نمایی از گیم پلی بازی در صبح

بررسی بازی RIDE 5

 

انتظار طولانی مدت برای بازی RIDE 5 به پایان رسیده و استودیوی ایتالیایی Milestone پادشاه بلامنازع بازی‌های موتورسیکلت‌ رانی با جدید ترین اثر خود بازگشته است. این استودیوی پرکار ایتالیایی هر ساله چندین بازی موتورسیکلت‌ رانی از جمله عناوین MotoGP و Monster Energy Supercross را عرضه می‌کند و برای طرفداران مسابقات موتورسیکلت‌ رانی در سبک‌های گوناگون این رشته محبوب ورزشی بازی‌های متنوعی را تدارک می‌بیند. ما از سال 2020 بازی RIDE جدیدی نداشته‌ایم و بعد از سه سال وقفه، RIDE 5 منتشر شده و سعی و تلاش سازندگان این بوده که بازی را به سطح جدیدی سوق دهند و در نهایت باید دید با این وقفه به نسبت طولانی آیا توانسته اند در این کار موفق شوند یا خیر.

Gran Turismo الگوی سری RIDE

Milestone همیشه سری RIDE را به عنوان Gran Turismo بازی‌های موتورسیکلت‌ رانی معرفی کرده و دلیلش را به راحتی می‌توان فهمید که چرا RIDE به‌ جای موتورسیکلت‌‌های رقابتی MotoGP به شما امکان می‌دهد تا با موتورسیکلت‌‌های خیابانی قدیمی و مُدرن در مسیر‌های واقعی و تخیلی مسابقه دهید. اینها موتورسیکلت‌ هایی هستند که می توانید در دنیای واقعی از سازندگانی مانند Ducati – BMW – Honda و… خریداری کنید و اکنون در RIDE 5 می توانید آن ها را در اختیار داشته باشید، قسمت های فنی و بصری موتورسیکلت را ارتقا دهید و سرانجام دل به جاده بزنید و جنون سرعت را با جان و دل لمس کنید. برای تجربه چنین کاری، توسعه دهندگان بیش از 270 موتورسیکلت‌ واقعی از 20 سازنده رسمی موتورسیکلت‌ سازی و 38 مسیر جاده‌ای را در بازی گنجانده‌اند. موتورسیکلت‌‌ها به چهار دسته تقسیم می شوند: Superbikes – Supersports – برهنه (Naked) و تاریخی (Historical)

موتور سیکلت BMW در RIDE 5

RIDE 5 برای طیف وسیعی از گیمر ها ؟!

دامنه مکانیزم‌های گیم‌پلی سری RIDE برای طیف وسیعی از گیمرها طراحی شده؛ تعادل، سرعت و درایت چیزی است که شما را به خط پایان در RIDE می‌برد. هر پیچ و خم در مسیر جاده‌ای و کنترل شتاب و ترمز بر روند مسابقه شما تأثیر حیاتی به جا می‌گذارد و کاملا واضح است که این بازی در اصل برای افراد حرفه‌ای طراحی شده است. پرسشی که به وجود می‌آید این است که آیا این بازی برای کَژوال گیمرها مناسب نیست؟ در پاسخ باید بگویم: مناسب است، زیرا شما می‌توانید با تنظیمات بخش فنی، گیم پلی بازی را به سمت یک بازی آرکید گونه سوق دهید؛ اما نه به صورت کامل. بنیان و اساس بازی طوری طراحی شده که شما حتی اگر گیمری هستید که که از عناوین آرکید لذت میبرید، باید به یک سری از قوانین گیم پلی بازی احترام بگذارید و با آن کنار بیایید.

گاراژ موتور سیکلت ها در RIDE 5

صبر و بردباری و کسب تجربه کلید رمز پیروزی در RIDE 5

مواردی مانند صبر و بردباری، کسب تجربه، آزمون و خطا و در نهایت تمرکز بالا باعث شده حتی کسانی که گیم پلی بازی را به مانند یک عنوان آرکید تنظیم کرده‌اند هم باید موارد ذکر شده را رعایت کنند. اگر قصد تجربه یک بازی موتور سواری به مانند عناوین اتومبیلرانی همانند Need For Speed را دارید، بازی RIDE برای شما ساخته نشده است.

کنترل موتورسیکلت‌های RIDE 5 راحت‌تر از موتورسیکلت‌های مسابقه‌‍ای پر سرعت MotoGP 23 است. RIDE 5 مخاطبان بیشتری را نسبت به MotoGP هدف قرار می‌دهد؛ بنابراین دسترسی وسیع تر و گسترده تر به تنظیمات فنی کنترل گیم پلی برای چنین عنوانی ضروری است. با این حال، حتی با تنظیم حالت کمک‌ها روی متوسط، دریچه گاز و ترمز همچنان به دقت کافی و ترمز زودهنگام نیاز خواهید داشت تا موتورسیکلت‌ را در مسیر مسابقه نگه دارید. نزدیک شدن خیلی سریع به پیچ‌ها پس از ترمزگیری خیلی دیر منجر به از دست دادن تعادل فرمان موتورسیکلت‌ خواهد شد. صرف نظر از سطح مهارت اولیه شما، Ride 5 تمام ابزارهایی را که برای یادگیری تدریجی و تسلط بر بازی نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.

مسیر جاده ای ژاپن در RIDE 5

پیشرفت های فنی در سیستم تعلیق جلو و … در RIDE 5

سیستم تعلیق یکی از اجزای حیاتی هر موتورسیکلت‌ است که برای افزایش راحتی و کنترل رانندگی ضروری است و به عنوان یک قابلیت اصلی موتور، برای جذب لرزش‌ها و فشار روی چرخ‌های پشت و جلو و همچنین افزایش راحتی و کنترل در هنگام رانندگی طراحی شده است. در RIDE 5 به لطف سیستم تعلیق جلو اصلاح شده، موتورسیکلت‌ها سنگین تر و واقعی تر به نظر می‌رسند. در این نوع تعلیق، یک ستون قوسی شکل یا یک ستون تلسکوپی در بالای چرخ جلو نصب می‌شود که به کادر پشتی متصل است. سیستم تعلیق جلو شامل انواعی از جمله تعلیق تلسکوپی، تعلیق فشار هوا و تعلیق غیر تلسکوپی است و تمامی این موارد در RIDE 5 شبیه سازی بهتری بر روی آن‌ها صورت گرفته است.

بخش کاستومایز در RIDE 5

همین طور در بخش فنی، هسته گیم پلی با در تغییر شکل فیزیکی و بصری تایرها، محاسبه دقیق تر سرعت بالای موتورسیکلت‌ها، شبیه سازی بهبود یافته زنجیره برای شتاب واقعی تر، تعامل بین سوارکار و موتورسیکلت‌ بهبودها و پیشرفت‌های بسیاری به خود دیده است و شما هر چقدر بیشتر بازی کنید و با موتورسیکلت‌های مختلفی در بازی سر و کار داشته باشید، تاثیرات این نکات عمیق فنی را در هسته گیم پلی بازی بیش از پیش حس خواهید کرد. همین طور تجربه گیم پلی بازی از نمای اول شخص بدون هیچ مبالغه‌ای حیرت انگیز است و شما از این نما، حس سرعت، تعامل فیزیک موتور سیکلت با مسیر جاده ای را بیش از پیش لمس خواهید کرد.

نمایی از گیم پلی در شب

هوش مصنوعی پویا و غیر قابل پیش بینی

دقیقاً مانند سری MotoGP هوش مصنوعی موتورسیکلت‌ سواران در اینجا باهوش‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. حریفان سنتی آفلاین در بازی‌های مسابقه‌ای اساسا یک وسیله متحرک هستند و دستورالعمل‌هایی را شامل خطوطی که باید در یک مسیر طی کنند؛ چه زمانی ترمز کنند و چه زمانی باید دوباره سرعت بگیرند را  دنبال می‌کنند.

اما در بازی‌های Milestone، آن‌ها کار را برعکس انجام می‌دهند، یک رویکرد از پایین به بالا؛ آنها موجودیت‌های هوش مصنوعی خودآموز هستند و این بدان معناست که آنها هنوز هم ممکن است اشتباه کنند، برای واکنش به divebomb شما خیلی کند باشند و حتی از سبک موتور سیکلت رانی شما عصبی شوند و رویکردی تهاجمی در قبال شما در طول مسابقه داشته باشند. برخی از موتورسیکلت رانان قوی تر از بقیه هستند. آنها در این دنیا رقیب شما هستند و استراتژی مسابقه‌ای هوشمندانه تری  دارند.

نمایی از گیم پلی در روز

پیشرفت های وسیع در سیستم آب و هوای پویا

سیستم آب و هوای پویا و تاثیرات آن در روند گیم پلی بازی یکی از ارکان های اساسی بازی های موتورسیکلت‌ سواری استودیوی Milestone است. برخلاف MotoGP 23 بازی RIDE 5 فقط برای کنسول های نسل فعلی و پی سی عرضه می شود. تیم توسعه دهنده دیگر محدودیت های فنی سخت افزاری ندارد و بدون نگرانی می توانند ایده های جدید خود را با استفاده از موتور گرافیکی Unreal Engine 4 در بازی پیاده سازی کند.

یکی از این ایده های جدید، سیستم آب و هوایی پیشرفته تر نسبت به نسخه های گذشته این سری است. سیستم آب و هوای پویا، سطح بی سابقه ای از واقع گرایی را برای شما به ارمغان می آورد و ابرهای حجمی (volumetric clouds) جدید اکنون شکل و چگالی خود را تغییر خواهند داد و همین طور تعامل پویایی با نور محیط دارند و همین امر موجب می شود شما در طول بازی با مناظر خیره کننده ای مواجه شوید.

بازی در هوای بارانی

توجه ویژه جلوه های بصری بر روی کنسول های نسل نهمی

با توجه به این که تمرکز RIDE 5 در بخش جلوه‌های بصری فقط بر روی کنسول‌های نسل نهمی بوده، تیم توسعه دهنده توانسته به دستاورد های فنی و بصری محسوسی دست پیدا کند. نور پردازی بازی نسبت به RIDE 4 دستخوش تغییرات بزرگی شده و از انواع و اقسام افکت های سنگین نور پردازی در RIDE 5 مورد استفاده قرار گرفته و نکته جالب توجه این است که اگر شما در ساعت‌های گوناگون روز و غروب و همچنین در پیست های مختلف بازی کنید بازتاب نور، کنتراست، رنگ بندی و انعکاس نور بر روی سطح محیط و موتور سیکلت به طرز چشم نوازی با هم فرق دارند و همین امر باعث شده تجربه گیم پلی در پیست‌ها و جاده‌های گوناگون لذت بخش و هیجان انگیز تر باشد.

از نکات فنی دیگر این که تکنیک سایه زنی پیشرفته Ambient Occlusion با Contact Shadows آمیخته شده و سطح سایه زنی در بازی را به کیفتی مطلوب رسانده. تکنیک Lens Flare هم باعث شده بازتاب فنی و بصری روشنایی نور افکن‌ها در شب پیشرفتی اساسی داشته باشد و Parallax Mapping هم جزئیات بالا را به سطوح اضافه می‌کند. همچنین  Reflection Quality در بازتاب و انعکاس اجسام بر محیط نقش بسزایی ایفا می‌کند. شاید یکی از نکات منفی، طراحی برخی از پیست ها این باشد که هنوز کیفیت آن ها نسل هشتمی به نظر می رسد و تیم توسعه دهنده دست به باز طراحی آن ها نزده و همین طور کیفیت نور پردازی در شب از لحاظ کیفیت فنی پر نوسان به نظر می رسد.

نمایی از گیم پلی در غروب

مُد کریر

کریر مُد در RIDE 5 با بیش از 200 رویداد که به مسابقات اولیه و ثانویه تقسیم می شوند از گستردگی خوبی برخوردار است. رویدادهای اصلی برای آشنا کردن بازیکنان با حالت‌های اصلی بازی و در دسترس‌ترین مسیرها طراحی شده‌اند، در حالی که رویدادهای ثانویه چالش‌برانگیزتر هستند اما پاداش‌های ارزشمندتری مانند پرداخت‌های بزرگ‌تر ارائه می‌دهند. مانند MotoGP 23، سیستم رقبای جدید شما را با ده رقیب اصلی روبرو می‌کند، با آن‍‌ها به رقابت می پردازید، به اوج می‌رسید و در نهایت بهترین موتورسیکلت‌ سوار جهان در این مُد داستان محور می‌شوید.

گیم پلی بازی در شب

سخن پایانی

استودیوی Milestone بار دیگر با یکی دیگر از عناوین موتور سیکلت رانی خود توانسته با خط مَشی درست، شایستگی‌های خود را در ساخت و توسعه یک بازی موتورسیکلت رانی اثبات کند و انتشار RIDE 5 موجب شده که کیفیت بازی های موتورسیکلت رانی را در صنعت بازی های ویدیویی در برخی از قسمت ها به سطح جدیدی سوق دهد. RIDE 5 تاثیر گذار، اعتیاد آور، هیجان انگیز و لذت بخش است.

 

 

نقاط قوت: گیم پلی چالش برانگیز و اعتیاد آور هوش مصنوعی پویا و انسانی موسیقی متن زیبا DualSense در نحوه کنترل موتور سیکلت، نقشی کلیدی ایفا می‌کند وجود مسیر های مسابقه ای متعدد و همین طور آرشیو متنوع و زیادی از موتورسیکلت ها تجربه بازی از نمای دوربین اول شخص، چشم نواز است پیشرفت های وسیع در مبحث فنی فیزیک در بازی جلوه های بصری چشم نواز

نقاط ضعف: هنوز کیفیت برخی از پیست ها نسل هشتمی به نظر می رسد این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

منبع خبر : www.bazicenter.com

 


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید.

حتما ببینید

درآمد یک میلیارد دلاری ولو از Counter-Strike در سال 2023 | پایگاه خبری لوقمه | Lughme

درآمد یک میلیارد دلاری ولو از Counter-Strike در سال 2023

یک گزارش جدید نشان می‌دهد که شرکت ولو (Valve) نزدیک به یک میلیارد دلار از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *