تعویق مجدد پیاده‌روی فضایی به دلیل بروز نشتی در ایستگاه فضایی

تعویق مجدد پیاده‌روی فضایی به دلیل بروز نشتی در ایستگاه فضاییناسا برای دومین بار پیاده‌روی فضایی را به دلیل بروز نشتی در ایستگاه فضایی بین المللی به تاخیر انداخت.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مقامات ناسا برای دومین بار یکی از دو راهپیمایی فضایی پیش رو را به دلیل نشت مایع خنک کننده در بخش روس ایستگاه فضایی بین المللی به تعویق انداختند.
مقامات ناسا اعلام کرده بودند که این پیاده‌روی فضایی در روز پنجشنبه (۱۹ اکتبر) انجام خواهد شد اما این برنامه به تعویق افتاد و به اواخر سال ۲۰۲۳ موکول شد زیرا ناسا و آژانس فضایی فدرال روسیه موسوم به روسکاموس به بررسی و تحلیل علت نشتی ادامه می‌دهند. مایع خنک‌کننده مورد استفاده در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) آمونیاک است که اگر فضانوردان با لباس فضایی در نزدیکی باشند، باید تحت ضدعفونی قرار بگیرند.
نشت در ماژول علمی نائوکا روسیه یک روز یعنی نهم اکتبر آغاز و متوقف شد، اما علت آن هنوز مشخص نیست.
این سومین باری است که تجهیزات ایستگاه فضایی روسیه طی یک سال اخیر دچار نشتی آمونیاک می‌شود. روسکاسموس برنامه پیاده‌روی فضایی خود را در روز ۲۵ اکتبر برای بررسی یک رادیاتور ۱۳ ساله که به نظر می‌رسد این نشتی جدید در نائوکا از آن سرچشمه می‌گیرد، برنامه‌ریزی کرده است.
مقامات ناسا در پستی روز دوشنبه نوشتند: ماده خنک‌کننده برای سرنشینان ایستگاه فضایی سمی یا خطرناک نیست، اما کارشناسان در حال بحث هستند که چگونه می‌توان جلوی ورود مقادیر کوچکی از این ماده را به برخی از سیستم‌های داخلی به بهترین شکل گرفت تا از تخریب تجهیزات در طول زمان جلوگیری شود. آنها افزودند: تغییر برنامه پیاده‌روی هیچ تاثیری بر عملیات ایستگاه فضایی ندارد و به این دلیل است که این کار حساسیت زمانی ندارد.
دو پیاده‌روی فضایی ناسا هر دو بر وظایف تعمیر و نگهداری جزئی متمرکز هستند.
در اولین پیاده‌روی فضایی که پیش‌ از این به دلیل نشتی چند روز به تعویق افتاد، فضانورد ناسا لورال اوهارا (Loral O’Hara) و فضانورد آژانس فضایی اروپا آندریاس موگنسن (Andreas Mogensen) حضور خواهند داشت.
 آن‌ها نمونه‌هایی را برای بررسی میکروارگانیسم‌ها در فضای بیرونی ایستگاه فضایی بین‌المللی جمع‌آوری می‌کنند و یک دوربین با کیفیت بالا را جایگزین می‌کنند. تاریخ دقیق این برنامه متعاقبا اعلام خواهد شد.
دومین پیاده‌روی فضایی مجموعه ناسا، یک پیاده‌روی فضایی نادر تماما زنانه خواهد بود که اکنون به دلیل نشتی به تاخیر افتاده و برای روز ۳۰ اکتبر (هشتم آبان) برنامه ریزی شده است. یاسمین مقبلی، فضانورد ناسا در چهارمین پیاده‌روی  فضایی تمام زنانه به اوهارا ملحق خواهد شد. مقبلی و اوهارا یک جعبه الکترونیکی معیوب را برمی‌دارند. یاتاقان مورد نیاز برای یکی از آرایه‌های خورشیدی ایستگاه را جایگزین می‌کنند.
روسیه گفته است که دو نشتی دیگر آمونیاک در ایستگاه فضایی بین‌المللی به دلیل برخورد ریزشهاب‌ سنگ‌ها بوده است. اولین نشتی، در ماه دسامبر ۲۰۲۲، به فضاپیمای سایوز به شدت آسیب رساند که خدمه آن به یک سایوز جایگزین منتقل شدند. رفع این مشکل به چندین حمل و نقل چندین فضاپیما نیاز داشت و سه مسافر این سایوز مجبور شدند اقامت ۶ ماهه خود در ایستگاه را دو برابر کنند و به یک سال برسانند.

منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه ریزی برای حل شدن مشکل دکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *