آزادی فلسطین موضوع تمام کتاب‌های درسی

آزادی فلسطین موضوع تمام کتاب‌های درسی


سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که آزادی فلسطین موضوع کتاب‌های درسی است و دانش‌آموزان در تمام مقاطع تحصیلی با زبان ادبیات، تاریخ و جغرافیا و قرآن، با مسئله فلسطین آشنا می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در اطلاعیه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت مسئله فلسطین آمده است: در تمامی مقاطع به شیوه‌ای متناسب با سن و سطح درک دانش‌آموزان، به این موضوع پرداخته شده است. محتوای مرتبط با مسئله فلسطین اشغالی، صهیونیست و استکبار جهانی، روز قدس، جبهه مقاومت از جمله مواردی است که در کتب درسی مختلف از پایه ابتدایی تا متوسطه دوم، به شیوه‌های مختلف به نگارش درآمده است.
«ما به مسجد می رویم»، درس سوم کتاب هدیه‌های آسمان پایه چهارم روایت قصه دانش آموزی به نام مصطفی است که با دانش آموزی به نام خالد از کشور فلسطین اشغالی دوست می‌باشد. مصطفی و خالد از طریق نامه باهم در ارتباط هستند و با کشورهای یکدیگر آشنا می‌شوند. همچنین درس دوازدهم همین کتاب با عنوان «روزی برای تمام بچه‌ها» داستان معلمی را روایت می‌کند که تلاش می‌کند، در کلاسش شرایط کودکان فلسطینی را برای دانش آموزان توصیف، و آنها را با ظهور امام زمان (عج) آشنا کند.
گفتنی است، در کتاب‌های ضمیمه هدیه‌های آسمان، ویژه دانش آموزان اهل سنت، نیز با شیوه بیان داستان، تمثیل و یا طرح پرسش به موضوع فلسطین پرداخته شده است.
از«قطره در دریا» تا «پرنده آزادی »
«قطره در دریا» داستانی است در مورد راهپیمایی روز قدس که در کتاب پیام‌های آسمانی، پایه هفتم نگارش شده است. «پرنده آزادی»، اثر شاعر فلسطینی محمود درویش که برای یک نوجوان فلسطینی به نام محمد الدوره این شعر را سروده است. محمد همان پسری است که سال ۲۰۰۰ میلادی با هجوم نیروهای اشغالگر اسرائیل، در آغوش پدرش به شهادت رسید. دانش آموزان پایه هشتم در درس شانزدهم کتاب فارسی خود، با این قصه آشنا می‌شوند .همچنین در ادامه آن شعر «کودکان سنگ» اثری از نزار قبانی، با ترجمه عبدالرضا رضایی نیا آورده شده است.
موضوع فلسطین در پایه هشتم فقط در کتاب فارسی منحصر نشده، در کتاب مطالعات اجتماعی آن ها، درس‌های فلسطین، مهم ترین مسئله جهان اسلام و صهیونیسم فراتر از اسرائیل ، این مسئله تشریح شده است.
«بسیج مدرسه عشق»
اما دانش آموزان پایه نهم، در درس چهارم کتاب آمادگی دفاعی خود ، با عنوان «بسیج مدرسه عشق»، با نیروهای مقاومت مردمی آشنا می‌شوند.
در مورد به رسمیت نشناختن رژیم اشغالگر قدس و بیداری اسلامی در کشورهای مختلف از جمله فلسطین در درس های یازدهم و هفدهم کتاب تاریخ معاصر ایران صحبت شده است. موضوع فلسطین با عنوان «جنگ جهانی دوم و جهان پس از آن» در درس هشتم کتاب تاریخ۳ ایران و جهان معاصر، آورده شده است.
همچنین کتاب تاریخ ۳ ایران در دوره اسلامی بخش فلسطین توضیحاتی درباره این کشور داده است. بیداری اسلامی به افق فلسطین در کتاب جامعه شناسی ۲ پایه یازدهم در درسی با نام افق بیداری اسلامی بیان شده است. این محتوا که در درس پانزدهم آمده به تشریح مسئله فلسطین و اسرائیل پرداخته است.
لازم به ذکر است، بررسی جغرافیایی و پراکندگی جمعیت فلسطین از کتاب های درسی جانمانده و در کتاب جغرافیا به این موضوع پرداخته شده است. در سایر کتاب ها چون آموزش قران، هدیه های آسمان، اخلاق اسلامی و… نیز، ضمن بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در مورد آزادی مردم فلسطین، به تشریح آیات قران و تمثیل و یا پرسش شباهت آن به مظلومیت مردم فلسطین و ظلم های رژیم غاصب اسرائیل، پرداخته شده است.

منبع خبر : www.isna.ir
حتما ببینید

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

به گزارش لوقمه؛در آشپزی خانگی ما سردرگمی زیادی در رابطه با انتخاب روغن داریم. بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *