پیشنهاد سفیران سابق فرانسه برای خاتمه جنگ: حفظ آتش‌بس یک هدف فوری و در دسترس است

پیشنهاد سفیران سابق فرانسه برای خاتمه جنگ: حفظ آتش‌بس یک هدف فوری و در دسترس است۱۸ سفیر سابق فرانسه اقداماتی را که باید برای تسریع در پایان جنگ غزه اتخاذ شود، بیان کردند. آنها نسبت به از دست دادن اعتبار و افت وجهه فرانسه در غرب آسیا نیز ابراز تاسف می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از لوموند، برای پایان‌دادن به «جنگ تمام‌عیار» که اولین قربانیان آن جمعیت غیرنظامی هستند، جمعی از دیپلمات‌های سابق در ستونی در روزنامه فرانسوی «لوموند» اقدامات فوری را که باید اجرا شود، ارائه و یادآوری می‌کنند که حل‌وفصل مناقشه نیازمند راه‌حل سیاسی برای مسئله فلسطین بر اساس قوانین بین‌المللی است: «در مواجهه با این وضعیت چه باید بکنیم؟ حفظ آتش‌بس یک هدف فوری و در دسترس است. علی‌رغم عدم تمایل نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، آتش‌بس به الزامات مهم پاسخ می‌دهد که بخش بزرگی از افکار عمومی اسرائیل خواستار آن هستند. آتش‌بس چهارروزه که به طور مؤثر از طریق قطر مورد مذاکره قرار گرفت، یک تحول بسیار مثبت است. باید همه چیز برای تمدید آن انجام شود تا به آزادی کامل گروگان‌ها منجر و به آتش‌بس واقعی تبدیل شود.
علی‌رغم درخواست‌های دبیرکل سازمان ملل که باید مورد حمایت قرار گیرد، این موضوع تاکنون با عبارات به‌اندازه کافی قوی و صریح تکرار نشده است. در واقع، قوانین بین‌الملل هرگونه تحریم تنبیهی با ماهیت دسته‌جمعی بر جمعیت غیرنظامی، از جمله محاصره کامل توسط دولت اسرائیل برای تأمین کالاهای ضروری را محکوم می‌کند.
به همین ترتیب، حملات هوایی به اهداف غیرنظامی مانند عبادتگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس باید محکوم شود. اسرائیل این موضوع را رد می‌کند و مدعی است که این مکان‌ها تأسیسات نظامی را پنهان می‌کنند. این واقعیت که ساختمان‌های سازمان ملل متحد، سازمان‌های غیردولتی و حتی کشورهای ثالث مانند فرانسه تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اند تا حدودی این استدلال را باطل می‌کند. این بر عهده دیوان کیفری بین‌المللی است که در نهایت این موضوع را روشن کند.
چنین استراتژی واهی است. حماس که قبلاً هدف پنج حمله نظامی مرگبار قرار گرفته است، ناگزیر از نو متولد خواهد شد. ارتش نمی‌تواند بر جنبشی که بخش بزرگی از مردم فلسطین از آن حمایت می‌کنند، در غزه و در کرانه باختری، غلبه کند. حماس که پایگاه‌های فکری در جهان عرب-اسلام دارد، برای جذب جنگجویان جدید و پر کردن انبار تسلیحات خود مشکلی نخواهد داشت. حماس یک بازیگر کلیدی باقی خواهد ماند.
اکنون مناسب است که به «روز بعد» فکر کنیم. حل‌وفصل جنگ غزه مستلزم حل سیاسی مسئله فلسطین بر اساس قوانین بین‌المللی است.
ایجاد راه‌حل دو دولت به طور فزاینده‌ای دشوار شده است. موفقیت احتمالی آن به دلیل الحاق قدس و تشویق به ساخت مستعمرات یهودی توسط شهرک‌نشینان در کرانه باختری که اکنون نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ نفر را گرد هم آورده است، به‌شدت کاهش‌یافته است. بااین‌حال، این راه‌حل ارزش امتحان‌کردن را دارد.
راه‌حل «یک دولت دوملیتی واحد» که حتی قبل از ۷ اکتبر موردبحث بود، دوباره در خبرها آمده است. اما معضل همچنان همان است. یا اسرائیل اصل حقوق برابر را می‌پذیرد، با خطر از دست‌دادن اکثریت جمعیت یهودی که در حال حاضر برابر با جمعیت عرب در سرزمین فلسطین تاریخی است یا اسرائیل چنین اصلی را رد می‌کند و خود را در معرض اتهام آپارتاید قرار می‌دهد.
در مورد هرگونه وسوسه انتقال جمعیت به کشورهای همسایه که تنها با پاک‌سازی قومی غیرقابل‌قبول و درهرصورت نمی‌تواند مشکل امنیت اسرائیل را حل کند، باید شدیداً هشدار داد.»

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

سردرگمی صهیونیست‌ها و انتخاب گزینه‌های جنون‌آمیز

با ادامه شعارهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره پیشروی در غزه و مانور آن‌ها بر روی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *