سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی

سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی

سید ابراهیم رییسی در جریان دور دوم سفرهای استانی دولت، پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته سفری دو روزه به استان فارس داشت تا در این سفر علاوه بر پیگیری مصوبات دور اول سفر از چندین طرح بزرگ استانی از جمله آزادراه شیراز-اصفهان، خط دوم آب‌رسانی به شیراز و بیمارستان شهرستان رستم بهره‌برداری کند.

به گزارش ایسنا، بیش‌از ۸۵ درصد مصوبات سفر دور اول استان فارس اجرا شده و ۱۵ درصد مابقی در دست اقدام است. در دور دوم سفر به استان فارس هم پروژه‌های عمرانی از جاده‌ مواصلاتی روستایی و شهری تا آزادراه شیراز – اصفهان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
۴۰ درصد نهضت ملی مسکن در استان انجام شده است؛ ۱۰ هزار واحد مسکونی در نهضت ملی مسکن  همزمان با سفر هیأت دولت به استان فارس واگذار شد و ۳۰ هزار قطعه زمین نیز به متقاضیان واگذار می‌شود.
عملیات اجرایی پروژه آزادراه شیراز – بوشهر هم با پایان آزادراه شیراز – اصفهان و تامین اعتبار آغاز می‌شود. عملیات اجرایی خط سوم آبرسانی به شهر شیراز هم آغاز خواهد شد.  ۴۰ درصد آبرسانی به شهر شیراز با افتتاح خط دوم انتقال آب انجام شد. ۳۰۰ واحد تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در استان فارس احیا شده و در مدار تولید آمده است.
رییس‌جمهور و هیات همراه ایشان در این سفر که از اولین ساعات روز پنج‌شنبه آغاز و تا آخرین ساعات روز جمعه ادامه یافت، برنامه فشرده‌ای پیش‌بینی شده بود.

افتتاح آزادراه ۲۱۲ کیلومتری «شاهچراغ»
اولین پروژه اقتصادی که رییس‌جمهور افتتاح کرد شش قطعه از هفت قطعه پروژه بزرگ و ملی آزادراه شیراز-اصفهان به طول ۲۱۲ کیلومتر تحت عنوان «شاهچراغ» بود. او در افتتاح این پروژه دستور آغاز عملیات اجرایی قطعه هفت این پروژه را داد.
با افتتاح این پروژه زمان سفر از شیراز به اصفهان و به دنبال آن زمان طی شده در بیابان‌های استان فارس و  مناطق مرکزی کشور بیش از دو ساعت کاهش می‌یابد و مردم استان‌های هرمزگان و بوشهر نیز از عواید آن بهره‌مند می‌شوند علاوه بر آن امنیت سفر و رفت و آمدهای مسافران و مردم محلی در این آزادراه به صورت جدی بهبود پیدا کرد.
برای افتتاح این شش قطعه از آزادراه شیراز-اصفهان ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد که یکی از مهمترین آثارش کاهش ۱۳۰ میلیون لیتر مصرف سوخت به ارزش ۶۰۰۰ میلیارد تومان در سال است.
بنیاد تعاون وزارت دفاع و شرکت شهر جدید صدرا به همراه شرکت‌های دولتی در سرمایه‌گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی عملیات اجرایی پروژه آزادراهی شیراز-اصفهان را از سال ۱۳۸۹ آغاز کردند و افتتاح این پروژه بزرگ ملی گامی مهم در جهت تکمیل کریدور آزادراهی جنوب کشور است.
سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی
رییسی: قطعه شیراز-بوشهر با سرعت اجرایی شود
رییس‌جمهور در مراسم افتتاح این پروژه آزادراهی، تکمیل شش قطعه از هفت قطعه آزادراه شاهچراغ را کاری افتخارآمیز در جهت رفاه مردم و تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی کشور دانست و اظهار داشت: احداث این مسیر سهم مهمی در تکمیل مسیر شمال-جنوب و دریا به دریا دارد و کار فنی که در جریان احداث آن انجام شده شایسته قدردانی است و باید از دست‌اندرکاران این پروژه تشکر کنم.
رئیس جمهور احداث این آزادراه را موجب کوتاه شدن مدت زمان سفر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ارتقای بهره‌وری دانست و افزود: بخش بعدی این آزادراه در حدفاصل شیراز تا بوشهر باید با سرعت اجرا شود تا این کریدور جنوب تکمیل شده و مورد استفاده مردم قرار گیرد.
رئیسی انتخاب نام «شاهچراغ» برای این پروژه آزادراهی را خوب توصیف کرد و گفت: احداث این آزادراه کاری ماندگار برای کشور و نماد نوآوری، خلاقیت و تلاش‌های مهندسین توانمند کشور است. نیازمند کار و تلاش جهادی هستیم و همه کسانی که در کسوت خدمتگزاری هستند، باید تلاش خود را مضاعف کنند.
وی تاکید کرد: باید زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای ایران پیشرفته و فناور را به‌گونه‌ای ارتقا دهیم که ظرفیت‌های ارتباطی ایران به عنوان بهترین مسیر اتصال شرق و غرب و شمال و جنوب در منطقه به بهترین شکل مورد استفاده قرار گیرد و بتوانیم سهم شایسته ایران از تجارت و تبادلات اقتصادی منطقه را احصا کنیم.
رییس‌جمهور قدرت و موقعیت امروز ایران را به برکت خون شهدا، حضور مردم در صحنه‌های مختلف و تلاش نیروهای متخصص کشور دانست و خاطرنشان کرد: امروز وزارت دفاع و نیروهای مسلح ما هم با تولید سلاح و تجهیزات و تربیت نیروهای توانمند برای کشور تولید قدرت می‌کند هم در کنار مردم حضور یافته و برای آنها بزرگ‌راه و آزادراه می‌سازد و از این طریق قدرت کشور را ارتقا می‌هد.
رییس‌جمهور در ادامه سفرش به فارس در مراسم بزرگداشت حافظ شرکت کرد، با جمعی از خانواده شهدا و جانبازان حوادث تروریستی حرم شاهچراغ دیدار کرد  و در  اجتماع باشکوه مردم شیراز و نخبگان جامعه پزشکی و دست اندرکاران دانشگاه شیراز حضور یافت.
وی در  مراسم بزرگداشت حافظ، او را بهترین جلوه پیوند اسلام با فرهنگ و رسوم ایرانی دانست و گفت: هیچ تقابلی میان نمادهای تمدنی، فرهنگی و دینی ایران نیست. میراث‌های فرهنگی کشور باید به صورت هیئت امنایی اداره شوند.
سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی
رییسی در دیدار با جمعی از خانواده شهدا و جانبازان حوادث تروریستی حرم شاهچراغ نیز گفت: جنایات تروریسم تکفیری امتداد تاریخی دشمنی دشمنان خدا با اهل ایمان است. دعیان حقوق بشر باید پاسخگوی اعمال گروهک‌های تروریستی دست‌نشانده خود باشند. ایثار شهدا و خانواده آنها مسئولیت دولتمردان را مضاعف کرده است.
رییس‌جمهور  در اجتماع باشکوه مردم شیراز هم گفت:  فارس چهره زیبا و راوی تاریخ، تمدن و فرهنگ والای ایران زمین است. ایستادگی مردم فارس مقابل انحرافات باعث شد دشمن ماموران خود را برای ایجاد وحشت به حرم شاهچراغ بفرستد. احیای قریب الوقوع واحدهای تولیدی چون کارخانه قند شهر ممسنی و کارخانه آزمایش مرودشت.
وی  در دیدار جمعی از نخبگان جامعه پزشکی شیراز هم گفت: تلاش مضاعف برای حفظ و ارتقای جایگاه سلامت کشور و عقب‌نماندن از رقبا. توجه به نیازها، ظرفیت‌ها و امکانات مناطق مختلف در صدور مجوزهای دانشکده‌های علوم پزشکی. بنای دولت مردمی در مواجه با مسایل، نه عبور از کنار چالش‌ها بلکه حل مشکلات است.
رییسی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها نیز بیان کرد: دولت به توانایی دانشجویان و اساتید برای حل مشکلات و نیازهای کشور اعتقاد دارد. اگر کارها مبتنی بر دانش نباشد سلیقه‌ای شده و نمی‌تواند پایداری داشته باشد.
سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی
رییس‌جمهور در دومین روز حضور در استان فارس در جمع علما، روحانیون و فعالان فرهنگی و اجتماعی فارس حضور یافت و گفت:  شایسته‌سالاری، گفتمان امام و رهبری و بیانیه گام دوم انقلاب مبانی کار دولت مردمی است. مدیران بدانند اگر دچار بی‌انگیزگی شوند، دولت با آنها عقد اخوت ندارد.
وی سپس به شهرستان رستم رفت و در جمع مردم این شهرستان، گفت: توصیف امام خمینی از عشایر به عنوان ذخایر انقلاب همچون مدالی بر سینه آنها می‌درخشد. ایستادگی نسل جوان فلسطینی مقابل صهیونیست‌ها گواه آن است که جنایت و کشتار آرمان فلسطین را از بین نمی‌برد.
رییسی‌ در این روز دو بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان رستم و ۱۶۰ تختخوابی شهرستان فسا را افتتاح کرد و از طرح‌های در حال ساخت نهضت ملی مسکن در شهر جدید صدرا شیراز بازدید کرد.
رییس‌جمهور در این سفر دستور بهره‌برداری از طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن و افتتاح همزمان ۶۵ طرح آب و برق با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را صادر کرد.
سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی
بازدید رییسی از نمایشگاه صنایع دستی شاخص استان فارس  و واگذاری ۱۰ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی و ۳۰ هزار قطعه زمین در استان فارس از دیگر اقدامات رییس‌جمهور در روز جمعه بود.
وی در آخرین ساعات روز جمعه و با شرکت در  نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس، گفت: مدیران استانی برای حل مسائل منتظر مرکز نباشند و با تشکیل اتاق فکر چاره‌اندیشی کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش در این نشست گفت که ایستادگی پای اصول و عدم وابستگی به شرق و غرب از دلایل اعتماد کشورهای منطقه به جمهوری اسلامی است.
سفرنامه فارس؛ بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی
رییس‌جمهور در پایان سفر دو روزه‌اش به استان فارس نیز در نشست خبری شرکت کرد. او در این نشست به خبرنگاران گفت: ۸۵ درصد مصوبات دور اول سفر دولت به استان فارس اجرا شده و ۱۵ درصد دیگر در دست اقدام است.
وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: موضوع عدم تناسب اعطای تسهیلات و جذب منابع توسط بانک‌های خصوصی پیگیری خواهد شد.
وی گفت: فعال‌تر شدن مسئولان استانی در آستانه سفر دولت نه تنها اشکالی ندارد، بلکه دولت را در انجام بیشتر سفرهای استانی تشویق می‌کند.

منبع خبر : www.isna.ir

 


حتما ببینید

پیرهادی: برخوردهای گشت ارشاد در شأن مردم نبود /فراجا صرفا در هنگام برهنگی و عریان بودن فرد می‌تواند دخالت کرد /زدوخوردی بین گشت ارشاد و مهسا امینی نشد

پیرهادی: برخوردهای گشت ارشاد در شأن مردم نبود /فراجا صرفا در هنگام برهنگی و عریان بودن فرد می‌تواند دخالت کرد /زدوخوردی بین گشت ارشاد و مهسا امینی نشد

محسن پیرهادی، عضو هیأت رئیسه مجلس یازدهم با حضور در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *