اسلامی: توسعه صنعت هسته‌ای، راهگشای مسیر پیشرفت است

اسلامی: توسعه صنعت هسته‌ای، راهگشای مسیر پیشرفت است


محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی در جریان آغاز عملیات اجرایی فاز دوم پروژه های جانبی واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر با اشاره به انجام این پروژه در ماه ربیع الاول که ماه جشن و سرور است، اظهار کرد: این مراسم در حالی است که در این ایام شاهد ضربه کارساز و بی سابقه جبهه مقاومت به صهیونیست‌ها هستیم که در دهه‌های گذشته سابقه نداشته است.
وی افزود: این اقدام و ضربه موثر و کارساز فلسطین مظلوم علیه این رژیم جانی و کودک‌کش، چیزی جز اعتماد به نصرت الهی، توکل به خداوند، پیروی از قرآن و هدایت مقام عظمای ولایت نیست.
معاون رییس جمهور ادامه داد: این اقدام علیه رژیم صهیونیستی در حالی است که آن‌ها به‌ویژه در یک سال گذشته عملیات روانی سنگینی را علیه جمهوری اسلامی اجرا کردند. به نحوی که از همه ظرفیت خودشان برای ناامید کردن مردم و خالی کردن دل مسلمین و طرفداران انقلاب اسلامی بهره بردند اما یک سیلی محکم از مردم و ملت دریافت کردند. اتفاقی که نشان داد وعده او حق است و ایمان به خدا و ثابت قدم ماندن در راه او، نتیجه ای غیر از این تحقق وعده نخواهد بود.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه این آیین با بیان اینکه توسعه و پیشرفت، ۲ دستاورد همیشگی برای سربلندی ملت بوده و این وعده و هدف انقلاب اسلامی بوده است، تصریح کرد: سرافرازی، آبادانی، پیشرفت و زیربار سلطه نرفتن یک ملت، همه از مهمترین جلوه‌های پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق شعارهای آن بوده است.
وی افزود: دشمنان انقلاب اسلامی از بدو پیروزی با آن دشمنی داشتند و با خرابکاری و تحریم از سوی استکبار جهانی به دنبال به چالش کشاندن مقبولیت جمهوری اسلامی بوده‌اند و در این راه برای زیر سوال بردن مشروعیت این انقلاب، تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. این در حالی‌ است که اتفاقی رخ نداد زیرا مردم ما همیشه در صحنه بوده‌اند و نشان داده‌اند که پای انقلاب خودشان ایستاده‌اند.
اسلامی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی بسیار سعی کردند تا با تحریم، سازوکارهای طبیعی و جاری را برای تبادلات به سازوکارهای فرعی و غیرقابل اعتماد تبدیل کنند و مقبولیت این انقلاب را زیر سوال ببرند.
وی تصریح کرد: آن‌ها با این هدف به دنبال مایوس کردن مردم بودند و با سیاه نمایی و استفاده از همه ظرفیت خودشان به ویژه در یک سال گذشته سعی کردند جمهوری اسلامی ایران را ناموفق و انقلاب اسلامی را برخاسته از تفکر یک قشر معرفی کنند که به لطف خدا همه این اقدامات آن‌ها با شکست مواجه شده است.
این عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه امروز استکبار همانند گذشته و در اشکال گوناگون به دنبال غارتگری و تاراج ثروت یک ملت است، اظهار کرد: امروز استکبار در تلاش است تا با تزریق ناامیدی در جامعه، ثروت یک ملت را به غارت ببرد. بنابراین هرچه در راستای پیشرفت و تاثیرگذاری در زیرساخت‌های پیشرفته و توسعه آفرین سرمایه‌گذاری کنیم در اصل با این جریان مقابله کرده‌ایم. جریانی که با یک عملیات روانی قوی و پرفشار به دنبال تولید ناامیدی در کشور است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به هدف‌گذاری انجام شده در واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر، براساس منویات مقام معظم رهبری در بحث توسعه صنعت هسته‌ای کشور، گفت: در این هدف‌گذاری با لطف خداوند و حمایت‌های مقام معظم رهبری، توسعه صنعت هسته‌ای را نه تنها در بحث انرژی هسته‌ای بلکه به عنوان یک فناوری پیشران و راهگشای مسیر پیشرفت دنبال می‌کنیم.

وی افزود: برهمین اساس، نگاه ما در سازمان انرژی اتمی ایران، توسعه این فناوری قدرت ساز و اقتدارآفرین است که مسیرهای جدیدی را با شکافت علم ایجاد می‌کند. نگاهی که جزو تاکیدات و محورهای مورد حمایت دولت سیزدهم و رییس‌ جمهور محترم نیز قرار دارد.

اسلامی ادامه داد: بر همین مبنا امروز در بخش انرژی، هدف تولید۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را دنبال می‌کنیم که یک هدف بسیار مهم بوده و رسیدن به این سقف، تلاش بسیار گسترده ای را می‌طلبد. به همین منظور و برای رسیدن به این هدف، حداقل یک سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری را با توجه به استفاده از ظرفیت‌های داخلی به همراه دارد.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: در همین راستا شرکت‌های مختلف تاسیس، مکان‌ها تعیین شده و پروژه‌ها در مراحل مختلفی قرار دارند و در حال پیگیری هستند. یکی از این کانون‌ها در استان بوشهر و در نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد و برای آن تولید برق ۴ هزار مگاواتی هدف‌گذاری شده است و امروز در واحدهای ۲ و ۳ این نیروگاه، پروژه‌های جانبی مهمی را با ظرفیت ۶۰۰ میلیون یورو آغاز کردیم.
وی افزود: این پروژه های جانبی، لازمه‌های مهم و کلیدی بهره‌برداری از واحد های ۲ و ۳ هستند و امروز عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد. این پروژه‌ها با بودجه ۶۰۰ میلیون یورویی به عنوان بخشی از بودجه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورویی که در یک سال گذشته هدف‌گذاری کرده‌ایم،‌اجرایی می‌شوند. همچنین امسال در مقایسه به سال گذشته شاهد ۱۰ برابر شدن جمعیت فعال و شاغل در نیروگاه اتمی بوشهر هستیم.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به اینکه سایت‌های دیگری برای احداث و تحقق تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تعریف شده‌اند، گفت: نکته مهم در این مسیر، تاثیرگذاری فناوری هسته‌ای در زندگی مردم است. یکی از این موارد در حوزه سلامت و بخش رادیوداروهاست که تقریبا همه آگاه به تولید آن‌ها توسط سازمان انرژی اتمی ایران و فناوری هسته‌ای هستند.
وی تاکید کرد: رادیوداروها یک فناوری مهم محسوب می‌شوند که اگر آن را در اختیار نداشتیم و همچنین فاقد امکان بهره‌مندی از تولید سوخت هسته‌ای بودیم؛ به حتم امکان ایجاد این ظرفیت و میزان فعلی تولید چنین داروهایی نیز وجود نداشت.
معاون رییس‌ جمهور گفت: دشمنان ما در سه دهه گذشته با اتهامات مستمر و فشار روانی، سیاسی و حقوقی بر کشور، تنها هدف‌شان متوقف کردن چرخه سوخت هسته‌ای در کشور بوده است تا جمهوری اسلامی به این فرآیند ورود نکند. این تولید یک نیاز جانبی نیست بلکه یک نیاز اصلی برای ورود به حوزه سلامت محسوب می‌شود که ما به آن دست پیدا کرده‌ایم.
اسلامی تاکید کرد: به لطف الهی و با همه خرابکاری‌ها و دشمنی‌ها این چرخه به شکل بومی، خودکفا، درون زا و پرافتخار در حال حرکت است و سالانه یک میلیون بیمار از ظرفیت تولید رادیوداروهای ایرانی استفاده می‌کنند. اکنون در مسیر اجرای طرح توسعه‌ای هستیم و سال آینده و با یاری خداوند و نیز همکاری و تلاش همکاران، ظرفیت جدیدی را افتتاح می‌کنیم که حداقل ۵ برابر ظرفیت موجود است. این پروژه، ایران را تبدیل به یک قطب تولید رادیودارو در جهان و منطقه می‌کند و بر اثر آن امکان ارایه خدمات در این زمینه به سایر کشورها وجود خواهد داشت.
معاون رییس جمهور در ادامه با اشاره به بحث پرتودهی محصولات غذایی و کشاورزی به عنوان یک نیاز مهم که سال‌ها از آن غفلت کرده‌ایم، گفت: پرتودهی محصولات کشاورزی و غذایی، نقش مهمی در امنیت غذایی جامعه خواهد داشت و در اقتصاد کشور و معیشت مردم نقش مهمی ایفا می‌کند.
وی افزود: در همین راستا در ۱۲ منطقه توسعه پرتودهی را در دست اجرا داریم که یک گام بسیار موثری بوده و یکی دیگر از برکات دستابی به چرخه سوخت و فناوری هسته‌ای محسوب می‌شود و سازمان انرژی اتمی ایران این مساله را دنبال می‌کند.
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع مهم ابزار دقیق تولیدی توسط سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد: هم اکنون کل ابزار دقیق مجتمع‌های بزرگ صنعتی شامل پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، صنایع فولاد، سیمان و سلولوزی توسط سازمان انرژی اتمی ایران تولید و تامین می‌شود این درحالی است که صنایع تا پیش از این، وابسته به خارج از کشور بودند و به دلیل تحریم‌ها هیچ‌گونه خدمات پس از فروش و پشتیبانی را نمی‌توانستند دریافت کنند اما این ابزارها توسط سازمان انرژی اتمی ایران و در داخل کشور ساخته شد که نمونه‌هایی از پیشرفت محسوب می‌شوند.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه گام‌های برداشته شده و قابلیت‌های بزرگ ایجاد شده، یک راه مقابله با تحریم‌ها بوده است، گفت: این مساله جز با عنایت خداوند، خودباوری، تلاش جوانان در سازمان انرژی اتمی ایران به‌دست نیامده و سبب شده تا آن را به‌عنوان یک ثروت ملی در اختیار داشته باشیم. این همان چیزی است که مقام معظم رهبری از آن به عنوان «آبرو» یاد کردند. این آبرو حاصل غیرت، خودباوری، تلاش گسترده و شبانه‌روزی شما عزیزانی است که در این سرزمین و این نقطه در استان بوشهر مشغول خدمت هستید.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پایان بر اجرای دقیق، به موقع و بدون تاخیر اقدامات براساس برنامه‌ریزی‌ها تاکید کرد و گفت: برای مشهود بودن حرکت در مسیر منویات مقام معظم رهبری باید این موارد را مورد توجه قرار داد تا مردم از برکات و نتایج آن بیش از پیش بهره ببرند.

310310

منبع خبر : www.khabaronline.ir


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *