ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا پایان ۲۰۲۳ توافقنامه تجارت آزاد امضا می‌کنند

ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا پایان ۲۰۲۳ توافقنامه تجارت آزاد امضا می‌کنندخبرگزاری رسمی بلاروس از نهایی شدن کار تهیه پیش‌نویس توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا و امضای آن تا پایان سال میلادی جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، قرار است موافقت‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران در سال ۲۰۲۳ امضا شود. این برنامه در نشست شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا در بیستم اکتبر(۲۷ مهبر) اعلام شد.
خبرگزاری بلتا در این باره گزارش داد که کار تهیه پیش‌نویس این موافقت‌نامه میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران تکمیل شده است. این سند امسال امضا خواهد شد.
دستور کار نشست کمیسیون اقتصادی اوراسیا شامل ۳۳ موضوع بحث از جمله در زمینه همکاری‌های بین‌المللی، فنی، تدابیر گمرکی و تعرفه‌ها بود. «ایگور پتریشنکو» معاون نخست‌وزیر بلاروس نیز در این نشست شرکت کرده بود.
کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه نیز، پنجشنبه گذشته، در نشست تخصصی نمایشگاه Made in Russia  (ساخت روسیه) با اشاره به حضور «آندری اسلپنف» وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در این نشست گفت: بنا بر اعلام آقای اسلپنف، دبیرخانه این اتحادیه درحال مذاکره با کشورهای عضو درباره این موافقت‌نامه است.
جلالی اجرای توافقنامه موقت تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا طی سال‌های اخیر را زمینه ساز توسعه مبادلات تجاری دوجانبه خواند و ابراز امیدواری کرد که با نهایی شدن توافقنامه دائم تجارت آزاد بین طرفین، حجم مبادلات جهش قابل توجهی را داشته باشد. 
او بیان کرد: متن توافقنامه دائم تجارت آزاد اتحادیه اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران تدوین شده و در گام نهایی، پس از اعلام نظر کشورهای عضو به امضا خواهد رسید.

منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *