رکوردداران کاهش تولید برق آبی در آسیا

رکوردداران کاهش تولید برق آبی در آسیاتولید برق آبی در آسیا با سریع‌ترین نرخ در چند دهه اخیر کاهش پیدا کرده و این کاهش، در چین و هند شدیدتر بوده است.

به گزارش ایسنا، چین و هند که عامل حدود سه چهارم تولید برق آسیا و عمده آلایندگی آن هستند، به میزان کمتری از انرژی‌های تجدیدپذیر برای جبران کاهش تولید برق آبی و رسیدگی به مسئله استفاده رو به رشد از برق، استفاده کرده‌اند.
اقتصادهای بزرگ آسیایی در سال‌های اخیر به دلیل شرایط تغییرات اقلیمی از جمله گرمای شدید و بارندگی کمتر در بخش‌های وسیعی از شمال چین و ویتنام و همچنین در شرق و شمال هند، با کمبود برق مواجه شده‌اند.
استفاده بیشتر از سوخت‌های آلاینده مانند زغال سنگ برای پاسخگویی به افزایش تقاضا برای برق و کمبود عرضه، چالش‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را برجسته می‌کند. طبق داده‌های اندیشکده انرژی «اِمبر»، تولید برق آبی آسیا در مدت هفت ماه منتهی به ژوئیه، ۱۷.۹ درصد کاهش پیدا کرد و همزمان، برق تولید شده با استفاده از سوخت فسیلی، ۴.۵ درصد افزایش یافت.
کارلوس تورس دیاز، مدیر بخش نیرو و بازارهای گاز «ریستاد انرژی» در این باره گفت: با وجود رشد چشمگیر تولید برق خورشیدی و بادی در آسیا، عرضه نیروگاه‌های حرارتی متکی به سوخت فسیلی هم در سال میلادی جاری افزایش پیدا کرده که نتیجه کاهش قابل توجه تولید برق آبی بوده است. موج گرمای شدید و طولانی در منطقه، سطح ذخایر را پایین برده و نیاز به منابع جایگزین تولید برق برای پاسخگویی به تقاضا را ایجاد کرده است.
بررسی داده‌های اداره ملی آمار چین نشان داد تولید برق آبی چین در هشت ماه منتهی به اوت، شدیدترین کاهش را حداقل از سال ۱۹۸۹ داشت و ۱۵.۹ درصد کاهش پیدا کرد.
در هند هم تولید برق آبی در هشت ماه منتهی به اوت، ۶.۲ درصد کاهش یافت که شدیدترین کاهش از سال ۲۰۱۶ بود. بر اساس بررسی آمار رسمی، سهم این کشور از تولید برق، به ۹.۲ درصد کاهش یافت که پایینترین میزان در ۱۹ سال گذشته بود.
چین با افزایش تولید برق از سوخت‌های فسیلی به میزان ۶.۱ درصد در هشت ماه منتهی به اوت، کمبود تولید برق آبی را تقریبا جبران کرد، در حالی که هند تولید برق با سوخت فسیلی را ۱۲.۴ درصد افزایش داد. بنا بر آمار، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر ۲۲ درصد در چین و ۱۸ درصد در هند در مدت مذکور افزایش یافت اما این افزایش، از یک مبنای کوچک‌تر بوده است.
بر اساس گزارش رویترز، گزارش «اِمبر» و آژانس بین‌المللی انرژی نشان داد که تولید برق آبی در اقتصادهای آسیایی بزرگ دیگر شامل هند و ویتنام و همچنین فیلیپین و مالزی کاهش پیدا کرده است.


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

علی بهادری‌جهرمی درباره بودجه سال ۱۴۰۳ و موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی افزود: لایحه بودجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *