گلایه‌های حامد عنقا به رویکردهای مدیریتی تلویزیون در قبال برندها و رقابت با پلتفرم‌ها |  عنقا : رقابت تلویزیون با شبکه خانگی بازی مبتذلی است که باید تمام شود

گلایه‌های حامد عنقا به رویکردهای مدیریتی تلویزیون در قبال برندها و رقابت با پلتفرم‌ها |  عنقا : رقابت تلویزیون با شبکه خانگی بازی مبتذلی است که باید تمام شود

حامد عنقا از رویکرد مدیران تلویزیون نسبت به برندهای مهم و کارگردان‌های صاحب‌نام مثل سیروس مقدم، حسن فتحی، حسین لطیفی و … گلایه کرده و رقابت تلویزیزیون با شبکه نمایش خانگی را مبتذل دانسته. او تاکید کرده برخی پارامترها باعث شده ترجیح دهد فعلا در شبکه نمایش خانگی کار کند.

به گزارش فیلم‌نیوز، حامد عنقا، نویسنده و تهیه‌کننده سریال‌های تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، در برنامه جام‌جم شبکه یک مقابل مهدی نقویان، رئیس سیمافیلم نشسته و از برخی سیاست‌های مدیران در این دوره و دوره‌های قبل گلایه کرده است.

عنقا درباره اینکه چرا مدتی است فقط با پلتفرم‌ها همکاری می‌کند و سریال تلویزیونی نمی‌سازد گفته: «واقعیت این است که چندین پارامتر تعیین‌کننده‌ است که بشود سریال هایی مثل پدر، تنهایی لیلا و … را در تلویزیون ساخت. خیلی موارد دخیل است که بخشی از آنها زیاد به من برنمی‌گردد. اینطور نیست که من به عنوان کارگردان کنار گذاشته شده باشم. درحال حاضر شرایط برای ساخت در مکان دیگری فراهم است و داریم سریال می‌سازیم. شاید وقتی تمام شود شرایطی وجود داشته باشد که در تلویزیون بسازیم.»

او رقابت میان تلویزیون و شبکه نمایش خانگی را مبتذل خوانده و توضیح داده: «این بازی بیرون تلویزیون و داخل تلویزیون یک مقدار مبتذل است. من اگر دارم در شبکه نمایش خانگی می‌سازم برای همان مخاطبی می‌سازم که چند سال قبلش سریال‌های من را در تلویزیون می‌دید. همه اینها در سبد فرهنگی مردم است، نباید توی این بازی بیفتیم.»

حامد عنقا در برنامه جام‌جم تاکیذ کرد که سریال«اقازاده» به هیچ وجه برای مدیوم تلویزیون ساخته نشده بود.

در پاسخ به این سوال که چرا «آقازاده» را برای تلویزیون نساخته هم گفته: «هرکاری برای مدیوم خاص خودش ساخته می‌شود. در همه جای دنیا تهیه‌کننده‌ای که برای شبکه ملی عمومی برنامه‌ای می‌سازد، اگر قرار باشد همان برنامه را برای یک استریمر بسازد جنس برنامه‌اش فرق می‌کند. مثلا نمی‌شد «پدر» را در شبکه نمایش خانگی ساخت، همانطور که نمی‌شد «قلب یخی» را در تلویزیون ساخت. حتما جنس کارها باهم فرق می‌کند. تو به عنوان کسی که داری تولید می‌کنی با توجه به فضایی که پیش رو داری متفاوت تولید می‌کنی. این قیاس فی‌الذاته اشتباه است.»

این تهیه‌کننده در پاسخ به صحبت‌های رئیس مرکز سیمافیلم درباره اینکه ساختار سریال‌سازی در تلویزیون به زودی احیا می‌شود و مخاطبان باید تحمل کنند گفته: «چرا مخاطب باید تحمل کند؟ به مخاطب می‌گویید دو سال چیزی نبین تا من متحول شوم؟ این چه توقعی است که از مخاطبان دارید؟ شما هم پلتفرم‌ها را رقیب می‌بینید هم دوست دارید مردم تلویزیون ببینند هم به آنها می‌گویید دو سال صبر کنید تا من بروم بسازم. مگر می‌شود؟ مخاطب الان سوالش این است که چرا باید صبر کنم تا سیمافیلم بخواهد سیستمش را متحول کند؟ مگر مخاطب با تولید کننده توافق کرده که تحمل کند؟»

او در ادامه هم روی این مسئله تاکید کرده که تلویزیون با رقیب دانستن پلتفرم‌ها جایگاه خودش را تضعیف می‌کند: «از نظر من پلتفرم‌ها نه تنها رقیب نیستند که اگر کسی در تلویزیون پلتفرم‌ها را رقیب خودش بداند واقعا نمی‌داند کجا نشسته است؟ پلتفرم‌ها حتما جدی هستند اما رقیب تلویزیون نیستند. مثل این است که روزنامه صبح را رقیب بخش بامدادی تلویزیون بدانید.»

عنقا نسبت به عملکرد مدیران در قبال تولید فصل جدید «پایتخت» هم گلایه کرده: «رئیس صداوسیما در حاشیه گفتگویی به تولید فصل هفتم سریال اشاره می‌کند، بلافاصله سیمافیلم توضیحی می‌دهد، فردایش دوباره توضیح دیگری داده می‌شود. چرا؟ مگر داریم با کی گفت‌وگو می‌کنیم؟ داریم درباره پایتختی حرف می‌زنیم که بسیار سریال موفقی بوده. خیلی‌ها به همان فصل‌های اول و دوم هم نقد داشتند و این کاملا طبیعی است. کدام‌ کار اینطوری نبوده؟»

او توضیح داده که تلویزیون در قبال سیروس مقدم، کارگردان بسیار موفق این رسانه رفتار خوبی نداشته و در این باره گفته: «داریم از کارگردان بسیار بسیار موفقی حرف می‌زنیم به اسم سیروس مقدم. چرا مقدم در این دو سال سریال نساخته برای تلویزیون؟ چرا تا می‌گوییم سیروس مقدم می‌رسیم به اینکه بازیگر پایتخت بعد از فصل ششم فلان چیز را گفته؟ سیروس مقدم به جز پایتخت این همه سریال موفق داشته. از بین بیست سریال موفق دو دهه اخیر تلویزیون، دست کم پنج تاش مال او بوده. چرا مسئله پایتخت ‌یک‌مرتبه تابو شده؟ این طبیعی است یک بخش رسانه‌ای نسبت به یک کاری همسو باشد یک بخش دیگر گارد بگیرد.»

گلایه‌های حامد عنقا به رویکردهای مدیریتی تلویزیون در قبال برندها و رقابت با پلتفرم‌ها |  عنقا : رقابت تلویزیون با شبکه خانگی بازی مبتذلی است که باید تمام شود | پایگاه خبری لوقمه | Lughme
حامد عنقا از سیاست یک بام و دوهوا مسولان تلویزیون در قبال سریال «پایتخت» به تندی انتقاد کرده است.

در بخشی از صحبت‌هایش درباره موضع پایین مدیران تلویززیون در قبال نقدها صحبت کرده و مثالی از دوران مدیریت عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سابق صداوسیما زده: «یادم نمی‌آید قبل از علی‌عسگری رئیس سازمانی به واسطه یک موضوع رسانه‌ای تیم برنامه‌ساز خودش را توبیخ علنی رسانه‌ای کرده باشد. یکبار زمان اختتامیه جشنواره فجر بود که آقای حاتمی‌کیا نسبت به اجرای رضا رشیدپور در آن برنامه هفت مسئله داشت که علی‌عسگری آن موضع عجیب را گرفت. یکی هم درباره پایتخت که علی‌عسگری بعد از شنیدن اعتراض‌ها گفت بروید تجسس کنید شاید مسئله نفوذ باشد.»

عنقا در ادامه گفته: «مگر سیروس مقدم یک شبه به وجود آمده؟حسن فتحی یا حسین لطیفی سی سال سابقه پشتشان است.  میلیاردها هزینه شده تا اینها برند شوند. مگر می‌توانی مقدم و تبریزی و حسن فتحی و لطیفی را بگذاری کنار؟ مگر مزرعه بلال است که همینطوری بذر بپاشی محصول بدهد؟ آقای علی‌عسگری در ماجرای پایتخت اولین چیزی که زیر سوال برد ساختار مدیریتی خودش بود. از معاون سیمای وقتش از مدیر شبکه وقتش و همه سلسله مراتبی که این سریال را تولید کرده‌اند زیر سوال برد بدون اینکه متوجه باشد.»

در بخشی از گفت‌وگو درباره عملکرد ریحانه پارسا صحبت به میان آمده و عنقا توضیح داده: «روزگاری که من دارم یک کار تولید می‌کنم بازیگری تحت قرارداد من است تا دوره‌ای که پخش آن کار تمام شود. تهیه‌کننده‌ای با توجه به احتیاط‌ها می‌آید یک زمان‌بندی تعهدی بیشتر مثل شش ماه هم قرار می‌دهد بعد از پروژه که نرود یک فیلم سینمایی بی‌ربط بازی کند. این اتفاق‌های یکه برای این بازیگر افتاده مال دو سال ونیم سه سال بعد است. من چه کار باید می‌کردم؟ مگر کسی که می‌آید برنامه زنده بعد شب می‌رود یک استوری از خودش می‌گذراد کسی مسئول است؟ الان که شما نصف بازیگران قدیمی‌تان هم دچار همین مسئله هستند.»

حامد عنقا این روزها درحال کارگردانی سریال «گناه فرشته» برای شبکه نمایش خانگی است. او علاوه برکارگردانی سرپرست نویندگان و تهیه‌کننده این سریال هم است.

منبع خبر : www.filmnews.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

پیشنهاد آخرهفته فیلم‌نیوز در بخش«کاناپه» | امروز روی کاناپه فیلم «صادق کرده» ساخته ناصر تقوایی را ببنید | انتقام

پیشنهاد آخرهفته فیلم‌نیوز در بخش«کاناپه» | امروز روی کاناپه فیلم «صادق کرده» ساخته ناصر تقوایی را ببنید | انتقام

فرانک کلانتری | صادق کرده حالا بخشی هویت تاریخ سینمای ایران است که سال ۱۳۵۱ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *