العربی‌ الجدید: وضعیت منطقه نیازمند روابط مثبت تهران و قاهره است

العربی‌ الجدید: وضعیت منطقه نیازمند روابط مثبت تهران و قاهره استیک کارشناس و استاد دانشگاه مصری با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی ایران و مصر تاکید کرد که وضعیت کنونی منطقه نیازمند روابط طبیعی و مثبت تهران و قاهره است.

به گزارش ایسنا، «فکری سلیم» استاد مصری و کارشناس امور ایران در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت بخش مهم بیانیه دیدار وزرای خارجه ایران و مصر این است که می گوید این دیدار به روابط دوجانبه و ارزیابی مولفه‌های روابط حقیقی در راستای گفت‌وگوهای جدی و مهم برای عادی سازی روابط تهران و قاهره پرداخته است.
سلیم گفت که وضعیت کلی منطقه نیازمند این است که این دو کشور همسایه با هم روابط دو جانبه داشته باشند؛ دو کشوری که از قدیم با یکدیگر روابط فرهنگی و تاریخی داشته‌اند و سزاوار این هستند که باهم روابط طبیعی داشته باشند.
«حسین امیرعبدالهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «سامح الشکری» وزیر امور خارجه مصر ملاقات و گفت‌وگو کرد.
طبق اعلام وزارت خارجه ایران، در این دیدار به تفصیل درباره مسائل مورد علاقه دوجانبه ایران و مصر گفت‌وگوی مثبت و ثمربخشی انجام شد و دو طرف تاکید کردند که با توجه به سوابق تمدنی و تاریخی و اشتراکات فرهنگی دو کشور و در راستای منافع مشترک، لازم است مسیر و گام‌های رسیدن به آن از طریق تداوم گفت‌وگو میان مقامات دو کشور هموار شود.
همچنین در این دیدار  تاکید شد که تقویت روابط و همکاری‌های دو کشور نه تنها تأمین کننده منافع دو کشور است، بلکه دارای آثار مثبت منطقه‌ای خواهد بود.
این استاد مصری در ادامه خاطرنشان کرد: مساله‌ای که اکنون مطرح است این است که روابط باید مثبت باشد و گمان می‌کنم رایزنی‌هایی درخصوص برخی مسائل منطقه‌ای در حال انجام است و طرف مصری مطالباتی از طرف ایرانی داشته است زیرا مصر با برقراری روابط با هریک از کشورهای جهان ممانعت نمی‌کند چه برسد به ایران که یک کشور همسایه و اسلامی است.
فکری سلیم تاکید کرد: بنابراین از ایران خواسته شد که دخالت مثبت در حل بحران یمن و همچنین در مسائلی مانند سوریه و عراق داشته باشد.
وی گفت که بیانیه وزیر خارجه مصر نشان می‌دهد که ایران تمایلی به ایجاد روابط طبیعی با مصر دارد و اکنون ابتکارعمل خوبی درخصوص اثبات نیت مثبت ایران وجود دارد از جمله انتخاب «عبدالرضا بن علی» به عنوان رایزن فرهنگی جدید ایران در قاهره که فعالیت‌های او نشان دهنده وجود رویکرد ایرانی برای از سرگیری روابط با مصر دارد.
وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای درباره دیدار امیرعبداللهیان و شکری اعلام کرد «در این دیدار تعدادی از مسائل منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هر دو طرف بر تمایل خود برای مشارکت در تحقق ثبات و افزایش امنیت در منطقه خود تاکید کردند».
به گفته قاهره وزیر خارجه ایران بر تمایل کشورش به توسعه روابط با مصر و بازگرداندن آن به روند طبیعی خود که با میراث تاریخی و فرهنگی دو کشور منطبق است، تاکید کرد و گقت «این دیدار یک دیدار مهم در مسیر عادی سازی روابط است».


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

رهبران اردن و کانادا خواهان فشار به صهیونیست‌ها برای اجرای آتش‌بس شدند

رهبران اردن و کانادا خواهان فشار به صهیونیست‌ها برای اجرای آتش‌بس شدند

پادشاه اردن و نخست وزیر کانادا روز جمعه در گفت‌وگویی تلفنی بر سر اعمال فشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *