کشف تقویم ۲۰۰۰ساله

کشف تقویم ۲۰۰۰سالهباستان‌شناسان با کاوش در چین بقایای یک مقبره باستانی به همراه تقویم ۲۰۰۰ ساله را کشف کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، ‌ باستان‌شناسان در چین مجموعه مرموزی از قطعات چوبی مستطیل‌شکل را کشف کردند که به یک تقویم نجومی باستانی مرتبط است. این اشیاء در داخل یک مقبره ۲۰۰۰ ساله در جنوب غربی این کشور کشف شدند.
هر یک از این ۲۳ تکه چوب که عرض آن‌ها ۲.۵ سانتی‌متر و طول آن‌ها ۱۰ سانتی‌متر است، مرتبط با یک نوع تقویم نجومی چین باستان است که در «دودمان شانگ» (از ۱۶۰۰ پیش از میلاد تا ۱۰۴۵ پیش از میلاد) ابداع شده است.
باستان‌شناسان معتقدند یکی از این تکه چوب‌ها نشانگر سال جاری و ۲۲ مورد دیگر برای نشان دادن سال‌های مختلف استفاده می‌شده است.
سوراخ‌هایی که در گوشه‌های هر یک از این تکه چوب‌ها وجود دارد، ‌ نشان می‌دهد این تکه چوب‌ها به همدیگر متصل شده‌ بودند. با این حال کارشناسان هنوز نمی‌توانند تشخیص دهند این تقویم چوبی چطور مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
این نخستین‌بار است که چنین اشیائی در یک مقبره باستانی یافت می‌شود. البته نوشتن اعداد و متن روی تکه‌های چوب یا بامبو قبل از اختراع کاغذ در چین رایج بود.
باستان‌شناسان گفتند که در اوایل سال جاری در مقبره‌ای در منطقه وولونگ، در حدود ۱۴۰۰ کیلومتری جنوب غربی پکن، آثار تاریخی دیگری نیز کشف شده است.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

ضرر دکل‌های مخابرات به اندازه تلفن همراه نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه ریزی برای حل شدن مشکل دکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *