هشدار متحد آمریکا درباره کشیده‌شدن مسابقه تسلیحاتی قدرت‌ها به آرماگدون

هشدار متحد آمریکا درباره کشیده‌شدن مسابقه تسلیحاتی قدرت‌ها به آرماگدونوزیر امور خارجه استرالیا ضمن درخواست برای اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل، درباره «خطر موجودیتی» نزاع میان قدرت‌های جهانی هشدار داد.

به گزارش ایسنا، «پنی وانگ» وزیر امور خارجه استرالیا طی سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت رقابت تسلیحاتی میان قدرت‌های جهانی می‌تواند تمام بشریت را به سمت آرماگدون یا پایان جهان سوق دهد.
وانگ گفت: «اغلب، کشورهای کوچک که فاصله زیادی با قدرت‌های بزرگ دارند، بار سنگین رقابت بر سر برتری را متحمل شده‌اند و میراث آن رقابت‌ها در میان نسل‌ها سایه افکنده است». 
وزیر امور خارجه استرالیا که کشورش متحد آمریکا در منطقه ایندو-پاسفیک (هند – اقیانوس آرام) است، در ادامه هشدار داد: «مسابقه تسلیحاتی جدید برای همیشه معیار رقابت قدرت‌های بزرگ را دگرگون کرد و تمام بشریت را به لبه آرماگدون سوق داد».
دیپلمات ارشد استرالیا همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود، خواستار اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل متحد شد و گفت آن‌ها باید از حضور نمایندگان دائم و غیردائم در این نهاد از آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا از جمله کرسی‌های دائمی برای ژاپن و هند اطمینان حاصل کنند.
وانگ در ادامه خواستار گرفتن حق وتو از روسیه و محدود شدن استفاده از این امتیاز توسط پنج عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه شد و گفت: «ما باید خواستار اعضای دائم جدید شویم، از جمله محدودیت در استفاده از حق وتو».
وزیر خارجه استرالیا همچون دیگر متحدان آمریکا، درباره جنگ اوکراین نیز اظهارنظر کرد و خواستار «پاسخ مشترک» به روسیه شد.
وانگ در ادامه سخنرانی خود و بدون اشاره به تحریک‌آفرینی‌های ضدچینی آمریکا؛ هشدار داد منطقه ایندو-پاسیفیک همزمان با افزایش تنش‌ها در ردیای چین جنوبی، تبدیل به محلی برای آرایش بی‌سابقه نظامی شده است.
استرالیا، آمریکا و انگلیس در سپتامبر ۲۰۲۱ از یک شراکت دفاعی سه‌جانبه تحت عنوان «آکوس» با هدف پیشرفت فناوری زیردریایی هسته‌ای برای نیروی دریایی استرالیا رونمایی کردند.
پکن معتقد است این توافق آشکارا برای مقابله با چین و مهار چین در منطقه طراحی شده و بارها به آن اعتراض کرده است. 


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *