شوک شدید به قیمت طلا/ طلا به نقطه اوج نزدیک شد

شوک شدید به قیمت طلا/ طلا به نقطه اوج نزدیک شد


به گزارش بلومبرگ، قیمت طلا برای اولین بار از ماه مه به بالاتر از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس رسیده است. نگرانی در مورد تشدید درگیری‌ها در خاورمیانه تاثیر افزایش اخیر سود اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را از بین برده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۱.۰۹ درصد افزایش به ۲۰۰۶ دلار و ۳۷ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش ۰.۰۶ درصدی به ۱۹۹۸ دلار و ۵۰ سنت رسیده است.

به این ترتیب طلا در آستانه بزرگترین افزایش قیمت ماهانه از ژوئیه ۲۰۲۰ قرار دارد. قیمت طلا در آن زمان به اوج ۲.۷۵ دلار و ۴۷ سنت رسیده بود.

قیمت طلا حدود ۹ درصد از زمان آغاز حمله حماس به رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر افزایش یافته که دلیل اصلی آن را می‌توان افزایش تمایل به این فلز گرانبها به عنوان یک پشتوانه ایمن دانست.

تحلیلگران عقیده دارند گسترش درگیری بین رژیم صهیونیستی و حماس با ادامه حملات هوایی و زمینی به غزه، قیمت طلا و نفت را بالاتر خواهد برد.

این درگیری باعث شده رابطه بین طلا و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا قطع شود. سود این اوراق به بالاترین رقم طی بیش از یک دهه گذشته رسیده است.

بالا رفتن نرخ بهره و سود اوراق قرضه معمولا به ضرر طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده است.

بالا رفتن قیمت نفت به دنبال تشدید درگیری‌ها در غزه تورم را افزایش داده و بانک‌های مرکزی را برای مهار آن بدون آسیب دیدن اقتصادها به چالش می‌اندازد و این شرایط به نفع طلا خواهد بود.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۲۲ دلار و ۸۹ سنت رسید و پلاتین با ۰.۱۶ درصد افزایش، ۹۷ دلار و ۵۵ سنت معامله می‌شود.

۲۲۳۲۲۵

منبع خبر : www.khabaronline.ir


حتما ببینید

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

تکلیف قیمت بنزین روشن شد/ قیمت بنزین در سال آینده چه تغییری می‌کند؟

علی بهادری‌جهرمی درباره بودجه سال ۱۴۰۳ و موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی افزود: لایحه بودجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *