بالاترین نمره تراز آزمون وکالت امسال چقدر بود؟

بالاترین نمره تراز آزمون وکالت امسال چقدر بود؟


یک کاربر با طرح پرسش از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خواستار اطلاعاتی درباره آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری شد که مرداد ماه گذشته برگزار شد.

بنا بر اعلام سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تعداد ثبت‌نام کنندگان در این آزمون ۱۰۹ هزار و ۹۲۱ نفر بود که در جلسه آزمون تنها ۹۲ هزار و ۹۹۰ نفر شرکت کردند.

همچنین بر اساس اطلاعات ارائه شده؛ بالاترین نمره تراز اخذ شده در آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری که مرداد ماه گذشته برگزار شد؛ ۱۲۴۸۳ بود.

نمره تراز از این حیث مهم است که طبق ماده ۵ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، داوطلبانی که موفق به اخذ حداقل ۷۰ درصد نمره تراز میانگین یک درصد برتر آزمون شوند، به عنوان پذیرفته‌شده آزمون معرفی خواهند شد.

اخیراً برخی از متولیان اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) برای آنکه قانون تسهیل و رفع انحصار در بازار وکالت با کنار گذاشتن تعیین ظرفیت عددی برای پذیرش کارآموز وکالت را دچار اشکال و ناکارآمدی بدانند، کارنامه برخی پذیرفته‌شدگان در آزمون امسال را به عنوان شاهد مثال خود معرفی کردند که با تراز ۶۶۶۹ موفق به قبولی آزمون شده‌اند.

هدف از این اقدام متولیان اسکودا تلاش برای بیسواد معرفی کردن پذیرفته‌شدگان آزمون کارآموزی وکالت بر اساس قانون تسهیل است.

بالاترین نمره تراز اخذ شده در آزمون نشان‌دهنده این است که بیشترین نمره تراز ممکن برای این آزمون ۱۵۰۰۰ است که نفر اول نمره تراز ۱۲۴۸۳ را اخذ کرده است و باقی پذیرفته‌شدگان بر اساس متن قانون تسهیل توانستند در آزمون یاد شده کسب موفقیت کنند.

تعداد قابل توجه افرادی که در این آزمون قبول شده‌اند به معنای بیسوادی شرکت‌کنندگان و پذیرفته‌شدگان نیست بلکه می‌تواند این نکته را تداعی کند که سؤالات آزمون امسال بسیار سخت و غیراستاندارد طراحی و اجرا شد.

برخی کاربران و فعالان حوزه شکستن انحصار از بازار حقوقی و وکالت با مقایسه سؤالات آزمون امسال و سؤالاتی که در آزمون وکالت سال‌های قبل طراحی شده بود، به دنبال رد ذهنیت بیسوادی پذیرفته‌شدگان در آزمون وکالت کانون‌های وکلا در مرداد گذشته هستند.

گفتنی است؛ یکی از سؤالات آزمون وکالت ۱۳۸۴ این بود؟ «دلال کیست؟».

مجید قاضی‌زاده؛ استاد حقوق جزا و کارآفرین برتر حقوقی ایران در گفت‌وگو با رسانه‌ها تأکید کرده که طراحی سؤالات آزمون ۱۳ مرداد باعث به وجود آمدن شبهاتی در ذهن داوطلبان شده است.

به گفته وی، در آزمون امسال حداقل درباره ۲۰ سؤال، طرح ایرادات مشهود و قطعی است. طراحی اشتباه سؤال، طرح سؤال از موضوعات اختلافی، طرح سؤال خارج از منابع اعلامی اسکودا و نهایتاً ارائه پاسخ نادرست به برخی سؤالات که از جمله می‌توان به سؤال‌های شماره ۲۳، ۲۵، ۲۶، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۴۳، ۴۴، ۴۶، ۴۷، ۵۲، ۵۳، ۵۹، ۶۰، ۸۱، ۹۹، ۱۲۱، ۱۳۱، ۱۳۳، ۱۳۹ آزمون اشاره کرد.

۴۷۲۳۶


منبع خبر : www.khabaronline.ir


حتما ببینید

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

به گزارش لوقمه؛در آشپزی خانگی ما سردرگمی زیادی در رابطه با انتخاب روغن داریم. بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *