برنامه‌های سازمان منابع طبیعی برای «ال نینو» در حال تدوین است

برنامه‌های سازمان منابع طبیعی برای «ال نینو» در حال تدوین استمعاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی از تدوین برنامه‌های منابع طبیعی در پی حاکمیت پدیده ال نینو خبرداد وگفت: این برنامه برای بارش‌های نرمال و بالاتر از نرمال در دست تهیه است و منابع طبیعی استفاده از بارش‌ها در فصل پاییز را برای پروژه‌های بیولوژیک در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش ایسنا حسن وحید از تدوین برنامه‌های منابع طبیعی در پی حاکمیت پدیده ال نینو خبرداد و گفت: این برنامه در دست تهیه است و منابع طبیعی استفاده از بارش‌ها در فصل پاییز برای پروژه‌های بیولوژیک مثل بذرکاری، بذرپاشی، درختکاری، حفاظت و قرق را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: در اجرای پروژه‌های آبخیزداری به‌ویژه در بخش مکانیکی و بیومکانیکی و مرمت سازه‌ها نیازمند اعتبارات مالی هستیم و اگر این اعتبارات  تخصیص یابد و تامین شود، منابع طبیعی می‌تواند پیش از بارندگی‌های امسال و برای کاهش خسارت وارده همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت رواناب‌ها برای تقویت سفره‌های زیرزمینی آب اقدامات لازم را بر اساس طرح‌ها و پروژه‌های اجرایی انجام دهد.
وحید در ادامه گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده با استانداران، وزارت نیرو و ستاد مدیریت بحران اگر بندهای خاکی و عرصه‌های پخش سیلاب به غیر از سازه‌های اصلاح پروفیل طولی رودخانه‌ها نیاز به لایروبی داشته باشد، در راستای کمیسیونی که در استان‌ها به ریاست معاونت عمرانی استاندار تشکیل می‌شود در این زمینه با استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌های اجرایی و بهره‌گیری از ماشین آلات و توان مهندسی اقدامات اساسی اقدام می‌شود.
معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی کشور همچنین اظهارکرد: یکی از مواردی که در فصول بارندگی اتفاق می‌افتد و به تخریب سرزمین شدت می‌بخشد، تصرف اراضی ملی برای کشت است که در این زمینه اداره حفاظت و امور اراضی استان‌ها برای صیانت از منابع طبیعی، پایش اراضی ملی را با استفاده از فناوری‌های نو و حفاظت هوشمند همچنین گشت و مراقبت‌های مستمر نیروهای حفاظتی در دستور کار خود قرار داده است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی ، ال‌نینو یا ال‌نینیو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر دو تا هفت سال یک‌ بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیّاره زمین می‌شود. از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشکسالی و قحطی اشاره کرد.


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

به گزارش لوقمه؛در آشپزی خانگی ما سردرگمی زیادی در رابطه با انتخاب روغن داریم. بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *