تلاش‌های هند برای بیدار کردن فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳» ادامه دارد

تلاش‌های هند برای بیدار کردن فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳» ادامه دارد


«سازمان تحقیقات فضایی هند» اعلام کرده است که به تلاش‌های خود برای بیدار کردن فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳» ادامه می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مهندسان «سازمان تحقیقات فضایی هند»(ISRO) تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند تا فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳»(Chandrayaan-۳) را پس از دو هفته یخبندان قمری از خواب زمستانی بیدار کنند.
سازمان تحقیقات فضایی هند روز ۲۲ سپتامبر در ایکس(توییتر سابق) نوشت که تلاش کرده است تا ارتباط با فرودگر «ویکرام»(Vikram) و ماه‌نورد «پراگیان»(Pragyan) را برای اطمینان یافتن از وضعیت بیداری آنها برقرار کند.
مهندسان تاکنون از این دو وسیله که در ناحیه قطب جنوب ماه فرود آمده‌ند، خبری نشنیده‌اند. در ادامه پست سازمان تحقیقات فضایی هند آمده است: تلاش برای برقراری تماس ادامه خواهد داشت.
ماموریت چاندرایان-۳ روز ۲۳ اوت در نزدیکی قطب جنوب ماه نشست و هند را به چهارمین کشور تاریخ تبدیل کرد که پس از آمریکا، روسیه و چین روی ماه فرود آمد.

فرود تاریخ‌ساز کاوشگر هندی روی قطب جنوب ماه
پراگیان دو هفته بعد، محل فرود را کاوش کرد و تصاویری را به زمین فرستاد. این در حالی بود که ویکرام مجموعه‌ای از آزمایش‌های علمی را از جمله اندازه‌گیری دمای لایه بالایی رگولیت ماه انجام داد. همچنین این کاوشگر، ترکیب شیمیایی غبار ماه را بررسی کرد و ردپایی از گوگرد یافت که ممکن است سرنخ‌هایی را در مورد فعالیت‌های آتشفشانی گذشته داشته باشد.

ماه‌نورد هند، وجود گوگرد در قطب جنوب ماه را تایید کرد

ماه‌نورد پراگیان در روز دوم سپتامبر زمانی که همه تجهیزات آن خاموش شدند، به خواب رفت. فرودگر ویکرام نیز دو روز بعد از آن به همین ترتیب خاموش شد.

ماه‌نورد هند به خواب فرو رفت
این ماموریت اهداف اولیه خود را به پایان رساند اما سازمان تحقیقات فضایی هند امیدوار است که این دو وسیله بتوانند از شب یخبندان قمری جان سالم به در ببرند.
چاندرایان-۳ دومین تلاش هند برای فرود آمدن روی ماه بود. پیش از این ماموریت، فضاپیمای چاندرایان-۲ در سال ۲۰۱۹ به دلیل یک نقص نرم‌افزاری مشکل پیدا کرد. با وجود این، چاندرایان-۲ همچنان در حال مطالعه ماه از مدار آن است.


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه ریزی برای حل شدن مشکل دکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *