تاکید دادستان کل کشور بر اجرای دقیق قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی

تاکید دادستان کل کشور بر اجرای دقیق قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتیچهارمین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی کشور با حضور اعضاء و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین موحدی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه حجت الاسلام موحدی با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخابات در استان و شهرستانها گفت: بر اساس گزارشات و بررسی‌های صورت گرفته بحمدالله شور و هیجان انتخاباتی در کشور در حال شکل‌گیری است و امیدواریم در اسفندماه شاهد یک انتخابات پرشور مردمی باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع شفافیت در فعالیت‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: در ستاد مرکزی و همچنین ستادهای استانی و شهرستانی باید بر اجرای درست قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی تاکید گردد. این قانون وظایف و تکالیف مختلفی را هم برای مجریان برگزارکننده و هم برای کاندیداهای انتخاباتی مشخص نموده که هدف نهایی آن شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی است.
 موحدی ادامه داد: توجه به این قانون و اجرای درست و کامل آن علاوه بر اینکه به سلامت انتخابات کمک می‌کند به وجه و شان کاندیداهای محترم نیز کمک کرده و از بروز شبهه در سلامت ستاد انتخاباتی آنها جلوگیری می‌نماید.
رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی کشور به برخی آثار مثبت اجرای این قانون اشاره کرده و گفت: از جمله مزایای شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی اجرای عدالت انتخاباتی است.
وی افزود: معتقد هستیم در ستادهای انتخاباتی نباید شاهد اسراف و افراط در هزینه‌ها باشیم. نباید این شبهه و شائبه به ذهن و افکار عمومی متبادر گردد که نامزد انتخابات به جهت هزینه‌کرد فراوان مالی به پیروزی در انتخابات دست یافته است. باید اینگونه باشد که برای رسیدن به موفقیت در انتخابات شاهد عدالت انتخاباتی باشیم و افکار عمومی فرد پیروز را شایسته و توانمند برای نمایندگی دانسته و موفقیت او را مرهون تقوا، امانت‌داری، دانش، سواد و توان او بدانند.
دادستان کل کشور ادامه داد: از دیگر مزایای اجرای قانون شفافیت، امکان رقابت برابر و مساوی بین کاندیداهای محترم است. نباید رقابت‌ها را به فعالیت‌های غیرمتعارف و هزینه‌های غیرمعقول سوق داد. افکار عمومی باید به این نتیجه برسد که رقابت بین کاندیداها رقابتی سالم و در چارچوب قانون است. لذا کاندیداهای محترم حتما از فعالیت‌ها و هزینه‌های نامتعارف خودداری کنند.
 موحدی گفت: مهمترین سرمایه نظام ما اعتماد مردم است. نباید اجازه داد با انجام برخی اقدامات و تخلفات انتخاباتی این اعتماد دچار خدشه شده و جلوه زیبای انتخابات کشور که هرساله با مشارکت گسترده مردم خود را نشان می‌دهد دچار خسران و ضعف گردد.
رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی کشور یکی از راهکارهای مهم در جلب اعتماد عمومی را شفافیت و اطلاع‌رسانی به موقع دانست و گفت: اگر کاندیداهای محترم و مجریان انتخاباتی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته و برنامه‌های در دست اقدام به مردم اطلاع رسانی کنند موجبات جلب اعتماد عمومی فراهم شده و نتیجه آن مشارک بیشتر مردم است. لذا محدودیت هزینه کردهای انتخاباتی مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه به ماده 9 قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: نامزدها موظفند تمامی مصارف و مخارج مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی و هزینه‌های تبلیغاتی خود و منابع تأمین مالی این هزینه‌ها و میزان کمک‌های مالی نقدی و غیرنقدی دریافتی را به نحو شفاف در سامانه مالی انتخابات ثبت نمایند. لذا وزارت کشور که در این خصوص وظیفه داشته و باید نسبت به راه‌اندازی کامل و دقیق این سامانه اقدام نماید تا در ایام انتخابات بتوان به این ماده قانونی به درستی عمل کرد.
دادستان کل کشور در ادامه توصیه‌ها و هشدارهای خود به کاندیداهای محترم انتخاباتی گفت: یکی از تکالیف ما در ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی کشور نظارت جدی درباره جلوگیری از وقوع جرائم جدید انتخاباتی است. این موارد در قانون احصاء شده و کاندیداهای محترم باید نسبت به آنها آگاهی و بر رعایت آن اهتمام داشته باشند.
رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی کشور در ادامه به یکی دیگر از مولفه‌های پیشگیرانه اشاره کرد و گفت: اطلاع‌رسانی و بهره‌مندی از ظرفیت رسانه‌ها نقش مهمی در کاهش بروز تخلفات و وقوع جرائم انتخاباتی دارد. صدا و سیما و دیگر رسانه‌های محترم کشور باید با توان و ظرفیت فوق العاده خود در افزایش مشارکت مردمی ایفای نقش کنند.
وی افزود: تبیین و تشریح قانون جدید انتخابات، آگاهی‌بخشی از تکالیف مجریان انتخاباتی، شفاف‌سازی در مورد عملکرد کاندیداها و مطالبه‌گری در خصوص هزینه‌کرد مالی آنان، بخشی از وظایف رسانه‌ها می‌باشد که به عدالت انتخاباتی کمک شایانی خواهد کرد.
 موحدی به یکی از جرائم متکثر در ایام انتخابات اشاره کرد و گفت: متاسفانه نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از جمله جرائمی است که خواسته یا ناخواسته ممکن است توسط کاندیداها و به ویژه ستادها و هواداران آنها رخ ‌دهد. باید به اطلاع همه برسانیم که ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی نسبت به این دست تخلفات و جرائم حساس بوده و وفق قانون با مرتکبین برخورد خواهد کرد.
دادستان کل کشور ضمن توصیه مجدد به ستادهای انتخاباتی و هواداران کاندیداهای محترم مبنی بر رعایت موازین اخلاقی و پرهیز از اتهام زنی و نشر اکاذیب از رسانه‌ها خواست این قبیل جرائم و مجازات‌های درنظر گرفته شده را برای عموم جامعه تشریح کنند.
رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی کشور بر عدم استفاده از امکانات دولتی و عمومی غیرقانونی تاکید کرد و گفت: کاندیداهای محترم از انجام هرگونه فعالیت که باعث ایجاد شائبه درخصوص استفاده از منابع و امکانات دولتی غیرقانونی می‌شود پرهیز نمایند. در ستاد مرکزی تاکید داریم که اجازه ندهیم فردی و یا جریانی از بیت‌المال و امکانات عمومی به نفع خود استفاده کند. همچنین اجازه نخواهیم داد کاندیدی از موقعیت و منصب شغلی خویش و یا وابستگان و نزدیکان خود نفع انتخاباتی ببرد.
وی خاطرنشان کرد: این امر موجب ایجاد خدشه در سلامت انتخابات شده و ناعدالتی را به دنبال خواهد داشت. همه باید به صورت برابر و مساوی از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند. در این راستا ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی هوشیارانه عمل کرده و با رصدهای خود با مرتکبین برخورد جدی خواهد داشت.
 موحدی افزود: سازمان بازرسی کل کشور حسب جایگاه نظارتی خود بر این مسئله توجه داشته و نسبت به این قبیل جرائم منتسب به دستگاه‌های دولتی واکنش قاطع صورت دهد. سازمان بازرسی در ایام انتخاباتی ورود جدی به موضوعات داشته و بر همه موارد احتمالی نظارت کنند. ورود جدی این سازمان در کاهش تخلفات و بهبود سلامت انتخابات حتما اثرگذار خواهد بود.

منبع خبر : www.isna.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


حتما ببینید

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

به گزارش لوقمه؛در آشپزی خانگی ما سردرگمی زیادی در رابطه با انتخاب روغن داریم. بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *