موتورسیکلت در چین

شهر بی‌صدا؛ اینجا موتورها لباس دارند/ موتور برقی، وسیله جابه‌جایی خانواده!

حاشیه‌نگاری خبرنگار اعزامی خبرورزشی از هانگژو؛ تصور شما از یک شهر چندمیلیونی چیست؟ ترافیک، آلودگی هوا و بدتر از همه صدای بوق‌های ممتد و صدای موتورهایی که مدام از بغل گوشتان رد می‌شوند و احساس عدم امنیت به آدم می‌دهند…

در چین وسیله قالب برای عموم مردم موتور است. در این کشور چیزی به نام ترافیک وجود ندارد، حتی در شهری چند ده میلیون نفری مثل شانگهای، اصلا آن‌ها تصوری از قرار گرفتن چند ماشین پشت سر هم ندارند و باور هم نمی‌کنند که چنین چیزی وجود داشته باشد! در این کشور قبل از آن‌که اتومبیل تولید شود،  خیابان‌های بزرگ ساخته می‌شود. همراه با نظمی که مردم از کودکی آن را به عنوان فرهنگ می‌پذیرند. این‌جا هیچ‌کس تصور عبور از چراغ قرمز را به ذهن راه نمی‌دهد و در عمرشان هم ندیده‌اند کسی چراغ قرمز را رد کند!

اما در این کشور که هر کس قدرت خرید یک ماشین را در همان ماه اول کار دارد، بیشتر رفت‌وآمدها با موتور است. جالب این‌که خانوادگی با موتور جابه‌جا می‌شوند، معمولا بچه‌ها همراه با مادر سوار موتور می‌شوند و اساسا موتورها لباس‌های مخصوص به خود را هم دارند که برای روزهای بارانی یا پارک‌های طولانی از صبح تا بعد از ظهر است!

موتور برقی در چین

این‌جا مغازه‌هایی هست که فقط لباس موتور می‌فروشند! چرا که تعداد موتورها به اندازه آدم‌ها زیاد است اما این موتورها علاوه بر رعایت نظم و قوانین رانندگی یک ویژگی بارز دیگر هم دارند و آن این است که به هیچ عنوان صدا ندارند. در چین موتور بنزینی وجود ندارد؛ تمام موتورها برقی است و حرکت یا توقف آن‌ها قابل تشخیص نیست چرا که هیچ صدایی ندارند و آن‌قدر سرعت آن‌ها کم است که انگار در سرازیری خاموش کرده!

در بازار چین که مثل بازار تهران پر رفت‌وآمد است، آدم‌ها هم صحبت نمی‌کنند چه رسد به سر و صدای موتورها! درون یک پاساژ بزرگ تنها صدای جابجایی جعبه‌هایی روی زمین می‌آید که باربرها مشغول حمل باشند، آن هم فقط ابتدای صبح و انتهای بعد از ظهر. و جالب‌تر این‌که در تمام خیابان‌ها جایی ویژه برای پارک موتورها وجود دارد که هیچ وسیله دیگری را آن‌جا نمی‌بینید؛ البته که هرگز هم یک موتور را در پارکینگ لابه‌لای ماشین‌ها مشاهده نخواهید کرد. 

این‌جا هر خیابان خطی مخصوص برای موتورها دارد که در آن محال است اتومبیل یا عابرپیاده ببینید، در خطوط مخصوص ماشین هم هیچ موتوری دیده نمی‌شود.

در پارک‌ها این خطوط بدون هیچ جدول یا حصاری، از هم جدا نشده‌اند و تنها با یک خط روی زمین قابل تفکیک هستند. اما حتی در تاریکی شب هم هیچ موتوری وارد بخش مربوط به پیاده‌ها نمی‌شود و هیچ عابر پیاده‌ای هم پایش را آن طرف خط در لاین موتورسوارها نمی‌گذارد…

اگر این مطلب را پسندیدید، پیشنهاد می‌کنیم ببینید: میوه‌فروشی، کمیاب‌ترین مغازه در هانگژو/ از دندان اژدها تا خربزه خاردار؛ این‌جا خبری از «کیلو» نیست!

منبع خبر : www.khabarvarzeshi.com


حتما ببینید

شعار عجیب برنابئو برای ژاوی!

شعار عجیب برنابئو برای ژاوی!

به گزارش خبرگزاری لوقمه؛ رئال مادرید در بازی هفته بیست و چهارم لالیگا به مصاف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *