم است.

وی می‌افزاید: شرایط رکورد تورمی موجود در بازار مسکن، یک فرصت تاریخی است که مردم در بازار مسکن ورود کرده و با خیال راحت خانه بخرند.

این کارشناس بازار مسکن می‌گوید: با توجه به اینکه در بازار تورم وجود دارد. پیش بینی وقوع تورم بالاتر برای سال آینده و یا در پایان امسال نیز وجود دارد و از این رو اکنون که هنوز تورم بیشتری رخ نداده، شرایط خرید و فروش مسکن برای مردم راحت‌تر است.

پورحاجت عنوان می‌کند: در شرایط فعلی بازار مسکن مردم هرچه سریعتر خرید کنند، کمتر مشمول خسارت ناشی از تورم می‌شوند و از این رو باید گفت بهترین شرایط برای خرید خانه برای مردم وجود دارد تا در صورت توانایی مالی مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند.

وی می‌افزاید: شرایط رکود تورمی باعث شده بازار به یک ثبات نسبی برسد و به نوعی بی ثباتی وجود نداشته باشد و از این رو سازنده نیز با خیال راحت تری واحدهای خود را به فروش می‌رساند زیرا وضعیت بازار در ثبات قرار دارد.

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن خوزستان با اشاره به بحث کمبود نقدینگی مردم برای خرید مسکن تصریح می‌کند: در شرایطی که بازار دارای ثبات و رکود است، سازندگان نیز با شرایط بهتری و نه با قیمت کمتر حاضر به فروش واحدهای خود هستند و در نحوه خرید و پرداخت‌ها و… با مردم همکاری بیشتری خواهند داشت.

۲۲۳۲۲۵

منبع خبر : www.khabaronline.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

علی بهادری‌جهرمی درباره بودجه سال ۱۴۰۳ و موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی افزود: لایحه بودجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *