دکل‌های چینی مانع بارش در ایران هستند؟ | پایگاه خبری لوقمه | Lughme

دکل‌های چینی مانع بارش در ایران هستند؟


طی روزهای اخیر شایعاتی درباره نصب دکل‌های دورکننده تگرگ‌زا در اطراف کوه سبلان منتشر شد و گفته شد که این دکل‌ها سبب پراکنده شدن ابرهای بارش‌زا در منطقه می‌شود.

بررسی موضوع از طریق مراجع ذی‌ربط نشان داد که این سیستم بیشتر از ۱۰ سال پیش در منطقه نصب شده‌ است که جهت بررسی بیشتر موضوع گفت‌وگویی را با مدیرکل‌هواشناسی استان اردبیل انجام دادیم.

مجید کوهی، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اردبیل در خصوص شایعاتی مرتبط با نصب دکل‌های پراکنده کننده ابرهای تگرگ‌زا در سبلان اظهار کرد: این سیستم‌ها صرفا به شکل نقطه‌ای و بر روی محوطه برخی از باغات مشکین‌شهر و خلخال نصب شده و تاثیر می‌گذارد و کار آن تبدیل تگرگ موجود در ابر همان محوطه به باران برای جلوگیری از خسارت به محصولات باغی است.

وی افزود: اینکه نصب این سیستم‌ها بتواند ابرهارا پراکنده کند و یا مانع بارش شود کذب است زیرا صرفا این ستون‌ها می‌توانند برای محدوده‌خاصی جهت تبدیل تگرگ به باران عمل کنند که تحقق این امر نیز شرایط خاص خود را دارد و عملکرد این ستون‌ها جهت از بین بردن تگرگ قطعی نبوده و نسبی است.

مونه‌ای از دستگاه‌تگرگ‌زدای نصب شده در باغات مشکین‌شهر درسال‌های گذشته

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل تاکید کرد: این سیستم‌های ضد تگرگ ۱۰ سال پیش به شکل شخصی در برخی از باغات اطراف سبلان و جنوب استان نصب شده است و متولی آن خود باغداران هستند.

کوهی عنوان کرد: از نظر هواشناسی وجود این سیستم‌ها هیچ مانعی برای بارش و وجود ابرها نیست و شایعه مورد در این باره تکذیب می‌شود.

جلوگیری از خسارت به باغات با تبدیل تگرگ به باران

غفور آقایی، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز به فارس گفت: چیزی به نام دکل‌ تگرگ‌زدا در کوه سبلان نداریم و صرفا دستگاه‌های تبدیل تگرگ به باران در حدود ۱۲ عدد در برخی از باغات شهرستان مشکین‌شهر نصب شده است.

وی در خصوص عملکرد این دستگاه‌ها افزود: دستگاه‌های تگرگ‌زدا در حالت عادی غیرفعال هستند اما زمانی که ابری تگرگ‌زا برروی محوطه باغی قرار می‌گیرد شلیکی از سوی این دستگاه به سمت جو انجام می‌شود تا به شکل مقطعی مانع برخورد تگرگ با محصولات کشاورزی موجود در باغات شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تاکید کرد: دستگاه‌های تگرگ‌زدا هیچ‌گونه مانعی برای بارش و ابرهای منطقه ایجاد نمی‌کند.

این‌جا سردترین شهر ایران شد

۲۳۳۲۱۷

منبع خبر : www.khabaronline.ir

بروز ترین اخبار دنیا در یک لوقمه با پایگاه خبری لوقمه


درصورت نیاز برای ارتباط با مدیریت سایت، بر روی “ارتباط با مدیریت وبسایت” کلیک کنید.

حتما ببینید

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

بهترین روغن برای پخت و پز کدام است؟

به گزارش لوقمه؛در آشپزی خانگی ما سردرگمی زیادی در رابطه با انتخاب روغن داریم. بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *