رویترز: آمریکا با ویتنام درباره توافق بزرگ تسلیحاتی رایزنی می‌کند

رویترز: آمریکا با ویتنام درباره توافق بزرگ تسلیحاتی رایزنی می‌کندطبق گفته‌های دو فرد مطلع، دولت جو بایدن در حال مذاکره با ویتنام بر سر توافقی برای «بزرگترین انتقال تسلیحات در تاریخ» میان این دو دشمن سابق جنگ سرد است؛ اقدامی که می‌تواند چین را خشمگین و روسیه را از مرکز توجه دور کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از این افراد مطلع گفت، همزمان با اینکه ویتنام بر سر دریای چین جنوبی با پکن تنش‌هایی دارد، یک بسته توافقی که شاید سال آینده میلادی به سرانجام برسد، می‌تواند شراکت تازه ارتقاء یافته بین واشنگتن و هانوی را با فروش جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی تکمیل کند.
این توافقنامه هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و شروط دقیق آن مشخص نشده است اما موضوع کلیدی در گفت‌وگوهای اخیر مقامات ویتنامی-آمریکایی در هانوی، نیویورک و واشنگتن بوده است.
یکی دیگر از این منابع بدون آنکه نام خود را ذکر کند، گفت که واشنگتن در حال بررسی یک «شرایط ویژه مالی برای تجهیزات گران قیمت» است که می‌تواند به هانوی با کمبود نقدینگی کمک کند تا از وابستگی دیرینه خود به تسلیحات ارزان روسیه دور شود.
سخنگوی کاخ سفید و سخنگوی وزارت امور خارجه ویتنام از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند.
یک مقام آمریکایی در این خصوص بیان کرد: ما روابط امنیتی بسیار مفید و نویدبخشی با ویتنامی‌ها داریم و جریان جالبی را از آن‌ها در برخی سیستم‌های آمریکایی شاهد هستیم. بخشی از آن چیزی که ما با ویتنام همکاری می‌کنیم به ارائه گزینه‌های مالی بهتر به این کشور مربوط می‌شود و می‌خواهیم آنچه را که برای آن‌ها مفید است، حاصل شود.
یک معامله بزرگ تسلیحاتی میان آمریکا و ویتنام می‌تواند چین، همسایه بزرگتر ویتنام را خشمگین کند. یک اختلاف ارضی میان ویتنام و چین در دریای چین جنوبی می‌تواند شدت پیدا کند و چین این مسئله را مطرح می‌کند که چرا ویتنام به دنبال ایجاد دفاع دریایی است.
دولت جو بایدن مدعی شده است که در حال تلاش برای ایجاد توازن میان چین درخصوص رقابت‌های ژئوپلیتیکی با این کشور در اقیانوس آرام است و در عین حال روابط میان کشورش با پکن را مدیریت می‌کند.


منبع خبر : www.isna.ir


حتما ببینید

رهبران اردن و کانادا خواهان فشار به صهیونیست‌ها برای اجرای آتش‌بس شدند

رهبران اردن و کانادا خواهان فشار به صهیونیست‌ها برای اجرای آتش‌بس شدند

پادشاه اردن و نخست وزیر کانادا روز جمعه در گفت‌وگویی تلفنی بر سر اعمال فشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *