غرامت ۴۰ میلیون دلاری عربستان از دو باشگاه ترکیه‌ای | پایگاه خبری لوقمه | Lughme

غرامت ۴۰ میلیون دلاری عربستان از دو باشگاه ترکیه‌ای

دیدار سوپرجام ترکیه قرار بود شب گذشته (جمعه) بین دو تیم گالاتاسرای و فنرباغچه و به میزبانی کشور عربستان در ورزشگاه الاول پارک شهر ریاض برگزار شود، اما به دلیل اختلاف نظر به وجود آمده بین فدراسیون فوتبال ترکیه و این دو باشگاه ترکیه‌ای با مسؤلان برگزاری این مسابقه، این بازی لغو شد. این اتفاق در حالی افتاد که دو تیم برای انجام این بازی در شهر ریاض حضور داشتند و هواداران‌شان هم به عربستان سفر کرده بودند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای؛ قرار بود بازیکنان دو تیم با پیراهن‌های منقش به تصور مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه وارد میدان شوند و با این پیراهن‌ها به گرم کردن خود بپردازند، اما عربستانی‌ها اجازه این کار را به دو باشگاه فنرباغچه و گالاتاسرای ندادند. مردم کشور ترکیه صدمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه توسط آتاتورک را جشن می‌گیرند و پیش از این بسیاری از آنها به خاطر برگزاری دیدار سوپرجام ترکیه آن هم در این سال خاص در کشور عربستان انتقاد کرده بودند.

گفته می‌شود که مسئولان برگزاری این مسابقات اجازه پخش شدن سرود ملی ترکیه معروف به «مارش استقلال» در ورزشگاه را ندادند و آوردن پرچم‌های ترکیه توسط هواداران را نیر ممنوع اعلام کرده بودند. در کنار اینها به دو تیم اجازه داده نشد بنری که روی آن نقل قول معروف آتاتورک یعنی «صلح در خانه، صلح در جهان» نوشته شده بود را با خود به زمین بیاورند. همین موضوع سبب شد ساعاتی پیش از برگزاری این بازی، مدیران دو باشگاه به همراه رئیس فدراسیون فوتبال ترکیه جلسه اضطراری تشکیل دهند و در نهایت تصمیم به عدم حضور در زمین بگیرند.

مسئولان برگزاری این مسابقات پس از لغو سوپرجام ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «مشتاقانه منتظر برگزاری به موقع این بازی بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی فوتبال بودیم که این ورزش را ملزم به ارائه بدون شعار خارج از محدوده خود می‌کند، به خصوص که این موضوع در جلسات هماهنگی با فدراسیون فوتبال ترکیه مورد بحث قرار گرفته بود. علیرغم این توافق، مایه تأسف بود که دو تیم به آنچه بر سر آن توافق شده بود پایبند نبودند و در نهایت منجر به لغو بازی شد».

گفته می‌شود دو باشگاه گالاتاسرای و فنرباغچه پیش از این به فدراسیون فوتبال ترکیه فشار آورده بودند که این بازی در ترکیه برگزار شود. دو باشگاه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تشکر از مسؤلان عربستانی، اعلام کردند برگزاری این بازی به تاریخی دیگر موکول شده است. هنوز مشخص نیست مسابقه در چه زمانی و در چه مکانی برگزار خواهد شد، اما چند باشگاه ترکیه‌ای از جمله بشیکتاش اعلام آمادگی کرده‌اند که حاضرند ورزشگاه خود را برای میزبانی سوپرجام ترکیه در اختیار دو باشگاه قرار دهند.

برخی هواداران ترکیه‌ای مدعی شده‌اند مسئولان عربستانی به دلیل به تن داشتن پیراهن‌هایی منقش به تصویر پدر ترکیه مدرن یعنی مصطفی کمال آتاتورک از ورود آنها به ورزشگاه الاول شهر ریاض جلوگیری کرده‌اند.

همچنین ادعا شده که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در پی لغو برگزاری بازی سوپرجام ترکیه در کشور عربستان بنا به دلایل سیاسی، از مهمت بویوککشی رئیس فدارسیون فوتبال ترکیه خواسته از سمت خود استعفا کند. این اتفاق البته می‌تواند باعث ورود فیفا به این موضوع شود و به خاطر دخالت دولت در امور فدراسیون فوتبال ترکیه، تبعاتی را برای فوتبال ترکیه به همراه داشته باشد.

در عین حال فدراسیون فوتبال عربستان به دلیل لغو این بازی درخواست غرامت 40 میلیون دلاری از دو باشگاه فنرباغچه و گالاتاسرای کرده است.

دو باشگاه گالاتاسرای و فنرباغچه بابت حضور در عربستان برای انجام بازی سوپرجام ترکیه قرار بود هر کدام 800 هزار یورو بگیرند. همچنین قرار بود تیم برنده پاداش 2 میلیون یورویی و تیم بازنده پاداش 1.4 میلیون یورویی دریافت کنند.

258 258

منبع خبر : www.khabaronline.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید.

حتما ببینید

شعار عجیب برنابئو برای ژاوی!

شعار عجیب برنابئو برای ژاوی!

به گزارش خبرگزاری لوقمه؛ رئال مادرید در بازی هفته بیست و چهارم لالیگا به مصاف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *